Własne biuro rachunkowe czy praca na etacie?

wynajem telebimów telebimy telebimy do wynajęcia
Wynajem wysokiej jakości telebimów na imprezy masowe
Kwiecień 16, 2017
tanie banery drukowanie banerów banery Łomża
Reklama wielkoformatowa wciąż wpływa na odbiorców
Kwiecień 18, 2017
biuro rachunkowe toruń księgowość prowadzenie ewidencji

Jakie są obowiązki księgowej?

Księgowość sporej liczbie osób kojarzy się ze żmudnym wypełnianiem grubych ksiąg, z osobą w binoklach nachyloną nad dziwnym liczydłem oraz niezrozumiałymi obliczeniami oraz niezbyt wysokim wynagrodzeniem Niewątpliwie niniejszy opis pasuje trochę do sceny z filmu, niż do sytuacji życiowej. W praktyce księgowa posiada dostęp do profesjonalnych programów informatycznych, własnoręcznie nie przygotowuje jakichkolwiek dokumentów oraz nie zarabia mało (najbardziej jako główna księgowa w renomowanej firmie).

„Buchalteria” jest najważniejszym oddziałem w każdej instytucji, nawet wtedy, gdy jest realizowana na odległość i w związku z tym żadna księgowa nie wykonuje swoich obowiązków stacjonarnie w wydzielonym pokoju. Do jej nadrzędnych zadań trzeba zaliczyć: opracowywanie rozliczeń okresowych, odbieranie faktur, magazynowanie faktur, kontrolowanie statystyk, wpisywanie informacji do systemu rachunkowego, obliczanie zobowiązań głównie dla rozmaitych instytucji, m in. urzędu skarbowego.

Każda księgowa ma możliwość jednocześnie ze zdobywaniem wiedzy i doświadczenia ubiegać się o wyższe stanowisko w firmie. Bez wątpienia najciekawszą pracą jest funkcja głównej księgowej, która kontroluje transfer zasobów pieniężnych w przedsiębiorstwie. Prócz tego zajmuje się rzeczami administracyjnymi, kieruje pomocnikami oraz zabiega o postęp swego wydziału.

Osoba znająca się na księgowości ma okazję jeszcze utworzyć swoją działalność gospodarczą, więc utrzymywać własne biuro rachunkowe i osobiście obsługiwać Interesantów. W tym przypadku aczkolwiek przydatna jest licencja Ministra Finansów – trzeba poświadczyć praktyczne umiejętności w zawodzie i uzyskać pozytywną ocenę z egzaminu (od razu po zrealizowaniu wybranych studiów). By zdobyć pracę jako księgowa, nie trzeba „wyrabiać” jakiejkolwiek licencji.

Co zrobić, by zostać księgową?

Prowadzenie księgowości w sumie nie jest takie proste. Trzeba obowiązkowo znać wybrane akty, jednocześnie z tymi, jakie obowiązują od bardzo krótkiego czasu. Księgowa musi koniecznie posiadać zatem szeroką wiedzę, bo na niej spoczywa głównie odpowiedzialność za pieniądze przedsiębiorstwa. W owym przypadku konieczne jest zrealizowanie studiów wyższych na kierunku księgowość, finanse bądź rachunkowość (specjalizacje na wybranych uniwersytetach mogą się troszeczkę od siebie odróżniać). W ogóle nie chodzi w tym miejscu o pokazanie stopnia magistra, lecz o stosowną wiedzę. A takiej wcale nie możemy otrzymać na innych kierunkach. Co za tym idzie księgowa jest zobowiązana uzyskać certyfikat księgowego, jeśli pragnie, np. kierować swoim biurem rachunkowym. O certyfikat mają możliwość starać się osoby posiadające dużą wiedzę w zawodzie (przynajmniej 2 lata w przypadku ukończenia technikum oraz trzy lata po skończeniu studiów magisterskich czy podyplomowych).

Księgowa oprócz zdolności nabytych, powinna mieć też zdolności „naturalne”, m. in. drobiazgowość oraz sumienność w wypełnianiu wszelkich obowiązków. Jeden mankament w wyliczeniach czasami może mieć fatalne skutki dla całej firmy.

Czym konkretnie zajmują się biura rachunkowe?

Z obsługi kompetentnego biura rachunkowego korzystają nie tylko spore przedsiębiorstwa (w których mamy kontakt z olbrzymim transferem środków finansowych), ale również mniejsze i osoby fizyczne. Księgowa jest w stanie zaproponować każdemu Kontrahentowi doradztwo z działu opracowywania księgi zysków oraz rozchodów (KPIR), prowadzenia pełnej oraz częściowej rachunkowości, usług kadrowo-płacowych, sporządzania deklaracji podatkowych, a także opracowywania zestawień, przykładowo dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Trzeba mieć na uwadze, że powinnością osoby działającej w księgowości jest uzupełnianie wiedzy i ćwiczenie zdolności. Słowem, wykształcenie jest wyłącznie podstawowym wymogiem do wykonywania takiego zajęcia, natomiast długie praktyki tym, czym można zjednać ogromną liczbę Odbiorców.

W ostatnim czasie bardzo rozpowszechniona stała się „księgowość online” bądź oferta „mobilnego biura księgowego”. W takim przypadku Interesanci w ogóle nie muszą wyruszać z mieszkania albo instytucji, ażeby ich rzeczy zostały pomyślnie załatwione. Księgowa we własnej osobie pojawia się w ustalonym miejscu oraz bierze wszelakie materiały na potrzeby wyliczeń. Czasami może również posiedzieć w firmie, dla której pracuje oraz tam w oka mgnieniu wszystkim się zająć.

Własna działalność gospodarcza dla księgowej

Samodzielna firma jest idealnym rozwiązaniem przede wszystkim dla księgowych, które od wielu lat realizują się w branży i nie planują obecnie podejmować pracy u kogoś. Otwarcie biura księgowego jest połączone jednakże z paroma warunkami, np. znacznymi wkładami budżetowymi. Koszt utworzenia swojego biura rachunkowego zależy najbardziej od miejsca, w jakim miałoby ono działać. W śródmieściu wydzierżawienie lokum na biuro będzie o wiele droższe niżeli na pograniczach. Dobrze jest wiedzieć, że przeważającą część papierów można spokojnie załatwić drogą elektroniczną. Więc mobilne biuro księgowe jest rzeczywiście atrakcyjnym rozwiązaniem, w szczególności, kiedy świeżo zaczynamy przygodę z pracą na własną rękę. Na potrzeby założenia firmy księgowej wskazane są: zarejestrowanie naszej placówki, wykształcenie kierunkowe, certyfikat księgowego i obowiązkowe ubezpieczenie OC na sumę przynajmniej 10 tysięcy euro.

Nie wolno rzucać Klientom przypadkowym cen, m. in. takich, jakie przyuważymy w cennikach pozostałych przedsiębiorstw. Cennik jest zdeterminowany wieloma rzeczami: poważaniem firmy, lokalizacją przedsiębiorstwa oraz charakterem usług. Wykonywanie pełnej rachunkowości czasami może wynosić zarówno 350 zł, a także 2.000 zł. Powszechnie wykonuje się podział na liczbę formularzy.

Jeżeli zamierzasz dowiedzieć się więcej, wejdź w odsyłacz w tym miejscu – Biuro rachunkowe Toruń

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok