Okna energooszczędne Toruń

Ocieplanie poddasza
17 września, 2020
Sklep internetowy zaprojektowany przez WooCommerce
17 września, 2020

Okna pasywne

Główną zaletą budownictwa pasywnego jest wysoka energooszczędność, która umożliwia redukowanie wydatków na ogrzewania. Tym z najbardziej znaczących elementów oddziałujących na skuteczność tego typu budownictwa jest użycie okien pasywnych. W czym tkwi różnica od innych okien? Pasywność charakteryzuje się przede wszystkim efektywną termiczną izolacją. Dobre parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w tego rodzaju oknach z reguły nie przewyższa 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im niższą wartość określa ten współczynnik tym skuteczniejsza izolacja termiczna. Głębokość okien energooszczędnych mieści się ok. 88-120mm, a z kolei ich szybowe pakiety zwykle są trzyszybowymi pakietami. Dla wsparcia rezultatu w budownictwie pasywnym używania jest także pianka poliuretanowa (PUR) o podobnych właściwościach termoizolacyjnych. Jeśli chodzi o konstrukcję ram pasywnych okien, przeważnie spotykane są okna w konstrukcji drewniano-aluminiowej, drewnianej, PCV oraz aluminiowej.

Rodzaje okien pasywnych

Szczególną popularnością w budownictwie pasywnym nadal zyskują okna pasywne PCV. Tego typu okna są wybierane ze względu na łatwy i szybki montaż, bezproblemowe zachowanie czystości oraz stosunkowo niewielki koszt. By okna z PCV były ocenione jako pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Na przykład jest to wymóg sześciu wewnętrznych komór oraz załączenie specjalnych uszczelek, które zabezpieczają przed stratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Tak samo jest przy zastosowaniu pasywnych okien z drewna. Drewniane okna są z reguły wybierane ze względu na estetykę i elegancję. Najczęściej, żeby były pasywne mają pakiet trzyszybowy z 2 komorami. Innym typem pasywnych okien są okna aluminiowe. Podobnie jak w zastosowaniu pasywnych okien PCV oraz drewnianych muszą spełniać określone wymogi, jednak ich bazową zaletą jest możliwość powstawania w wybranych kształtach. W zamian za to mają mniej dobre właściwości termo izolacji, dlatego niezbyt często wykorzystuje się je w domach oraz mieszkalnych budowlach. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, warto zakupić okna drewniano-aluminiowe, które łączą w sobie zalety okien drewnianych i aluminiowych.  W tego typu oknach pasywnych ramy wykonane są z drewna w złączeniu z aluminiowym okuciem. W tego typu oknach, drewno da się wymienić na PCV.

Zalety kupna pasywnych okien

Mówiąc o oknach pasywnych przede wszystkim skupiamy uwagę na ich możliwość izolacji termicznej. Niska utrata ciepła jest szczególną korzyścią w porównaniu do do środków pieniężnych przeznaczanych na zachowanie najlepszej temperatury wewnątrz domu. Minimalne straty cieplne gwarantują obniżenie eksploatacji systemów cieplnych w zimie oraz klimatyzacji w lecie. Dzięki użyciu pasywnych okien mniej zapłacimy za docieplenie wnętrza albo wychładzanie powietrza w ciągu upałów. To oznacza, że o ile wydatek związany z założeniem pasywnych okien będzie wyższy w porównaniu zwykłych okien, oszczędności płynące z dobrej izolacji termicznej oddadzą nam wcześniejsze koszty. Poza izolacją termiczną należy wspomnieć także o zadowalającej izolacji akustycznej. Dobrze wstawione okna pasywne niezwykle dobrze izolują nas od zgiełku z zewnątrz, dostarczając nam komfort. Inną zaletą pasywnych okien jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Odporność na promienie słoneczne oraz opady, gwarantuje nam komfortową temperaturę bez przesadnego nagrzewania pomieszczeń oraz osłonę przed zawilgoceniem oraz powstawaniem pleśni i grzybów. Dobrze zwrócić również uwagę na zalety wynikające z budowy pasywnych okien. Za sprawa swojej budowy są odporne na rozbicie, jednak porządnie wykonane okucia zabezpieczają nas przed włamaniem. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Co warto sprawdzić nabywając okna pasywne?

W kwestii zakupu pasywnych okien, najistotniejsze są odpowiednie parametry oraz certyfikaty uwierzytelniające klasę danego okna. Najlepiej sprawdzić głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość szyb i komór, obszerność ramy i tworzywo, z jakiego zostanie ono wykonane. Warto także pomyśleć nad dopasowaniem uszczelek i okien, które mają duży wpływ na termiczną izolację oraz bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują też skuteczną wentylację. W ten sposób zdobędziemy dostęp czystego powietrza oraz jednocześnie nie dopuścimy do utraty ciepła.

Najważniejszym wyznacznikiem jest w dużej mierze montaż okna. Nic nie znaczące będą wspaniałe parametry pasywnego okna, najlepsze materiały oraz antywłamaniowe okucia, kiedy okno nie będzie zamontowane w prawidłowy sposób. Warto w tym kierunku zdecydować się na zaangażować fachowca, który wykona pracę solidnie. Nieprawidłowy montaż skutkuje pojawianiem się termicznych mostków, którymi będziemy tracić ciepło. To w znacząco obniży wartość pasywnego okna, w wyniku czego nie będzie już ono pasywne, dlatego że straci swoje najcenniejsze zalety.

Tuż obok poprawnego montażu trzeba przemyśleć usytuowanie okien na etapie projektu domu. Jeśli zależy nam na całkowitym zastosowaniu właściwości pasywnych okien oraz pobierania z energii słonecznej. Umiejscowienie okien od strony południowej lub północnej jest najlepsze. W ten sposób unikniemy przegrzania oraz potrzeby instalacji dodatkowej osłony przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Okna Toruń

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok