ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe
Ocieplanie natryskowe domu pianką PUR
1 września, 2020
Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Rekuperatory i klimatyzatory instalacja i serwis Toruń
1 września, 2020
OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien

Okna pasywne w budownictwie

Podstwową korzyścią budownictwa pasywnego jest skuteczna energooszczędność, która wspiera redukowanie kosztów ogrzewania. Tym z najbardziej znaczących elementów wpływających na efektywność takiego rodzaju budownictwa jest wykorzystanie okien pasywnych. W czym tkwi różnica od zwykłych okien? Pasywność charakteryzuje się w głównej mierze efektywną termoizolacyjnością. Dobre parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach pasywnych zazwyczaj nie przekracza 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im niższą wartość ma ten współczynnik tym lepsza izolacja termiczna. Głębokość większości okien pasywnych wynosi ok. 88-120mm, ale ich pakiety szybowe zwykle są pakietami trzyszybowymi. Dla wzmocnienia rezultatu w energooszczędnym pasywnym budownictwie stosowana jest tównież pianka poliuretanowa (PUR) o podobnych właściwościach termoizolacyjnych. Jeżeli chodzi o strukturę ram pasywnych okien, najczęściej to są okna w konstrukcji drewnianej, drewniano-aluminiowej, PCV oraz aluminiowej.

Podział okien pasywnych

Szczególną popularnością w pasywnym budownictwie wciąż zyskują pasywne okna PCV. Takiego rodzaju okna są kupowane z uwagi na łatwy i szybki montaż, bezproblemowe czyszczenie i stosunkowo niewielki koszt. Żeby okna z PCV mogły być uznane za pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Na przydkład jest to wymóg 6 wewnętrznych komór i załączenie niezbędnych uszczelek, które bronią przed stratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Tak samo jest w przypadku pasywnych okien z drewna. Okna drewniane są najczęściej kupowane z uwagi na elegancję i estetykę. Zazwyczaj, by były pasywne zawierają pakiet trzyszybowy z 2 komorami. Kolejnym rodzajem pasywnych okien są aluminiowe okna. Tak samo jak w przypadku pasywnych okien drewnianych i PCV muszą odpowiadać na określone wymogi, ale ich podstawową zaletą jest możliwość produkcji w wybranych kształtach. W zamian za to mają mniej korzystne właściwości termo izolacji, z tego względu mniej stosuje się je w domach i mieszkalnych budowlach. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien , warto zakupić drewniano-aluminiowe okna, które zawierają w sobie zalety okien aluminiowych i drewnianych.  W takiego rodzaju oknach ramy tworzone są z drewna w złączeniu z z okuciem z aluminium. W tych oknach, drewno można wymienić na PCV.

Zalety wyboru pasywnych okien

Myśląc o pasywnych oknach w głównej mierze zwracamy uwagę na ich zaletę termoizolacji. Niewielka strata ciepła jest szczególną zaletą pod względem do środków pieniężnych przeznaczanych na zachowanie najlepszej temperatury wewnątrz pomieszczeń. Niewielkie straty cieplne gwarantują obniżenie eksploatacji systemów grzewczych w trakcie zimy i klimatyzacji w czasie lata. Za sprawą zastosowania pasywnych okien poniesiemy mniejsze koszty za docieplenie budynku albo wychładzanie powietrza podczas upałów. To oznacza, że o ile koszt łączący się z zastosowaniem pasywnych okien będzie wyższy niż w przypadku niepasywnych okien, oszczędności wynikające z dobrej izolacji termicznej zwrócą nam wcześniejsze koszty. Poza izolacją termiczną warto dodać także o dobrej akustycznej izolacji. Odpowiednio wstawione pasywne okna dość dobrze izolują nas od hałasu z zewnątrz, dostarczając nam komfort. Inną zaletą pasywnych okien jest ich odporność na warunki atmosferyczne. Niepodatność na promienie UV i opady, gwarantuje nam komfortową temperaturę bez przegrzewania pomieszczeń i ochronę przed wilgocią i powstawaniem pleśni i grzybów. Warto zwrócić również uwagę na zalety płynące z konstrukcji pasywnych okien. Dzięki swojej budowie są wytrzymałe na rozbicie, z kolei porządnie wykonane okucia przeciwdziałają włamaniom. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Co warto wiedzieć nabywając pasywne okna?

Rzecz jasna w kwestii zakupu pasywnych okien, najistotniejsze są najlepsze parametry i certyfikaty potwierdzające jakość danego okna. Najlepiej sprawdzić współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość komór i szyb, obszerność ramy oraz materiał, z którego będzie ono wykonane. Warto także pomyśleć nad wyborem uszczelek i okien, które mają duży wpływ na termiczną izolację i bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują również odpowiednią wentylację. W ten sposób osiągniemy dopływ czystego powietrza i tym samym nie dopuścimy do strat cieplnych.

Najważniejszym elementem jest właściwie montaż okna. Nieprzydatne będą doskonałe parametry okna pasywnego, najlepsze materiały i antywłamaniowe okucia, kiedy okno nie będzie zaaplikowane w poprawny sposób. Warto tutaj przemyśleć skorzystanie z usług profesjonalistę, jaki wykona pracę starannie. Zły montaż skutkuje powstawaniem mostków termicznych, którymi będzie uciekało ciepło. To w mocno zniży wydajność okna pasywnego, z powodu czego nie będzie już ono pasywne, dlatego że straci swoje najcenniejsze zalety.

Obok poprawnego montażu należy rozplanować rozmieszczenie okien w projekcie domu. Jeśli zależy nam na pełnym wykorzystaniu właściwości pasywnych okien i pobierania z energii słonecznej. Rozmieszczenie okien od strony południowej lub północnej jest najlepsze. Dzięki temu unikniemy przegrzania i konieczności użycia dodatkowej osłony przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok