Stomatolog dziecięcy

Ortodonta Toruń - leczenie wad zgryzu gabinet ortodontyczny
Leczenie wad zgryzu – Ortodonta Toruń
2 września, 2020
Chirurgia stomatologiczna usuwanie ósemek ekstrakcja zęba
Chirurgia stomatologiczna Toruń
2 września, 2020
Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci

DENTYSTA DLA DZIECKA- JAK WYBRAĆ?

Są wśród nas osoby, które swoją pierwszą wizytę u dentysty mają w pamięci aż za dobrze. Wielu z nas ma także traumę na myśl o nakazanych wizytach u dentysty szkolnego, który niedelikatnie wpychał grube palce do ust, aż pękały nam kąciki. By oszczędzić naszemu dziecku podobnych doświadczeń i pokazać mu, że zdrowie zębów jest ważną sprawą, trzeba odpowiednio wybrać dentystę, który nie wystraszy, a przyciągnie malucha. Jakie warunki powinien spełniać dobry stomatolog dla najmłodszego pacjenta?

  1. Wizyty adaptacyjne

Znawcy tematu twierdzą, że pierwsza wizyta u stomatologa powinna nastąpić w wieku 2-3 lat. Gabinet dentystyczny, który tak często przeraża dorosłych, tym bardziej jest źródłem stresu dla małego dziecka. Jeśli więc planujesz umówić swoje dziecko do dentysty, wybierz tego specjalistę, który ma w ofercie specjalne usługi powstałe z myślą o dzieciach. Wiele gabinetów stworzonych specjalnie dla dzieci oferuje wizyty adaptacyjne. Jak przebiega wizyta adaptacyjna? To stopniowe oswajanie się malucha z gabinetem dentystycznym. Kluczem do sukcesu jest przednia zabawa: podczas wizyty adaptacyjnej dzieciom wolno pooglądać narzędzia dentystyczne, a nawet wykonać mały zabieg stomatologiczny na zabawce.Bardzo ważny jest też udział rodziców w takiej wizycie- powinni oni dawać dzieciom przykład-  najpierw mogą sami przebadać zęby, spokojnie siedzieć na krześle dentystycznym, szeroko otwierać usta i pokazywać, że nie ma się czego bać. Dziecko wyczuwa stres rodziców, dlatego bardzo istotna jest także swobodna rozmowa z dentystą i tłumaczenie maluchowi bazowych reguł pielęgnację jamy ustnej już podczas pierwszej wizyty.

  1. Jak powinien wyglądać dziecięcy gabinet dentystyczny?

Wielobarwne fotele o kształcie zwierzątek, zabawki,klocki  w poczekalni, monitor z kreskówkami rozpraszające uwagę dziecka, dużo kolorów, postacie z ulubionych kreskówek na ścianach, kolorowe maseczki ochronne dentysty… Może się wydawać, że to jedynie nieistotne szczegóły, jednak dla malucha mają one duże znaczenie. Bajkowo zaaranżowany gabinet lekarski sprawia, że mały pacjent czuje się bardziej zrelaksowany, pomieszczenie nie jest dla niego nowe. Dlatego nie wpada w nerwy i łatwiej rozproszyć jego uwagę i wykonać zaplanowane zabiegi.

  1. Najbardziej skuteczne formy znieczuleń dla najmłodszych

Znamy takie osoby, które uznają, że „mlecznych zębów nie trzeba leczyć, skoro i tak wypadną”. Oczywiście to nie prawda! Chore mleczaki regularnie zżerane są przez próchnicę i w końcu będzie trzeba je usunąć. Przedwczesne wyrywanie zębów mlecznych może skutkować natomiast do wad zgryzu przy wyrastaniu zębów stałych. Dlatego bardzo ważne jest, by systematycznie kontrolować stan zębów malucha by nie doprowadzić do tego, by konieczne było usuwanie zęba.

Jeszcze niedawno specjalne gabinety dentystyczne dla dzieci nie były zbyt popularne. Dlatego niemal każdy z nas, wzdrygając się, przypomina sobie pierwsze nerwy na fotelu dentystycznym, czy ból przy borowaniu. Szczęśliwie dzisiejsza medycyna dysponuje już nie tylko fantazyjnymi gabinetami dla najmłodszych ale także specjalnymi sposobami znieczulenia. Pierwszą z nich jest stosowanie gazu rozweselającego. Dziecko po sedacji jest odprężone a nawet trochę oszołomione. Tutaj należy podkreślić, że sedacja jest w stu procentach bezpieczna dla dziecka i ma o wiele mniej skutków ubocznych niż zwyczajowe znieczulenie, z którym powiązane jest nie tylko użycie budzącej strach strzykawki, ale także nieprzyjemne poczucie zdrętwienia dziąseł i policzków.

Kolejną innowacyjną metodą jest znieczulenie komputerowe– co to takiego? To całkowicie bezpieczna, chociaż innowacyjna technika znieczulania przy użyciu dźwięku. Komputer emituje dźwięki o różnym natężeniu i powoli wprowadza malucha w stan odprężenia. Ten typ znieczulenia, tak jak sedacja, bardzo bezpieczny i często polecany przez stomatologów głównie dlatego, że nie ma potrzeby użycia igieł, a do tego unikamy niepokojących efektów ubocznych.

W wielu gabinetów stomatologicznych wśród usług dla dzieci znajdziemy także opcję założenia kolorowych plomb. W tym wypadku jednak możemy z całą pewnością powiedzieć, że „to jedynie mleczaki, przecież wypadną!” i pozwolić dziecku wybrać wypełnienie w ulubionym kolorze.

  1. Jaki jest najlepszy dentysta dla najmłodszych?

Przy wyborze gabinetu dla swojej pociechy powinniśmy zwrócić też uwagę na samego dentystę. Musi on być nie tylko starannie wyszkolony i profesjonalny. Koniecznie musi lubić młodych pacjentów, potrafić z nimi rozmawiać i mieć duże pokłady cierpliwości. To bardzo ważne by dziecko zaufało lekarzowi i się go nie bało, dlatego ważne jest, czy znaleziony przez ciebie lekarz ma dobre podejście do najmłodszych.

Podczas wizyty dentysta powinien także wyjaśnić maluszkowi jak będzie wyglądał cały zabieg, dlaczego jest on przeprowadzany i co właśnie się dzieje w ustach dziecka. Bardzo dobrze świadczy o dentyście, kiedy dodatkowo wytłumaczy i pokaże naszemu dziecku, jak powinno dbać o swoje ząbki- jak i ile razy dziennie je czyścić i dlaczego jest to takie ważne. Malucha po wizycie u dentysty warto też nagrodzić kolorową pastą do zębów, by kojarzył, że wizyta u dentysty to całkowicie normalna rzecz, której nie trzeba się bać.

Stomatolog Grudziądz

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok