Projektowanie ogrodów – komu je zlecić?

Zettler MZX
Systemy bezpieczeństwa a technologie Kantech, Zettler i American Dynamics
6 stycznia, 2017
Drewno do kominka drewno kominkowe Warszawa drewno sezonowane Nadarzyn
Najlepsze drewno kominkowe
8 stycznia, 2017
projektowanie ogrodów Toruń

Projektowanie ogrodów to wymagająca sztuka, więc warto zlecić to fachowcowi, który ma już podejście, dużą wiedzę w zakresie projektowania ogrodów i zmysł artystyczny. Jeśli pragniesz, żeby Twój ogród był zarówno ładny, ale także solidny i użytkowy, musisz mieć na uwadze, że planowanie ogrodów nie polega tylko na interesującym wyznaczeniu miejsca dla krzewów i kwiatów. To również inne kwestie, które pokrótce omówimy w bieżącym tekście. Także mocno nakłaniamy do zapoznania się z tym artykułem w zakresie projektowania ogrodów.

Projektowanie ogrodów a potrzeby domatorów

Nim projektant zacznie planować projekt ogrodu, na początku określi z Tobą, jaką funkcję miałby pełnić Twój ogród. Czy przykładowo miałaby to być powierzchnia rekreacyjna, przykładowo z rusztem do grilla i placem pod stół albo może przestrzeń funkcjonalna, gdzie będzie można hodować owoce i warzywa… Oczywiście opcji jest więcej i w zależności od tego, na czym Ci zależy, taki układ zostanie przygotowany.

Planowanie terenu w projektowaniu ogrodów

Spraw, o których należy myśleć podczas przygotowania schematu ogrodu, jest rzeczywiście wiele. Przykładowo powierzchnia, którą dysponujesz. Profesjonalny plan ogrodu jest w stanie optycznie zwiększyć metraż bądź zaprezentować funkcjonalność terenu w taki sposób, żeby był on dla mieszkańców jak najbardziej wygodny.

Co może znaleźć się w takim projekcie? Plan ogrodu poza roślinami bierze pod uwagę wiele możliwości, w tym także ozdoby, przykładowo dróżki brukowe, stawy, kwietniki, czy rzeźby. Pomijając przy tym pewne ograniczenia (metraż albo miejsce) projektowanie ogrodów daje sposobność, aby przygotować taki ogród, który będzie powodem dumy, ale będzie także miejscem odpoczynku.

Projektowanie ogrodów może reprezentować pewne style w architekturze krajobrazu. Za ich sprawą przed Twoim domem może istnieć:

  • ogród harmonijny (ogród proporcjonalny) – charakteryzujący się wielkim uporządkowaniem, niezwykle często towarzyszą mu rzeźby, przycięte krzewy a także dywany kwiatowe. Okazem takiego ogrodu jest ogród francuski,
  • ogród swobodny – określa go wygląd imitujący naturalność, w takim ogrodzie rośliny sprawiają wrażenie, że nie były rozmieszczone przez człowieka. Taki ogród często wzbogaca się skałami, skalniakami itd. tak jak w angielskich ogrodach,
  • ogród złożony – czyli typ ogrodu, łączący w sobie wymienione cechy.

Nieco odmiennie będą też planowane ogrody, które będą powstać w danym klimacie. Brane są tu pod uwagę głównie trzy rodzaje otoczenia (stąd także podział tych ogrodów): ogród miejski, ogród podmiejski i ogród na wsi. Różnią się one przede wszystkim wielkością, zazwyczaj jest tak, że ogród w mieście będzie stosunkowo mniejszy niż ten obecny na terenach wiejskich. Dlatego odrębnie należy podejść do niewielkiego ogrodu, a inaczej do średniego, bo nie każdy styl będzie tu stosowny. Oczywiście ekspert pokaże Ci, który rodzaj ogrodu będzie najlepiej odpowiadać do miejsca i rzeźby nawierzchni albo zasugeruje Ci całkiem nowe, wyjątkowe rozwiązanie.

O tym nie możesz zapomnieć w trakcie projektowania ogrodów

Powinno się przy tym pamiętać, że autorska koncepcja często nie może być w każdym calu wykonana przez projektanta. Projektowanie ogrodów wymaga też tego, aby brać pod uwagę czynniki środowiskowe, które posiadają istotny wpływ na to, które rodzaje roślin będą się w ogrodzie dobrze czuły. Rośliny występujące w naturze tylko w pewnych obszarach (np. rośliny egzotyczne, rośliny górskie i tak dalej) mogą się nie przyjąć w polskim otoczeniu nie wyłącznie ze względu na mikroklimat, a także na bakterie.

Podczas ogrodów warto dodatkowo ocenić kwestię tego, do jakiego stopnia chcesz zajmować, więc ile godzin zamierzasz poświęcać na dbanie o ogród. Jeżeli nie posiadasz ręki do tego czy po prostu nie masz chęci, architekt zaadaptuje zieleń w taki sposób, by by odpowiadały one życzeniom, czyli były to przykładowo rośliny niewymagające (przeważnie są to drzewka iglaste, przykładowo świerki, cedry).

Zanim projektowanie ogrodów ruszy, trzeba zbadać teren

Zanim model ogrodu zostanie Ci przedstawiony, architekci muszą najpierw zbadać, jakie warunki panują w Twoim ogrodzie. Odpowiedni architekt krajobrazu przeprowadzi:

    • ocenę powierzchni pod kątem właściwości gleby,
    • ocenę nasłonecznienia i zacienienia ogrodu,
    • analizę położenia terenu (spady itd.).

Po określeniu Twoich oczekiwań, zweryfikowaniu możliwości i zbadaniu gruntu, ekspert może nareszcie zająć się tym, na czym szczególnie Ci zależy, czyli projektowaniem ogrodu.

Graficzny projekt ogrodu

Przewagą zlecania projektowania ogrodów jest fakt, że po omówieniu szczegółów, projektant zrobi dla nas aranżację ogrodu, więc pokazanie ogrodu w postaci graficznej. Niezmiernie często są to modele w postaci realistycznej grafiki 3D, która przedstawia nie tylko model ogrodu, ale dodatkowo jego barwę z wzięciem pod uwagę wyglądu środowiska.

Projektowanie ogrodów – której firmie warto zaufać?

To tyle, jeśli chodzi o projektowanie ogrodów. Dokładnych informacji na temat projektu Twojego ogrodu otrzymasz w firmie znającej się na projektowaniu ogrodów. Więc gdy zależy Ci na skuteczności, profesjonalnej pomocy i wyjątkowym ogrodzie, zdecydowanie sprawdź możliwości, które oferuje projektowanie ogrodów Toruń, a na pewno się nie zawiedziesz.

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok