Klimatyzacja do biura Toruń

Fryzjer ślubny Toruń - Damski salon fryzjerski w Toruniu
Fryzjer Toruń
Sierpień 19, 2019
Endermologia Toruń - odchudzani -usuwanie cellulitu i skuteczne odchudzanie
Endermologia LPG Toruń
Sierpień 24, 2019
Klimatyzacja Toruń -klimatyzatory - serwis klimatyzacji do domu i biura

Klimatyzacja to co raz częstsze rozwiązanie stosowane już nie tylko w biurach, ale również w domu. Z upływem lat, zakup klimatyzatora jest co raz bardziej osiągalna dla wszystkich. Klimatyzator w domu ma korzystny wpływ nie tylko na warunki temperaturowe, ale też na jakość i stopień wilgoci w powietrzu. Co raz częściej klimatyzator jest także użytkowany zimą w formie urządzenia grzewczego. Nikogo więc nie zaskakuje jego wzrost popularności.

Regulacja powietrza

Klimatyzacja korzystnie wpływa na jakość powietrza w domu, dzięki zawartym filtrom, które wyłapują szkodliwe cząstki alergenów, kurzu czy pyłków. To oznacza, że poza kontrolą temperatury, klimatyzator wspiera oczyszczanie powietrza. Nie należy jednak rezygnować z wentylacji pomieszczeń. Klimatyzacja nie powinna jej zastępować. Wzajemna praca klimatyzacji i właściwa wentylacja zmniejsza ryzyko zawilgocenia budynku, co sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów.

Najlepsze warunki życia

Człowiek najlepiej funkcjonuje w komfortowych warunkach. Optymalna temperatura waha się między 24 a 27°C. Również poziom wilgoci ma wpływ i najlepiej by mieścił się w przedziale 40-60%. To są najbardziej komfortowe warunki, w jakich ciało się nie poci i jednocześnie nie marznie.

Do ustawiania temperatury trzeba podchodzić z ostrożnością. Zalecane jest, by różnice temperatur między pokojami nie były wyższe niż 7°C. Inaczej działanie klimatyzacji naraża na choroby, takie jak: przeziębienia, zapalenie zatok czy gardła.

Warto też zmniejszyć podmuchy powietrza i przeciągi. Nawiew nie powinien być skierowany bezpośrednio na domowników, a jego szybkość nie powinna być mniejsza niż 0,3 m/s, by uniknąć dolegliwości.

Ekonomiczny klimatyzator

Zakup jakiegokolwiek klimatyzatora do domu powinno poprzedzać odpowiednie rozeznanie. Warto sprawdzić energetyczną klasę urządzenia i sezonową efektywność chłodzenia lub grzania. W tym przypadku im wyższe wskaźniki, tym mniejszą ilość energii zużywa klimatyzator.

Zazwyczaj najlepszą klasę energetyczną (A+++) posiadają te wysoko efektywne i najdroższe klimatyzatory. Warto jednak rozważyć jaką kwotę przeznaczy się na zakup, dlatego że mniej kosztowne klimatyzatory, zwykle mają gorszą klasę, przez co są droższe w eksploatacji i częściej potrzebują napraw.

By funkcjonowanie klimatyzatora było maksymalnie oszczędne i wydajne należy zadbać o odpowiednią izolację ścian, stropów, przegród budowlanych oraz szyb okiennych, aby odbijały światło słoneczne. Dodatkowo, dobrym sposobem jest montaż żaluzji czy rolet, które pomogą w zachowaniu temperatury, odbijając lub zatrzymując promieniowanie słońca.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów klimatyzacji. Różnią się pod względem sposobu pracy, pobierania energii, wielkości czy nawet mobilności, co sprawia, że można je dobierać zgodnie z potrzebami.

  • Klimatyzator split – najczęściej wybierany klimatyzator domowy. Składa się on z dwóch elementów: parownika, czyli jednostki wewnętrznej oraz jednostki zewnętrznej, nazywanej skraplaczem. Taki typ klimatyzacji można dostać również w formie multisplit, która od standardowej wersji różni się tym, że do jednej jednostki zewnętrznej można zainstalować kilka (maksymalnie 5) części wewnętrznych, na przykład w kilku pomieszczeniach. Klimatyzacja ścienna typu split jest często wybierana do domu, z uwagi na stosunkowo cichą pracę, zabiera niewiele przestrzeni oraz ma estetyczny wygląd.
  • Klimatyzator przenośny – to równie często kupowana klimatyzacja do domu. Zbudowana jest z jednego elementu, co sprawia, że pracuje głośniej. Jego główną zaletą jest możliwość ustawiania urządzenia w dowolnym miejscu i usunięcie go, gdy będzie niepotrzebny. Wadą jest przewód, który trzeba wystawić na zewnątrz (np. przez otwarte okno), aby odprowadzał ciepło. Z tego powodu są nieco mniej efektywne.

Pozostałe typy klimatyzatorów, na przykład: klimatyzatory kasetonowe, kanałowe, czy okienne, są lepsze w większych budynkach,: w zakładach przemysłowych czy biurach. Zajmują znacznie większą przestrzeń oraz zużywają więcej energii.

Jak długo posłuży klimatyzacja w domu?

Dobrze działający, regularnie oczyszczany i właściwie eksploatowany klimatyzator może pracować w domu nawet przez 20 lat. Jest to możliwe za sprawą częstych przeglądów, które zapobiegną lub usuną wszelkie pojawiające się usterki. Przeglądy dobrze przeprowadzać dwa do trzech razy na rok, aby nie narażać się na problemy związane z uszkodzeniem urządzenia, czy ewentualnym rozwojem pleśni lub grzybów. Żywotność klimatyzatora jest często zależna również od ceny i jakości sprzętu. Im lepsza klasa, tym dłuższa gwarancja sprawnego działania.

W razie wymiany klimatyzatora, wiele firm zajmujących się ich montażem, oferuje utylizację starego urządzenia w cenie montażu nowego. To oznacza nie tylko wygodę, gdy zadbają o to specjaliści, ale też bezpieczne, ponieważ sprzęt usuwany jest w odpowiednich warunkach.

Cena klimatyzacji do domu ?

Na koszt klimatyzatora w domu oddziałuje wiele czynników. Nie zalicza się do tego jedynie cena sprzętu i jego instalacja. Do wydatków trzeba dodac również przybliżoną wartość kosztów użytkowania, a to inwestycja długofalowa. Należy zastanowić się, czy warto zdecydować się na zakup droższego sprzętu, który będzie tańszy w utrzymaniu, ze względu na lepszą sprawność (czyli rzadsze naprawy) oraz mniejsze zużycie prądu.

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok