Geodeta Toruń - pomiary geodezyjne wyznaczanie granic działki
Geodeta – Wznowienie znaków granicznych
Sierpień 8, 2019
Zabiegi stomatologiczne Toruń cennik
Zabiegi stomatologiczne Toruń
Sierpień 15, 2019
Projektowanie ogrodów Toruń - Firma ogrodnicza

Do zaprojektowania ogrodu potrzeba czasu i porządnego przygotowania. Zanim ogród będzie pięknym miejscem, w którym przyjemnie będzie odpocząć, dzięki urokliwej atmosferze, zawdzięczanej przez obecność pięknych roślin, krzewów i drzew, warto zadbać o podstawy i rozpocząć projektowanie ogrodu od początku. Jaki styl ma mieć ogród, kiedy zostanie stworzony? Jaki powinien być dobór roślin? Które z nich przetrwają w naszym klimacie? I najważniejsze: w jaki sposób poumieszczać je w dostępnej przestrzeni, by nie było ich, ani zbyt dużo, ani zbyt mało? Nim zabierzemy się do działania, warto jest mieć ułożony plan.

PLAN ZAKŁADANIA OGRODU

Analiza terenu

Głównym elementem, na jaki przed wszystkim należy zwrócić uwagę, jest sam teren, na którym powstanie ogród. Należy zgromadzić wszelkie informacje dotyczące tego, jaka jest przestrzeń, jakie są jej granice oraz co już jest na niej dostępne. Ta wiedza pozwoli ocenić, jakie są możliwości na tym terenie. Co ważne, trzeba rozeznać się we wszelkich czynnikach, które przyczynią się do ukształtowania ogrodu. Będą to nie tylko nasłonecznienie, warunki gleby, obniżenia czy podwyższenia terenu, ale również forma spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed przystąpieniem do pierwszych działań nad ogrodem, trzeba też wiedzieć, do czego ogród będzie służył. Planowanie ogrodu zależne jest od tego, czy ogród ma tylko ładnie wyglądać, być sferą wypoczynkową, czy obszarem, gdzie domownicy będą aktywnie spędzać czas. Pod uwagę trzeba wziąć także to, czy w planowanym ogrodzie będą bawić się zwierzęta i dzieci i czy musi być przystosowany dla osób starszych i niepełnosprawnych. Ponadto dobrze jest ocenić, czy konieczne będzie miejsce na spotkania towarzyskie (np. grill, taras lub altana), czy interesuje nas posiadanie basenu ogrodowego lub oczka wodnego, a także, czy planujemy wydzielić przestrzeń na sad lub ogródek warzywny. Wszystko to dobrze ocenić w oparciu o zaplanowany budżet.

Podział funkcjonalno-przestrzenny

Następnym etapem projektowania ogrodu, jest rozplanowanie każdego z pożądanych elementów w terenie. W tym celu ogród dzieli się pod kątem funkcjonalności. Rozplanowanie wybranych elementów, jest ważne, by ogród stał się atrakcyjny, a przy tym zachowywał porządek oraz dawał użytkownikom pełną swobodę. Trzeba zatem podzielić ogród na części i nakreślić gdzie będzie miejsce na grill, a gdzie będą huśtawki dla dzieci lub basen. Należy jednak uważać, by unikać sztywnych granic. Części właściwie zaprojektowanego ogrodu, przenikają się nawzajem i stanowią harmonijną całość.

Plan komunikacji

Planowanie ogrodu wymaga również troski o możliwość swobodnego poruszania się. Należy pomyśleć o tym, w jaki sposób połączyć poszczególne części ogrodu i wejścia (np. do garażu czy domu). Tutaj kluczowe jest zaprojektowanie podjazdu, furtek i bramy, a także dróg, które połączą każdy z tych elementów w harmonijną całość. Trzeba pamiętać, aby nie przedobrzyć z ilością dróżek, ale też, by nie było ich zbyt mało. Na tym etapie można także wybrać typ nawierzchni, jaka posłuży do stworzenia dróżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap powinien być już ścisłym planem tego, jakie rośliny i wyposażenie będą potrzebne, by otrzymać ogród w wybranym stylu. Dużą pomocą mogą stać się portale internetowe, dobre książki albo wiedza specjalisty. Szkic wykonany w oparciu o podział funkcjonalno-przestrzenny warto kreować od ogółu do szczegółu, zaczynając od największych elementów jak drzewa, a kończąc na mniejszych roślinach ozdobnych. Także dopasowanie wyposażenia i mebli ogrodowych, powinno być celne w stosunku do zaplanowanego efektu tak, aby powstała harmonijna kompozycja, odpowiadająca potrzebom i założeniom projektu.

Systemy nawadniania i oświetlenia

W oparciu o wiedzę, gdzie pojawią się konkretne elementy ogrodu, można rozplanować położenie systemów nawadniania, odprowadzania nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, aby woda docierała do skupisk drzew, krzewów i roślin, ale jednocześnie nie zalewała ich przesadnie oraz, aby przewody elektryczne docierały do altany czy tarasu, a ścieżki były widoczne.

Realizacja planu ogrodu

Dopiero po sporządzeniu kompleksowego planu ogrodu, można przystąpić do jego realizacji. Przygotowanie terenu, gleby i instalacja systemów elektrycznego i wodnego odbędą się w pierwszej kolejności. W trakcie sadzenia roślin trzeba pamiętać o tym, by umieszczać je w odpowiednich odstępach, ponieważ wszystkie mają odmienne tempo wzrostu i mogłyby zagłuszać się nawzajem.

DLACZEGO DO PROJEKTOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów mają specjalistyczną wiedzę na temat świata roślin. To projektant pomoże właściwie dostosować je do idei klienta. Projektant udzieli też istotnych rad na temat ich wymagań siedliskowych oraz pielęgnacji, a dodatkowo podpowie, jakie rozmiary uzyskają w przyszłości krzewy i drzewa. Jego praca opiera się również na znajomości uwarunkowań gleby i ukształtowania terenu. Projektant kompleksowo przeprowadzi nas przez wszystkie etapy projektowania ogrodu i dopilnuje ich właściwego przebiegu.

Ponadto wiele firm specjalizujących się w projektowaniu ogrodów proponuje całoroczne usługi pielęgnacji oraz serwisu sezonowego systemów nawadniających i energetycznych. Dzięki temu, zawsze można liczyć na pomoc z ich strony, aby raz założony ogród, mógł z powodzeniem rosnąć i cieszyć przez lata.

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok