Ocieplanie natryskowe domu pianką PUR

Sprzedaż lub najem nieruchomości za pośrednictwem biura nieruchomości
29 września, 2020
Auta dostawcze w serwisie
3 października, 2020

Ocieplanie natryskowe pianką poliuretanową (PUR stało się wykorzystywane, dlatego że ma wspaniałe parametry termicznej izolacji. Współcześnie uznawana jest za jeden z najlepszych pośród surowców używanych do ocieplania budynków, a to sprawia, że co raz chętniej pojawia się w domach jednorodzinnych, różnych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Wielką wartością, wobec której prześciga inne materiały termicznej izolacji jest praktyka aplikacji. Pianę PUR rozprowadza się po przestrzeni poprzez specjalny agregat. Natryskowe ocieplanie powoduje, że pianka dopasowuje się do przestrzeni, dzięki czemu doskonale przywiera oraz układa się w załamaniach oraz zakamarkach. Pozostałe materiały termicznej izolacji należy docinać oraz układać, a z tej przyczyny ryzykujemy wystąpienie mostków termicznych oraz obniżenie izolacyjnych właściwości. Poprawnie rozprowadzona pianka PUR posłuży na lata, dlatego że mimo upływu lat nie traci swojej jakości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Dostępne są dwie odmiany pianki PUR: pianka zamknięto-komórkowa oraz otwarto-komórkowa. Różnią się od siebie budową oraz atrybutami, co sprawia, że pasują do ocieplania odrębnych części budynku. Otwarto-komórkowa pianka używana jest przede wszystkim do natryskowego ocieplania poddasza, dachów i powierzchni wewnętrznych. Doskonale sprawdzi się także do ocieplania natryskowego stropów belkowych, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Tymczasem  zamknięto-komórkowa pianka przeznaczona jest do termicznej izolacji powierzchni zewnętrznych, fundamentów oraz podłóg. Taki rodzaj pianki PUR można również rozłożyć na płaskim dachu, wentylowanych stropodachach lub na przykład na stropach nad zimnymi pomieszczeniami

Ponadto piankę PUR charakteryzuje doskonała przyczepność. Z uwagi na to bez trudu można natryskiem ocieplać różne, właściwie przyszykowane powierzchnie, na przykład drewno lub metalowe elementy, a także blachę. Najlepiej, aby przed natryskiem powierzchnia były wyszorowana z brudu, kurzu i pyłu oraz wysuszona.  Tą metodą gwarantujemy dobrą przyczepność, dzięki której pianka PUR pozostanie na swoim miejscu. Aplikację pianki PUR powinniśmy zostawić zajmującym się tym firmom. By przeprowadzić natrysk zgodnie ze wskazaniami niezbędne są odpowiednie warunki, takie jak temperatura i wilgoć powietrza. Ponadto pianka poliuretanowa musi zostać ułożona równo.

Pianka PUR – informacje techniczne

Rozdzielenie na otwarto-komórkową i zamknięto-komórkową piankę uzasadnia inność parametrów i właściwości. Pianka PUR otwarto-komórkowa ma gąbczastą budowę, dzięki czemu jest bardzo plastyczna. Pianka ta po wyschnięciu okazuje się półsztywna oraz robi za bardzo dobrą termiczną izolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paro-przepuszczalnia, ale słabo chroni przed wilgocią. Ponadto otwarto-komórkowa pianka ma małą masę (około 8-10 kg/m3), dlatego wcale nie obarcza konstrukcji domu. Co do grubości natryskiwanej warstwy przyjmuje się, że jedna warstwa nie może być większa 30 mm.

Pianka PUR zamknięto-komórkowa ma niski współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a ponadto jest całkiem wodoodporna. Z tego powodu często stosuje się ją do izolacji termicznej fundamentów. Nie jest niestety paro-przepuszczalna, a do tego po wyschnięciu staje się sztywna, co sprawia, że nietrudno ją uszkodzić.

Wybierając piankę PUR należy wiedzieć o jeszcze dwóch istotnych informacjach. Pianki PUR są niezbyt odporne na działanie promieni UV, więc potrzebna będzie dodatkowa ochrona. Ponadto zgodnie z oznaczeniami łatwopalności, pianka PUR zdobywa kategorię E, która oznacza, że jest to materiał łatwopalny, samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do najczęściej wskazywanych zalet pianki PUR wlicza się jej łatwa oraz lekka aplikacja. Jej umiejętność do wzrostu objętości oraz dostosowanie się do zakamarków i załamań, zmniejsza ryzyko powstania termicznych mostków. Ponadto ocieplanie natryskowe pianką PUR nie zabiera dużej ilości czasu. W zestawieniu do innych materiałów termoizolacyjnych to najszybsza metoda ocieplenia domu. Pianka szybko się układa oraz ekspresowo utwardza, a przy tym pozostaje lekka i elastyczna. Ponadto jest bardzo przyczepna, dlatego trzyma się na wielu powierzchniach, a z biegiem czasu nie traci przyczepności czy swoich właściwości. Nie spłaszcza się, nie traci objętości, dzięki czemu się nie deformuje. Szczególnie kluczowe jest także to, że po poprawnej aplikacji  tego natryskowego ocieplenia, nie tworzy substancji szkodliwych czy pyłów. Warto dodać, że pianka PUR gwarantuje bardzo dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wychodzą przede wszystkim z jej parametrów. Za minus możemy przyjąć niską odporność na promienie UV, co dodaje nam następnych kosztów połączonych z ochroną przed UV. Kolejną wadą pianki PUR jest jej łatwopalność. W zależności od składników, może być bardziej lub mniej palna, jednak według ogólnej oceny pianka PUR mieści się w kategorii E, co oznacza, że pali się, ale jest samogasnąca. Też w tym przypadku można zastosować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie chronić piankę podczas pożaru. Najczęściej jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości izolacji termicznej jest nieprawidłowy natrysk, błędne utworzenie pianki lub nałożenie za chudych warstw izolacyjnych. Ze względu na to w celu ocieplania natryskowego pianką PUR warto zatrudnić fachowców.

http://www.eliterm.pl/ile-to-kosztuje-ocieplanie-pianka-pur-cena/

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok