Zwalczanie korników – najskuteczniejsze metody

Firma zwalczająca kuny Warszawa - Firma zwalczająca kuny Gdańsk - Zwalczanie kun Warszawa - Zwalczanie kun Gdańsk - Kuna domowa zwalczanie
Zwalczanie kun i innych szkodników
19 marca, 2017
Zwalczanie pluskiew - Odpluskwianie - Pluskwa domowa - Zwalczanie pluskiew Warszawa - Usuwanie pluskiew - Dezynsekcja pluskwy
Jak zwalczać pluskwy w mieszkaniu?
20 marca, 2017

Czy masz pojęcie, jakie pasożyty w drewnie możemy zazwyczaj zaobserwować w Polsce? W sumie najczęściej spotykane to: to: kornik drukarz, spuszczel pospolity i kołatek domowy – insekty które odpowiadają za stwarzanie ogromnych zniszczeń w drewnie. Te insekty można spotkać na jakiejkolwiek szerokości geograficznej. Rozmnażają się w ekspresowym tempie. Egzystują w leśnych ekosystemach, jak i w domkach z drewna. Według ekspertów od leśnictwa wyznaczają jedno z najważniejszych zagrożeń dla życia drzew. Mimo, że ich działalność robi siedlisko dla młodych drzew, to jednak klasyfikuje się te owady bardziej jako szkodniki, niż przyjaciół.

Musimy stwierdzić, ze konfrontacja z drewnojadami nie jest równa. Współcześnie dostępna technika pozwala na całkowite usunięcie korników z danego regionu. One jednak są w stanie się przed nami zabezpieczać tylko prędkością rozmnażania. Jednorazowo 1 samica kornika składa nawet do 80 jajek. Zważając na to, że rozwój świeżego pokolenia trwa dwa miesiące, a przedstawicieli płci żeńskiej w jednym skupisku jest niezwykle dużo, skala miłosnych zalotów korników jest olbrzymia. Co ważne, korniki najczęściej zasiedlają wybrane drzewo i nie przemieszczają się z jednego miejsca do drugiego bez potrzeby. Odżywiają się nim aż do punktu w którym nic pożytecznego dla nich się tam nie znajdzie.

Dzisiaj skoncentrujemy się tylko na korniku drukarzu – potencjalnie najtrudniejszych pasożytem polskich lasów i największym wrogiem drewnianych konstrukcji. Dowiesz się jak prezentuje się kornik i jak się mnoży. Zapoznasz się również z fundamentalnymi metodami zapobiegania i zwalczania korników.

Co wiesz o korniku drukarzu?

Kornik drukarz napada na lasy iglaste. Wielkość jego ciała mierzy blisko 5 mm. Nie jest więc gigantycznym owadem, aczkolwiek jego działalność prowadzi do poważnych spustoszeń w drewnie. Korniki wybierają tylko schorowane drzewa. Pod tym względem są, jeżeli możemy tak stwierdzić, bardzo porządne. Dojrzałe osobniki charakteryzują się ciemnobrązową barwą z rdzawym owłosieniem. Młodziki jednak są jasnożółte. Ciało kornika ma walcowaty kształt, a grzbiet wykończony jest czterema szpicami.

Bardzo interesujący jest system reprodukcji kornika drukarza. Rójka, można by rzec okres godowy, inicjuje się z pierwszymi, ciepłymi dniami. Samiec organizuje komory godowe do których przyciąga 2- 3 samice. Zapłodniona samica formuje korytarze macierzyste, w których gromadzi do nawet 80 jajek. Niewielkie korniki już po przyjściu na świat dostępują do konsumpcji kolejnych partii drewna. Po 8 tygodniach są one dojrzałe do mnożenia. Krąg ten powtarza się wiele razy, aż do ostatnich dni letnich dni. Korniki dożywają wieku 3 lat.

Profilaktyka, czyli co zrobić by nie dopuścić do rozwoju kornika?

Jak powiada stare polskie powiedzenie – lepiej zapobiegać niż leczyć. Sens tego stwierdzenia możemy naturalnie zwrócić do korników. Co powinno się zatem uczynić, aby ochronić się przed napadem korników? Jeżeli chodzi o drewniane domy, przede wszystkim należy produkować je jednomyślnie z normami. Zastosowanie odpowiednich procedur zabezpieczy wytrzymałość drewna. Przez to korniki nie będą chciały go zaatakować, gdyż będzie „za zdrowe”. Po drugie, znaczącym punktem prewencji jest impregnacja. Okrycie drewna impregnatem (zabieg ten dobrze jest aplikować co jakiś czas) wystarczy, by odtrącić korniki. Na rynku oferowane są przeróżne preparaty, które możemy zróżnicować na solne i oleiste. Dobierając właściwy środek, kieruj się przede wszystkim typem drewna i własnymi oczekiwaniami. Skonsultuj się także z fachowcem, który zasugeruje Ci co będzie dla Ciebie najodpowiedniejsze.

Zwalczanie korników mikrofalami

Fachowcy uważają, że dezynsekcja mikrofalami jest najlepszą metodą zwalczania korników. Jakie atuty możemy jeszcze wyszczególnić? Po pierwsze bezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt. Metoda ta nie szkodzi zdrowiu i nie jest trująca. Kolejna sprawa to brak szkodliwego wpływania na wybrany produkt. Dezynsekcja mikrofalami, jako metoda cieplna likwidowania korników nie wywiera wpływu na jakość drewna, w porównaniu z innymi metodami.

Jak wygląda dezynsekcja mikrofalami? Najprościej mówiąc polega na rozgrzaniu surowca. Profesjonalna aparatura emituje mikrofale, które docierają w głąb struktury. Powodują one tarcie, którego skutkiem jest ogrzanie drewna do temperatury ponad 50 stopni. W takich warunkach zachodzi koagulacja białka w ciele korników, prowadząca do ich nagłej śmierci. Dezynsekcja termicznalikwiduje korniki kompletnie. Inne świadczone metody to dezynsekcja gazowa i iniekcja ciśnieniowa.

Korniki to najtrudniejsze pasożyty w drewnie. Ich aktywność jest w stanie oddziaływać na osłabienie drewnianej struktury domu, co dla człowieka stanowi bardzo poważny kłopot. W leśnym ekosystemie również nie są mile postrzegane. Ostatnio dużo mówi się o zmasowanym ataku kornika na drzewa rosnące w Puszczy Białowieskiej. Wedle najnowszych informacji już 4 tys. z 52 tys. ha roślin na tym obszarze jest wymarłych. Zwalczanie kornika w tym wyjątkowym miejscu to priorytet.

Poznaj najważniejsze informacje o dezynsekcji mikrofalami i odkryj inne usługi przedsiębiorstwa Corneco. Przeskocz na stronę klikając w tym miejscu: zwalczanie korników mikrofalami

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok