Okna energooszczędne w budownictwie pasywnym
15 września, 2020
Program enova365 -wdrożenia
15 września, 2020

Podjazd z kostki brukowej, z kamienia czy z betonu dekoracyjnego?

Bazą porządnego podjazdu pod dom jest wytrzymałe wykończenie, jakie będzie służyło przez lata. Obciążenie wywołane stałym użytkiem wymaga by nawierzchnia była trwała oraz nie zniszczała zbyt szybko. Aby stworzyć solidny podjazd potrzeba zarówno właściwego przystosowania to znaczy podbudowy, żeby nie dopuścić do zapadania się, ale także najlepszych tworzyw do wyłożenia podjazdu. Wśród najczęściej wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, ułożone z kamienia, kostki brukowej oraz z betonu dekoracyjnego. Jaka nawierzchnia na podjazd będzie najlepsza? Wszystkie mają swoje wady i zalety, dlatego przed wyborem warto zorientować się w ich właściwościach.

Podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to nadal jeden z bardziej znanych oraz jednocześnie niedrogich tworzyw, z jakich układana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa zdobyła nie tylko dzięki niskiej cenie, ale także dostępnością, wielobarwnością, a nawet wielokształtnością. Ze względu na te cechy możemy wykonać estetyczny podjazd, jaki stanie się tak samo funkcjonalny, jak i ładny. Dostosowanie kształtu zdecydowanie usprawnia rozłożenie kostki według wyznaczonego terenu. Natomiast całkowita dostępność w sumie w większości sklepów prowadzących sprzedaż produktów do budowy sprawia, że nie trzeba martwić się dodatkowym zakupem lub dostawą, w sytuacji, gdyby potrzeba było więcej kostek. Koszt kostki brukowej także można dostosować do swojego portfela mając na uwadze znaczną ilość wzorów. Od strony technicznej kostka brukowa jest mocno odporna na warunki pogodowe, skoki temperatury oraz wysoki nacisk pojazdów, a także jest prosta w myciu.

Warto jednak dodać, że nawierzchnia z kostki brukowej ma też wady. Główną niekorzyść pochodzi z pogody. Z uwagi na deszcze i śniegi albo nadmierne promienie słoneczne kostka brukowa może z czasem tracić kolor, przez co gubi swoją estetykę. Zdarza się też niekiedy tak, że niektóre rośliny jak porosty i chwasty wybijają się pomiędzy szczelinami oraz wyrastają, ujmująco wpływając na wygląd podjazdu z kostki brukowej, a usuwanie ich może zabierać wiele czasu. Dodatkowo, żeby podjazd z kostki brukowej spełniał swoje funkcje musi zostać wykonany we właściwy sposób, co z reguły naraża nas na koszt zaangażowania do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Stworzenie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie przede wszystkim trwałością. Raz ułożony podjazd z kamienia utrzyma się na swoim miejscu przez bardzo dużo lat. Dodatkowo dzięki zwyczajnym barwom kamienia, wykonany z niego podjazd uzyska charakterystycznego wyglądu, jaki w ciekawy sposób podkreśli wygląd ogrodu i samego domu. Przeważnie podjazdy z kamienia są brane za bardzo eleganckie. Szczególnym elementem jest też naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom doskonale przepuszcza wodę. Ta metodą zyskujemy dodatkową korzyść, tj. brak zbierającej się na powierzchni podjazdu wody.

Decydując się na podjazd z kamienia, warto wiedzieć, że znaczącą rolę ma tutaj ułożenie, żeby podjazd stał się trwały oraz żeby spełniał swoje funkcje przez długi czas. Trzeba unikać zostawiania dużych dziur między nimi, z uwag na to lepiej rozmieścić je jeden przy drugim, a szpary zasypać piaskiem z domieszką cementu. Źle rozmieszczony kamień nie zachowa swojej funkcji odprowadzania wody, co oznacza tworzenie się kałuż i zastoin. Dodatkowo zwyczajna nierówność kamienia sprawia, że trudno utrzymać ich czystość podjazd z kamienia, a w zimie ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny tworzymy dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy użyciu stempli oraz form. W ten sposób da się osiągnąć bardzo ładne kształty i wzory, a nawet specjalne faktury, jakie bez problemu da się dostosować do designu domu czy ogrodu. Wykonanie nawierzchni z betonu dekoracyjnego daje możliwość stworzenia bardzo ładnego podjazdu. Warto dodać, że obecne metody produkcji pozwalają też na nadanie betonowi koloru. Główną zaletą betonu dekoracyjnego jest jego trwałość i wytrzymałość na niszczenie i pogodę. Łatwo utrzymać go w czystości, ale w po zastosowaniu dekoracji, niezbędna będzie pielęgnacja, żeby beton nie tracił dobrego wyglądu.

Co wybrać – kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny?

Zarówno kostka brukowa, kamień i beton mają wady i zalety. Decydując o zakupie materiału najlepiej kierować się przede wszystkim finkcjonalnością, wytrzymałością i wyglądem. Sądząc po tym, na którym z tych elementów zależy nam najbardziej, od tego najlepiej uzależnić swój wybór. Utrzymanie czystości jest istotne, dlatego kamień może nie odpowiadać osobom, dla których istotna jest lekkość czyszczenia. Natomiast jeśli skupiamy się na estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa będą mniej dobrym wyborem. By nawierzchnia podjazdu prezentowała się wyśmienicie, trzeba pamiętać o poprawnym przygotowaniu, dlatego że bez niego żaden z tych materiałów nie sprawdzi się w 100 procentach.

ukladanie-kostki-torun.pl

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok