Program enova365 -wdrożenia
15 września, 2020
Stomatologia Toruń
15 września, 2020

Kupujemy własny dom. Jak kupić i nie stracić.

Kupno domu dla wielu jest spełnieniem najskrytszych marzeń. Po czasie życia w bloku, marzy się nam ogródek w którym będziemy mogli pielęgnować ulubione kwiaty. Godzinami przeglądamy ogłoszenia biur i agencji nieruchomości. Wybór jest ogromny. Jak w tym nawale odszukać tę,która spełni nasze oczekiwania i nie będzie oznaczała dodatkowych opłat? Trzeba przeanalizować kilka kwestii.

Czego potrzebujesz?

Od tego powinno się rozpocząć. Jeśli mieszkasz tylko z partnerem, partnerką, to ogromny dom niekoniecznie jest dla Was. Natomiast jeżeli cenisz sobie wielopokoleniowy charakter rodziny, dom mający około siedemdziesięciu m² będzie zbyt mały i odczujecie brak miejsca. Rozpatrzyć należy też sprawę garaży. Teraz jedno stanowisko często okazuje się niewystarczające, a nie na każdej działce jest dostatecznie dużo miejsca na wybudowanie wiaty, czy powiększenie małego garażu. Przeanalizować trzeba też rozmiar działki. Za duża wymaga sporo nakładu pracy związanego z jej utrzymaniem, koszeniem trawy itd. Zbyt mała będzie ograniczać, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. We wstępnych przemyśleniach należy sprecyzować ogólne położenie. Nie każdemu pasują osiedla z licznymi domami, czy szeregowymi budynkami. Jeżeli szukamy czegoś bardziej cichego powinniśmy przeanalizować, czy dom na wsi nie będzie dobrym pomysłem – wiąże się to jednak z bardziej uciążliwym dojazdem do centrum.

Nowy czy stary dom

Zarówno decyzja zakupu nowego domu, jak i starego, ma swoje dobre i złe strony. Budowę możemy zacząć sami, po uzyskaniu różnych pozwoleń lub kupić nieużywany budynek od dewelopera. dom pozwala nam urzeczywistnić konkretne marzenia związane z rozkładem pomieszczeń, a dodatkowo dochodzi poczucie nowości. Wcześniej zamieszkały dom także ma swoje pozytywy. Bardzo często znajduje się on w zabudowanej okolicy. Umożliwia to szczegółowo przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy stacji paliw. Stare, domy posiadają własny charakter i klimatyczne wnętrze. Bardzo często okazuje się, że odnowienie takiego budynku pochłonie spore sumy.

O lokalizacji w kilku słowach

Położenie jest istotne. Budynek zawsze ma sąsiedztwo. Niezmiernie istotna jest droga dojazdowa. Przeanalizować należy kto ma do niej prawo, czy jest publiczna. Wszelkie niejasności mogą powodować w późniejszym czasie niepotrzebne spory. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku zakupu działki pod budowę domu trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z opłatami.

Miejsce wpływa na koszt. Kwestię tę można przedstawić na przykładzie Torunia i okolicznych miejscowości. Działki budowlane leżące na terenie miasta mają znacznie wyższą cenę niż te, które leżą poza administracyjnymi granicami. Wystarczy skonfrontować koszt domu na Stawkach czy w Czerniewicach i podobną nieruchomość w Lubiczu, czy Wielkiej Nieszawce. Nie powinno być zdziwieniem to, że będą to naprawdę znaczące sumy i w takim przypadku warto przemyśleć opcję dłuższego dojazdu do pracy.

Przyglądamy się księgom wieczystym

Jest to najistotniejsza kwestia do sprawdzenia. Priorytetowo trzeba zbadać, czy nieruchomość nie ma obciążonej hipoteki. Dane odszukamy w dziale 4. księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Warto przestudiować też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Szczegółowe przestudiowanie papierów przed kupnem, to mniej nieścisłości i nerwów po latach. Na uwadze należy mieć też to że każdy dom musi zostać odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

Stan techniczny

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo szczegółowo zbadać, jaki jest jego stan techniczny. Na początku trzeba zapoznać się z projektem budowy, bo to tam znajdziemy istotne dla nas informacje , np. o zastosowanych technologiach, materiałach itd. Stan techniczny powinien ocenić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie należy na to żałować pieniędzy albo mieć nadzieję, że sami dostrzeżemy, zauważymy niedociągnięcia. Najgorsze są pęknięcia muru, bo mogą one oznaczać wadę fundamentów. Następną rzeczą na jaką trzeba zwrócić uwagę to zawilgocenie i pleśń. Wyeliminowanie pleśni wymaga specjalistycznych preparatów i sporo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla wielu spośród nas kluczowa jest też sprawa grzania w budynku. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, należy zastanowić się nad alternatywnymi formami. Koniecznie trzeba zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z form. Jeżeli decydujemy się na używany dom, to trzeba sprawdzić, czy czy posiada on termoizolację.

Kupno domu to najistotniejsza życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej zbyt pochopnie, bo zdarza się, że za pośpiech przyjdzie nam dużo zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo dokładnie należy przyglądać się wszystkim papierom związanym z działką. W przypadku wcześniej zamieszkanego domu trzeba koniecznie ocenić stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na osobach, które zajmują się budownictwem.

www.mieszkania-torun.eu

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok