Praca w biurze rachunkowym

Kredyty toruń pożyczki gotówkowe bez bik na dowód
Chwilówki przez internet
2 września, 2020
Adwokat Rozwody Toruń - Prawnik do rozwodu
Pranik -sprawy rodzinne
2 września, 2020

Księgowość sporej liczbie osób kojarzy się z męczącym wypełnianiem opasłych ksiąg, z osobą noszącą grube szkła pochyloną nad starodawną maszyną liczącą oraz tajemniczymi rozliczeniami oraz niezbyt dużym wynagrodzeniem Naturalnie powyższy opis pasuje trochę do ujęcia z filmu, niż do sytuacji autentycznej. W rzeczywistości księgowa ma dostęp do specjalistycznych programów komputerowych, ręcznie wcale nie sporządza dodatkowych druków i nie zarabia skromnie (szczególnie jako główna księgowa w wielkiej korporacji).

„Buchalteria” jest najważniejszym obszarem w każdej instytucji, chociażby wtedy, kiedy jest przygotowywana zdalnie i w związku z tym jakakolwiek księgowa nie wykonuje swoich obowiązków stacjonarnie w wydzielonym pokoju. Do jej podstawowych powinności zalicza się: sporządzanie ksiąg rachunkowych, zbieranie faktur, zachowywanie faktur, weryfikowanie statystyk, notowanie informacji do systemu rachunkowego, sumowanie zobowiązań przede wszystkim dla różnych instytucji, przykładowo ZUS.

Osoba znająca się na księgowości ma szansę razem z nabywaniem kompetencji starać się o wyższe stanowisko w firmie. Bez wątpienia najlepszą pracą jest funkcja głównej księgowej, która nadzoruje obieg środków finansowych w firmie. Dodatkowo zajmuje się rzeczami oficjalnymi, kieruje asystentami i dba o rozwój własnego wydziału.

Osoba znająca się na księgowości ma szansę też otworzyć własną działalność gospodarczą, zatem utrzymywać swoje biuro rachunkowe i osobiście obsługiwać Interesantów. W tym miejscu aczkolwiek niezbędna jest licencja Ministra Finansów – trzeba udowodnić praktyczne umiejętności w zawodzie i uzyskać pozytywną ocenę z egzaminu (po ukończeniu odpowiednich studiów). Aby dostać zatrudnienie jako księgowa, absolutnie nie trzeba „wyrabiać” dodatkowej licencji.

Warunki, które trzeba spełnić, by zostać księgową

Przygotowywanie księgowości nie jest takie bezproblemowe. Trzeba zdecydowanie rozumieć określone akty, razem z takimi, jakie obowiązują od paru dni. Księgowa musi koniecznie posiadać więc szeroką wiedzę, bo jest odpowiedzialna za obrót kapitału przedsiębiorstwa. W przedstawionym przypadku konieczne jest skończenie studiów wyższych na specjalizacji księgowość, finanse lub rachunkowość (kierunki na niektórych uniwersytetach mogą się nieco od siebie różnić). W ogóle nie chodzi w tym przypadku o zaprezentowanie stopnia magistra, lecz o wystarczającą wiedzę. Natomiast tej wcale nie możemy otrzymać na konkurencyjnych specjalnościach. W odpowiednim czasie księgowa jest zobowiązana zdobyć certyfikat księgowego, w przypadku kiedy chce, przykładowo założyć własne biuro rachunkowe. O certyfikat mają szansę starać się osoby posiadające praktyczne umiejętności w zawodzie (przynajmniej 2 lata w przypadku ukończenia technikum i trzy lata po skończeniu studiów magisterskich lub podyplomowych).

Księgowa oprócz kompetencji wyuczonych, jest zobowiązana posiadać również kompetencje „naturalne”, przykładowo drobiazgowość i sumienność w wykonywaniu wszelakich zadań. Jeden błąd w rachunkach w niektórych przypadkach może mieć fatalne skutki dla całej firmy.

Jakie usługi świadczą biura rachunkowe?

Z pomocy specjalistycznego biura rachunkowego korzystają nie tylko ogromne przedsiębiorstwa (w jakich mamy kontakt z ogromnym ruchem kapitału), ale także mniejsze oraz osoby fizyczne. Księgowa potrafi zaoferować każdemu Kontrahentowi załatwianie spraw z zakresu sporządzania księgi dochodów i rozchodów (KPIR), opracowywania pełnej i częściowej księgowości, kadr i płac, sporządzania rozliczeń z US, jak również opracowywania sprawozdań, przykładowo dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Należałoby mieć na uwadze, iż powinnością osoby zarabiającej w rachunkowości jest powiększanie wiedzy i szlifowanie umiejętności. Mówiąc inaczej, wykształcenie jest dopiero bazą do wykonywania tego zajęcia, a praktyczne umiejętności tym, czym mamy możliwość przekonać do siebie ogromną liczbę Klientów.

W ostatnim czasie niezwykle atrakcyjna stała się „księgowość online” lub oferta „mobilnego przedsiębiorstwa rachunkowego”. Dzięki temu Kontrahenci w sumie nie muszą wyruszać z domu lub instytucji, by ich potrzeby zostały dogodnie załatwione. Księgowa samodzielnie pojawia się we wcześniej ustalonym miejscu i pobiera wszelakie materiały do obliczeń. Czasami może również pozostać w firmie, którą obsługuje i tam niezwłocznie dokonać rozliczeń.

Własna działalność gospodarcza dla księgowej

Niezależna firma jest doskonałym wyjściem przede wszystkim dla księgowych, jakie od wielu lat realizują się w takiej specjalności i stąd nie zamierzają już podejmować zatrudnienia u kogoś. Utworzenie przedsiębiorstwa księgowego łączy się jednakże z wieloma postulatami, przykładowo znacznymi wkładami środków finansowych. Koszt utworzenia swego przedsiębiorstwa księgowego zależy szczególnie od miejsca, w jakim miałoby ono się mieścić. W śródmieściu wypożyczenie lokalu biurowego będzie dużo kosztowniejsze niż na obrzeżach. Trzeba wiedzieć, iż większość druków można komfortowo załatwić drogą elektroniczną. Stąd mobilne przedsiębiorstwo rachunkowe jest naprawdę optymalnym rozwiązaniem, w szczególności, gdy zaledwie zaczynamy przygodę z pracą na własną rękę. Do założenia przedsiębiorstwa rachunkowego nieodzowne są: zarejestrowanie odrębnej placówki, ukończenie dobrej uczelni, certyfikat księgowego oraz niezbędne ubezpieczenie OC w wysokości minimum 10 tysięcy euro.

Krótko mówiąc nie wolno rzucać Kontrahentom przypadkowym odpłatności, przykładowo takich, które odnajdziemy w taryfikatorach innych firm. Cennik jest uwarunkowany kilkoma rzeczami: prestiżem przedsiębiorstwa, lokalizacją przedsiębiorstwa i poziomem obsługi. Przygotowywanie pełnej rachunkowości w niektórych przypadkach może wynosić zarówno 350 zł, jak również 2.000 zł. Każdorazowo dokonuje się podziału na ilość papierów.

Jeżeli pragniesz dowiedzieć się więcej, kliknij w link w tym miejscu

www.ksiegowosc-torun.com.pl

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok