Mosty protetyczne w stomatologii

Montaż okien toruń - okna pcv - pasywne okna Toruń
Okna Toruń montaż i serwis
1 września, 2020
Meble wypoczynkowe - projektowanie wnętrz
Aranżacja domu -meble amerykańskie
1 września, 2020
Mosty protetyczne toruń - stomatologia estetyczna implanty

Usunięcie zęba wiąże się z koniecznością jego zastąpienia, aby nie doszło do kolejnych dolegliwości. Oboczne zęby i zęby naprzeciw wymagają podparcia, inaczej one też mogą się poruszać,  a w rezultacie wypadać. Dlatego zalecane jest od razu uzupełnić lukę. Wśród przeważnie używanych w gabinetach dentystycznych uzupełnień, są mosty protetyczne. Aby móc założyć most protetyczny, w jamie ustnej muszą ciągle znajdować się zęby, które zostaną oparciem dla filarów mostu. Ten typ uzupełnienia może więc zostać używany gdy luka pojawiła się pomiędzy zębami sąsiednimi. Znaczącym plusem tego wyjścia jest to, że da się tą techniką zastąpić do nawet 3 zębów obok siebie na raz. Mosty protetyczne są aplikowane na stałe, z uwagi na co są znacznie wygodniejsze w porównaniu do ruchomych protez. Choć znaczna część pacjentów obawia się drobinek jedzenia przenikających pod most, stomatolodzy zapewniają – nie ma powodów do zmartwień, bo dobrze dopasowany most na to nie pozwala i jedzenie nie wchodzi do środka. Warto przemyśleć wybór mostu protetycznego, bo jest to wygodne oraz estetyczne wypełnienie.

Rodzaje i budowa mostów protetycznych

Most protetyczny charakteryzuje się prostą budową. Składa się z dwóch filarów, które umieszcza się na graniczących z luką zębach i z przęsła, które zastępuje brak zęba. Istnieją dwa rodzaje mostów protetycznych. Ten najbardziej powszechny zakłada się na sąsiednie zęby, ewentualnie zdarza się też tak, że zamiast zębów filarami stają się implanty stomatologiczne. Taki typ mostu jest szczególnie trwały oraz wykorzystywany w większości gabinetów stomatologicznych. Bywają też miejsca, w których koronę zastępującą wyrwany ząb przykleja się do sąsiednich zębów pacjenta. Ta metoda jest rzadziej stosowana, bo jest bardziej nietrwała i da się nią zastąpić tylko pojedynczy ząb.

Przeważnie mosty protetyczne od dentysty wykonywane są z kilku różnych materiałów. Całkiem estetyczne są mosty pełnoceramiczne, w których tak samo most oraz jego podbudowa są wykonane z cyrkonu. Bardzo często stosowane są mosty porcelanowe na podbudowie metalowej – przeważnie ze stali, a czasem na życzenie pacjenta ze złota. Mniej wytrzymałe oraz mniej estetyczne są wykonane z kompozytu (tworzywa, z którego robione są plomby stomatologiczne) na podbudowie zrobionej z włókna szklanego.

Most protetyczny – wskazania

Przygotowanie mostu protetycznego wskazanie przed dentystów jest przed wszystkim tym pacjentom, którzy pragną trwale odbudować przerwę po utracie zęba albo zębów, ale nie chcą decydować się na droższe implanty dentystyczne. Mosty protetyczne w zupełności wystarczają, żeby zlikwidować powstałą przerwę oraz zahamować wzmagające się przemieszczanie się zębów sąsiednich i wstrzymać utratę kości w miejscu braku zęba. Zanik kości to ciężka sprawa, ponieważ wpływa nie tylko na samo stan jamy ustnej, ale też sam wygląd twarzy, jaka może z tego względu wyglądać starzej. Uzupełnienie braku zęba u stomatologa oznacza, że przywracamy prawidłowy podział sił w ciągu żucia i prawidłowe funkcje oraz konstrukcję zgryzu. Tą techniką zmniejszamy ryzyko powstawania chorób przyzębia i dziąseł z uwagi na zalegające w luce pozostałości jedzenia. Kluczowym dla pacjentów zaleceniem do wykonania mostu protetycznego jest przywrócenie piękna uśmiechu. Jedyny wymóg, który należy spełnić, żeby stomatolog mógł założyć most protetyczny jest właściwa ilość filarów do podtrzymania mostu. Filary muszą być zdrowe, żeby obciążenie nie doprowadziło do ich wczesnego zepsucia.

Etapy wykonania mostu protetycznego?

Podstawowym etapem każdego leczenia stomatologicznego jest pełna diagnoza oraz badania, które pomogą dentyście sprawdzić, czy wykonanie mostu protetycznego jest dobrą opcją, mając na uwadze zdrowie jamy ustnej pacjenta. Gdy stomatolog nie wskaże żadnych ograniczeń, będzie mógł ruszyć do pracy. Gdy oparciem dla mostu protetycznego mają być sąsiadujące zęby pacjenta, trzeba je przyszykować. To oznacza, że stomatolog musi odrobinę je oszlifować, żeby później możliwe było indywidualne dopasowanie mostu. Mimo niepokoju wielu pacjentów szlifowanie zębów nie boli, bo mieści się w zakresie szkliwa. Zabieg ten nie narusza struktury zębów, a przeprowadzający go lekarz stomatolog zawsze wie, jakie części zęba mogą być oszlifowane. Zabieg szlifowania nie będzie niezbędny przy oparciu mostu na implantach. Kiedy zęby będą już oszlifowane, następnym krokiem wykonania protetycznego mostu jest pobranie specjalnych wycisków. Zgodnie z nimi, stomatolog protetyk wykona idealnie dopasowany most. Na ten czas, gdy w pracowni protetycznej powstaje most protetyczny, stomatolog aplikuje tymczasowy most, którego zadaniem jest osłona oszlifowanych zębów. Kiedy w końcu most zostanie przygotowany, stomatolog dopasowuje go do jamy ustnej, po czym zakłada na stałe.

Zalety wybrania mostów protetycznych

Wielkimi zaletami mostów protetycznych jest ich trwałość oraz duża estetyka. Za ich sprawą możemy odbudować kilka zębów na raz oraz przywracamy wszystkie funkcje żucia. Uzupełnienie braku zęba mostem protetycznym oddaje pacjentowi piękno uśmiechu i komfort.

Most pełnoceramiczny

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok