Zwalczanie szkodników drewna

Fumigacja palet - Fumigacja palet na eksport - Fumigacja palet drewnianych na eksport - Dezynsekcja palet - Fumigacja palet Warszawa - Fumigacja palet Gdynia
Fumigacja, czyli jak pozbyć się szkodników drewna
21 marca, 2017
Depilacja toruń depilacja laserowa depilacja gorącym woskiem
Wybrać depilację laserową czy depilację woskiem
22 marca, 2017
Zwalczanie korników Warszawa - Zwalczanie szkodników drewna - Szkodniki drewna - Jak pozbyć się korników - Usuwanie korników z drewna

Szkodniki w drewnie takie jak korniki, mimo że stanowią podstawowy składnik łańcucha pokarmowego, dalece negatywnie oddziałują na jakość lasów. Przeważnie pasożytują na jednej powierzchni przez wiele lat. Jest to efekt cyklu rozrodczego szkodników. Korniki składają jajka w drewnie. Larwy osiągając odpowiedni wiek, zaczynają odżywiać się materią, po czym zaczynają się rozmnażać. I tak dalej.

Dla konserwacji materiałów z drewna najważniejsza jest profilaktyka. Malowanie budynków z drewna odpowiednimi preparatami to podstawa. Wtedy zmniejszamy szanse na rozwój ksylofagów w określonym materiale. Od momentu w którym odkryjemy obecność owadów w drewnie powinniśmy podjąć konkretne postępowanie. Zwalczanie korników wymaga szczególnej oceny, czasu i spożytkowania stosownych procedur. Potrzebna jest więc konsultacja specjalistów w branży eliminowania drewnojadów. Na szczęście w Polsce jest kilka instytucji, które zasługują na uznanie, m.in Corneco. Dyskutując z założycielem tej fachowej marki dowiedzieliśmy się kilkunastu interesujących rzeczy dotyczących pasożytów drewna i metod ich usuwania. Dzisiaj pragniemy Wam o tym opowiedzieć.

Jakie gatunki szkodników drewna możemy spotkać w Polsce?

Wszelkie pasożyty w drewnie tytułowane są specjalistycznie ksylofagami. Z greki ksylon symbolizuje drewno, a phagein pożerać, więc jasno jest rozpoznać pochodzenie tego raczej okazjonalnie spotykanego sformułowania. Ksylofagi są to insekty w postaci dorosłej, lub larwy które pożywiają się drewnem. Znaczenie ksylofagów w przyrodzie jest dwojakie. Z jednej strony niszczą one strukturę drzew, ale z drugiej wytwarzają miejsce dla świeżych drzew w lesie. Dobrze jest tu zauważyć, że korniki prześladują chorowite i wiekowe rośliny. Są zatem szkodnikami pochodnymi, bo wykluczają z przyrody to co i tak ma w przyszłości wyginąć. Aczkolwiek przez wzgląd na wielkość ich działania sprawiają więcej strat niż pożytku. Popatrzmy tymczasem jakie pasożyty w drewnie można najczęściej napotkać w naszym kraju.

  • Spuszczel pospolity – długość ciała tego niedużego szkodnika sięga 21 mm. Spuszczele przeważnie żywią się drewnem o miękkiej konstrukcji, czyli drewnem drzew iglastych. Preferują słoneczne pomieszczenia, dlatego bardzo często mamy możliwość je odnaleźć na strychu lub na poddaszu domów z drewna. Pozostawiają za sobą owalne otwory.
  • Kołatek domowy – identycznie jak spuszczel uderza w drzewa iglaste, takie jak sosny, czy świerki. Wielkość ciała tego ksylofaga mieści się w granicach od 2,5 do 4 mm. Ciężko go zauważyć gołym okiem. Mimo małych kształtów potrafi wywołać ogromne spustoszenie. Kołatek żeruje zwłaszcza w terytoriach gdzie rozwija się grzybnia abrozyjnego grzyba.
  • Kornik drukarz – najpopularniejszy ksylofag o długości ciała wahającej się od 1 do 9 mm. Szturmuje chorowite drzewostany. Przez wzgląd na ilość batalia z kornikiem jest niezwykle trudna. Najczęściej żeruje on na określonej partii drzewa. Oblega również konstrukcje budowlane. Występuje na całym globie.

Jak walczyć szkodnikami drewna?

Najtrudniejszym wrogiem jest oczywiście kornik. Szybkość mnożenia i ilość sprawia, że usuwanie tego pasożyta nie należy do najłatwiejszych zajęć. Aczkolwiek zastosowanie odpowiednich preparatów chemicznych i prawidłowych metod usprawnia batalię z tym robakiem.

Sposoby zwalczania szkodników drewna są różne. Od cieplnych po chemiczne. Wdrażane są z uwagi na strukturę surowca, na typ pasożyta i skuteczność oddziaływania. W tym miejscu zaprezentujemy Wam głównie wprowadzane procedury zwalczania pasożytów:

  • metoda mechaniczna – wprowadzana jest w drewnianych strukturach budowlanych. Polega na wycięciu najmocniej skażonych elementów drewna. Metodę mechaniczną najczęściej łączy się z chemicznym zwalczaniem pasożytów. Zintegrowanie tych dwóch sposobów kompletnie likwiduje pasożyty.
  • Metoda chemiczna – polega na zagazowaniu, pomalowaniu, albo iniekcji ciśnieniowej budynku drewnianego specjalistycznymi środkami chemicznymi, zwanymi fumigantami. Jest to niezwykle zaawansowana metoda likwidowania pasożytów drewna. W trakcie fumigacji potrzebne jest okrycie obiektu, lub danego pomieszczania specjalną folią.
  • Metoda termiczna – mianowana również jako dezynsekcja z użyciem fal mikrofalowych. Eksploatowane w tej technice urządzenie wypuszcza fale elektromagnetyczne, które pobudzają cząstki wody w drewnie. Drewno ociepla się do temperatury 56 stopni co prowadzi do śmierci pasożytów mieszkających w partii drewna. Ta procedura jest w pełni bezpieczna dla ludzi i stworzeń i najsprawniejsza pod względem likwidowania pasożytów.

W trakcie rozmowy z pełnomocnikiem przedsiębiorstwa Corneco dowiedzieliśmy się jak niezwykle agresywne potrafią być szkodniki w drewnie i jak mamy możliwość się przed nimi zabezpieczyć. Poznaliśmy sprawy Klientów, których budynki były w kiepskim stanie przed dezynsekcją, a po nie było śladu po zniszczeniach. Po analizie tych przykładów możemy Wam napisać, że podstawową kwestią o jaką powinno się zadbać jest właściwa impregnacja drewna. Dostępne na rynku środki skutecznie konserwują drewno nie tylko przed pasożytami, ale także przed niekorzystnym oddziaływaniem słońca i wilgoci. Jest jeszcze druga sprawa – obserwacja. Przy pierwszych sygnałach żeru kornika warto jest błyskawicznie umówić się z firmą zwalczającą pasożyty w celu zdiagnozowania typu szkodnika i wielkości szkód.

Zwalczanie szkodników drewna nie musi być trudne. Przejdź na stronę www.szkodnikidrewna.com i poznaj szczegółowe informacje o dostępnych metodach zwalczania korników: zwalczanie korników Warszawa

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok