Zabiegi stomatologiczne Toruń

Projektowanie ogrodów Toruń - Firma ogrodnicza
Firma ogrodnicza Toruń
15 sierpnia, 2019
Fryzjer ślubny Toruń - Damski salon fryzjerski w Toruniu
Fryzjer Toruń
19 sierpnia, 2019
Zabiegi stomatologiczne Toruń cennik

Resekcja wierzchołka korzenia

Ten zabieg jest wykonywany, kiedy nie ma sposobności powtórzenia leczenia kanałowego lub kiedy zmiany okołowierzchołkowe mu się nie poddały. Leczy on daleko idący stan zapalny, którego symptomami mogą być dokuczliwe bóle, natężone podczas nagryzania. Wtóruje im opuchlizna polika, obecność uwypukleń na dziąśle oraz w niektórych przypadkach nawet gorączka. Dochodzi do zapalenia poprzez reakcję organizmu na bakterie, znajdujące się w kanale korzeniowym. Resekcja dokładnie oczyszcza kanał, poprzez zlikwidowanie jego uszkodzonej części.

Przebieg zabiegu

Chirurg stomatologiczny na wstępie podaje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu zabieg jest zupełnie bezbolesny. Nieprzyjemność i lekkie bóle pojawiają się dopiero z czasem, w wyniku gojenia się rany, powstałej na skutek otwarcia tkanki miękkiej w pobliżu korzenia. Umożliwia to odsłonięcie kości i usunięcie zakażonej lub zapalnie zmienionej tkanki, razem z wierzchołkiem korzenia. Dodatkowo dla uszczelnienia, kanał uzupełnia się stworzonym do tego cementem (MTA). Pozostałe ubytki kostne, uzupełnia się biomateriałem. Na koniec chirurg stomatologiczny powleka to miejsce specjalną membraną. Po operacji zaleca się używanie mroźnych okładów oraz spożywanie zimnych posiłków i napojów, najlepiej o rzadkiej konsystencji, aby nie wywołać krwawienia. Należy się również trzymać zaleceń i przyjmować wszystkie leki w zapisanych przez stomatologa dawkach.

Usunięcie ósemek

To powszechny zabieg w chirurgii stomatologicznej. Wykonuje się go, kiedy zęby mądrości sprawiają problemy lub zapobiegawczo za zgodą stomatologa chirurgicznego. Ósemki pojawiają się około dwudziestego roku życia. Bywa tak, że jest to nieprzyjemne doświadczenie, ponieważ ich wyżynanie kojarzy się z silnym bólem. Problem pojawia się jednak dopiero, kiedy zęby te wyżynają się krzywo albo jeżeli brakuje dla nich miejsca. W takich przypadkach pacjenci kierowani są na zabieg ekstrakcji. Dodatkowym powodem może być ich złe osadzenie w jamie ustnej, które grozi to niedokładnym czyszczeniem, a ono może ułatwiać rozwój próchnicy. Do usunięcia profilaktycznego dochodzi, kiedy jest ryzyko, że ząb będzie powodował problemy w przyszłości. Dobrym wiekiem na ekstrakcję ósemek są okolice dwudziestego roku życia, dlatego że organizm jest wciąż w najlepszym stanie fizycznym i psychicznym. W tym okresie kości są już ostatecznie rozwinięte i organizm szybciej wraca do formy. Niegdyś zęby mądrości były człowiekowi niezbędne, jednak współcześnie spożywany pokarm uległ zmianie wraz z upływem czasu i obecnie są one już niepotrzebne.

Wszczepienie implantu

Ekstrakcja nie kojarzy się pacjentom najlepiej, jednak dzięki postępowi technologii stomatologicznej nie zabiegu nie trzeba się bać. W celu zniwelowania bólu, chirurg stomatologiczny stosuje znieczulenie miejscowe, co sprawia, że ekstrakcja przebiega zupełnie bezboleśnie. Nawet kiedy ząb wymaga rozcięcia na kilka części, aby móc łatwiej go wyciągnąć.

Niezależnie od tego, w jakich okolicznościach utracono zęby, warto rozważyć wszczepienie implantu zębowego. Jest to potrzebne do przywrócenia prawidłowego stanu szczęki. Bez właściwego nacisku ona po prostu zanika. Implant zębowy wiernie zastępuje zęby naturalne. Dzięki tytanowemu korzeniu zachowuje wszystkie poprawności w żuchwie i jest w pełni akceptowany przez organizm. Implant nie tylko dobrze ozwiercielda ząb, ale także wyglądem mocno go przypomina. Nakładka porcelanowa potrafi doskonale wpasować się kolorem w resztę uzębienia. Dodatkowo implantem zębowym można zastąpić nie kilka zębów. W odróżnieniu od ruchomych protez, implanty działają dokładnie tak samo, jak naturalne zęby. Dyskomfort towarzyszy jedynie niedługo po zabiegu szczepienia implantu.

Jak wygląda zabieg implantacji.

W pierwszej fazie odbywają się dogłębne konsultacje z chirurgiem stomatologiem, dlatego że każda żuchwa ma swoje indywidualne zapotrzebowanie. Istotne jest, aby odpowiednio wybrać implant zębowy, z tego powodu, że musi współpracować z otaczającymi go tkankami i kośćmi. Zabieg jest bezbolesny, ponieważ odbywa się przy znieczuleniu miejscowym oraz kończy się w ciągu 30 minut. Implant jest zrobiony z dwóch części: korzenia wykonanego z tytanu, który jest wszczepiany do kości i porcelanowej nakładki albo innego tworzywa, które przypomina kształtem i kolorem naturalny ząb.

Umów się na wizytę już teraz w Esthetic dental Clinic Implanty Toruń

Wydłużenie korony klinicznej zęba

Ten zabieg zwykle wykonuje się zarówno w celach poprawy estetyki, jak i leczniczych. Stosowany jest w przypadku zębów górnych. Działa na zasadzie przedłużenia ich, czego wynikiem jest równy, idealny uśmiech. Czasami bywa to konieczne do nałożenia aparatu ortodontycznego. Pomaga to też w przypadku odsłonięcia znacznej części korony zęba, co ułatwia walkę z próchnicą. Zęby sprawiają wrażenie dłuższych, dzięki zminimalizowaniu tkanki budującej dziąsła. Zapobiega to też powstawaniu nowych chorób, poprzez większą powierzchnię do czyszczenia. Zabieg nie wymaga powtórzeń, jest jednorazowy, a rezultat jest trwały. Pacjenci zwykle decydują się na wydłużenie korony zęba, dlatego że skutkuje to pięknym, równym i szerokim uśmiechem.

Przebieg zabiegu

Chirurg stomatolog wycina tkankę budującą dziąsła. Następnie uzupełnia wszystkie ubytki w zębie za pomocą korony porcelanowej lub podtrzymania wypełnienia. Całemu zabiegowi towarzyszy znieczulenie miejscowe. Pomimo tego, że nie jest to zawiła czynność, wciąż jest to zabieg chirurgiczny, z którego mogą wynikać powikłania. Chirurg stomatolog daje wszelkie wskazówki dotyczące dbania o zęby, po wydłużeniu korony klinicznej zęba. Należy spożywać miękkie lub płynne pokarmy i stosować okłady z lodu. Dodatkowo chirurg stomatlologiczny przypisze receptę na leki uśmierzające ból.

Plastyka dziąseł

Nie każdy rodzi się z doskonałym uśmiechem, bywa też tak, że dziąsła zbyt mocno przykryły zęby i to je głównie widać po uniesieniu warg. Ma to również miejsce na skutek ich obrzmienia po zabiegach stomatologicznych, jednak powodów jest więcej, zaliczane są do nich też np. zła higiena jamy ustnej, czy bruksizm. Jednak wszyscy marzą o tym, by w trakcie uśmiechania się ukazywały się doskonałe zęby, a nie różowe dziąsła. Na szczęście jest na to jeden sposób, a mianowicie plastyka dziąseł. Jednak nie służy ona wyłącznie estetyce, jest też wykorzystywana w przypadku próchnicy poddziąsłowej. Odsłonięcie dziąseł pozwala na jej dokładne wyleczenie.

Przebieg zabiegu

Znieczulenie miejscowe pozwala na bezbolesne przeprowadzenie zabiegu. Chirurg stomatologiczny pozbywa się zbędnej części dziąseł. W następnej kolejności plastyka brzegu kości, pozwala uformować szerokość w nowej linii dziąsła. Po zabiegu konieczna jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Pacjent powinien unikać szczotkowania zębów, z powodu ryzyka pojawienia się silnego bólu, poprzez podrażnienie gojącego się miejsca. Dla zminimalizowania opuchlizny można stosować specjalne płukanki ziołowe. Dalsze działania ukierunkują wizyty kontrolne u chirurga stomatologicznego. Nakieruje on na właściwą dbałość o higienę po zabiegu i podpowie jak wybrać idealną szczoteczkę do zębów.

Usunięcie korzenia zęba

Jest to jeden z bardziej wymagających zabiegów, którym trudni się chirurg stomatolog. Dochodzi do niego, gdy korzenie zębowe zostają zarażone, a inne drogi leczenia nie skutkują. Lekarz musi dokładnie przebadać w jakim stanie są korzenie i wtedy może stwierdzić konieczność ich usunięcia. W ten sposób powstrzymuje się rozwój choroby. inną przyczyną usunięcia jest też korzeń, który przebił się powyżej poziomu kości. Nie powinien jednak wyłaniać się dalej, niż na jeden minimetr.

Przebieg zabiegu

Przed rozpoczęciem zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe. Jest to niezbędne, ponieważ aby dostać się do korzenia, chirurg stomatologiczny nacina dziąsło, aby je otworzyć. Czasami korzenie są ze sobą złączone, wtedy konieczne jest zastosowanie piły by je rozłączyć. Zdarza się też, że konieczne jest przycięcie zęba. Wszystko zależy od stopnia rozwinięcia choroby i scalenia korzeni oraz ułatwionego lub utrudnionego do nich dostępu. W pojedynczych wypadkach zabieg ten odbywa się pod narkozą, chociaż dochodzi do tego tylko we właściwie wyposażonych klinikach i wyjątkowych sytuacjach. Po usunięciu korzenia zęba w ciągu najbliższych dwóch godzin należy wstrzymać się od spożywania posiłków i stosować zimne okłady. Rana narażona jest wtedy na wszelkiego rodzaju zakażenia , dlatego pacjent, w razie potrzeby, otrzymuje przypisane antybiotyki i leki przeciwbólowe.

Usunięcie zęba zatrzymanego

Ząb zatrzymany, to taki, który miał problem w trakcie wzrostu. Nie wystaje na zewnątrz, ponieważ jest ukryty pod błoną śluzową dziąsła. Utkwił w tkance kostnej lub w żuchwie. Brak miejsca jest najczęściej przyczyną zbyt ciasnego uzębienia, albo, jak w przypadku ósemek zwyczajnie się nie zmieścił. Mimo, że nie jest widoczny, może przyczyniać się do dolegliwości bólowych i groźnych, patologicznych przekształceń w jamie ustnej. Do takich zmian należy np. dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych, czy stłoczenie zębów siecznych. Oczywiście nie dojdzie do tego, jeśli taki ząb szybko zostanie usunięty.

Przebieg zabiegu

Zabiegu dokonuje odpowiednio wykwalifikowany chirurg stomatolog. Niestety jest on dość trudny i może łączyć się z wieloma powikłaniami. Na samym początku należy odsłonić zatrzymany ząb z kości, później przeciąć tkanki tak, aby nie doszło do krwotoku. Pomagają w tym odpowiednie narzędzia. Na końcu tamowana jest krew i następuje zszycie rany. Po zabiegu wymagane jest spożywanie tylko miękkich posiłków oraz unikanie gorących potraw. Pacjent otrzymuje receptę na leki przeciwbólowe i antybiotyki strzegące przed zakażeniem. Zabieg ten jest związany z ryzykiem wystąpienia powikłań, na przykład uszkodzenie koron i korzeni zębów sąsiadujących. Może to skutkować do ich obumarcia. W zależności od miejsca, może też oznaczać np. ryzyko powstania przetoki ustno-nosowej, w przypadku usuwania trójek górnych.

Podcięcie wędzidełka

Taki zabieg zazwyczaj dotyczy dzieci, wskazaniami do jego przeprowadzenia mogą być problemy z wymową, wysunięciem języka na brodę lub jego uniesieniem, utrudnienie przy wykonywaniu ćwiczeń logopedycznych, a czasami ze względu na nadmierne ślinienie. Na podane czynniki mogą wpływać wędzidełka, których w jamie ustnej jest aż pięć. Zazwyczaj te problemy są zauważane przez logopedę, to on znajduje nieprawidłowości, dotyczące wymowy. Jeżeli ich przyczyną jest wędzidełko, nie może on pomóc dziecku, ze względu na to wysyła pacjenta do chirurga stomatologa, który operacyjnie podetnie problematyczne wędzidełko. Po zabiegu natomiast pomoże on w zapobiegnięciu tworzenia twardych blizn, także osobom, które nie doznały problemu z niepoprawną wymową. Zabieg jest jak najbardziej bezpieczny i nie odstrasza dzieci do wizyt u stomatologa. Mimo, że odbywa się bez znieczulenia, jest bezbolesny. Krwawienie jest tak naprawdę minimalne, a zabieg krótki i łatwy. Dodatkowo nie zmienia jakości życia codziennego i nie pozostawia dzieciom niechcianych wspomnień. Jeśli któraś z wymienionych wyżej nieprawidłowości doskwiera osobie dorosłej, nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Można się na niego zdecydować w każdym wieku, niezależnie, czy pacjent ma 5, czy 30 lat.

Usunięcie zęba mlecznego

Zęby mleczne wbrew pozorom są bardzo ważne, ponieważ to ich rolą jest przygotowanie miejsca dla tych stałych. Nie wolno ich zaniedbywać, gdyż próchnica może przejść na ich następców. Ważne jest też, by nie usuwać ich zbyt wcześnie. Do usunięcia nadają się w momencie, gdy ząb stały, znajdujący się pod nim, uformuje 3/4 swojego korzenia. W takiej sytuacji mleczak nazywany jest zębem przetrwałym, ponieważ zbyt długo zachował się w jamie ustnej. Jeśli nie wypadnie w tym czasie samodzielnie należy udać się do chirurga stomatologicznego, który stwierdzi, czy ząb kwalifikuje się do wyrwania. Pozostanie zęba przetrwałego w jamie ustnej może skutkować zapaleniem lub przerostem dziąsła, to z kolei wiąże się z bólem i krwawieniem. Może to też poskutkować zmianą toru dla wychodzącego zęba stałego, a to może wywołać krzywy zgryz w przyszłości. Jest to najpowszechniejsza przyczyna usunięcia zębów mlecznych. Do pozostałych należy potrzeba ekstrakcji poprzez niedopowiednią higienę i zaniedbania, które doprowadziły do rozwinięcia się próchnicy w stadium, które nie nadaje się do leczenia. Może to skutkować kłopotami w czasie wzrostu zębów stałych. Należy pamiętać, że usunięcie zęba we wszystkich przypadkach powinna być ostatecznością. Współczesne technologie stomatologiczne pozwalają na ratunek nawet bardzo chorych zębów. Dlatego warto jest konsultować się z chirurgiem stomatologicznym, który udzieli wszelkich informacji.

Usunięcie zęba stałego

Współczesna technologia umożliwia nam niezliczone sposoby leczenia zębów. Zdarza się jednak jest już na to za późno. Wtedy ostatecznym sposobem na uratowanie zdrowych zębów jest ekstrakcja chorego. Zapobiega to rozpowszechnianiu się próchnicy i innych chorób w jamie ustnej. Dzięki temu robi się też miejsce dla pozostałych zębów, jeśli rosną zbyt ciasno. Bywa to potrzebne przed założeniem aparatu ortodontycznego. Dawniej był to bardzo powszechny zabieg, jednak obecnie technologia stomatologiczna stosuje się go w wyjątkowych sytuacjach. Zazwyczaj najpierw są podjęte wszelkie kroki służące ratowaniu chorego zęba.

Przebieg zabiegu

Wbrew przekonaniom sam zabieg nie jest tak bolesny, jak mogłoby się wydawać. Chirurg stomatologiczny w pierwszej kolejności stosuje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu pacjent nie traci całkowitego czucia, a zabieg przebiega bezboleśnie. Potem odrywa więzadło okrężne osłaniające ząb. Kolejną fazą jest zwichnięcie zęba tak, żeby zerwać włókna ozębnej, a ząb odłączył się od kości. W przypadku większej ilości korzeni, czasami konieczne jest pocięcie zęba na kilka różnych części, tak aby uprościć wyciągnięcie. Po zabiegu następuje oczyszczenie zębodołu. Chirurg stomatologiczny dokładnie oczyszcza ranę i tamuje krew, a w wyjątkowych przypadkach umieszcza szwy. Ból może dawać o sobie znać jeszcze na kilka dni po zabiegu, z uwagi na głębokość rany.

Stomatolog Toruń cennik

Umów się na wizytę:

Esthetic Dental Clinic Toruń

Implanty Toruń

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok