Kierowca ambulansu – uprawnienia, kursy, zagrożenia

Profesjonalne układanie kostki brukowej Usługi brukarskie i ogrodnicze
Układanie nowoczesnej kostki brukowej
18 marca, 2017
Firma zwalczająca kuny Warszawa - Firma zwalczająca kuny Gdańsk - Zwalczanie kun Warszawa - Zwalczanie kun Gdańsk - Kuna domowa zwalczanie
Zwalczanie kun i innych szkodników
19 marca, 2017
Pojazdy uprzywilejowane kursy Kurs na prowadzenie karetek pogotowia Kurs uzupełniający dla kierowców

Co robi kierowca karetki?

Nie istnieje prawdopodobnie osoba, która nie zauważyłaby sanitarki wyjeżdżającej na sygnale. Nie tylko w skutek znanego odgłosu, jaki wywołuje na drodze, lecz również ze względu na dramatyczność sytuacji. Karetka na sygnale znaczy albowiem jedno: w środku jest poszkodowany wymagający niezwłocznie pomocy, bo zagrożone jest jego zdrowie lub życie. Sanitariusze – faktycznie – są konieczni, jednak kierowca karetki także odgrywa ważną rolę. Co naprawdę robi? Innymi słowy: czym faktycznie zajmuje się osoba, która przebywa za kierownicą pojazdu uprzywilejowanego?

W zasadzie jego zadaniem jest zawożenie cierpiących osób, które wymagają bezzwłocznej pomocy albo terapii, do szpitala lub innej jednostki medycznej. Transportuje także przedmioty medyczne, które potrzebują specyficznych warunków przewozu. Kierowca karetki akceptuje wezwania od pracowników dyspozytorni. To oni objaśniają mu, w jakie miejsce musi obowiązkowo się niezwłocznie udać, ile poszkodowanych wymaga pomocy itp. Jeśli prowadzi indywidualnie i natrafi na wypadek, jest upoważniony udzielić jego ofiarom pierwszej pomocy. Kierowca pomaga również ratownikom medycznym umieszczać poszkodowanych w karetce (przy pomocy noszy).

Jakie są główne obowiązki kierowcy pogotowia?

Naturalnie oprócz zapewnienia pomocy osobie pokrzywdzonej, egzekwuje się od kierowcy pogotowia, aby rezygnował z ryzykownych manewrów na jezdni. Kluczowym celem jest nieszkodzenie rannemu, który jest zawożony do szpitala. Kierowca kierujący karetką jest zobligowany do utrzymania jej w dobrym stanie technicznym, w porządku i w gotowości do szybkiego wyjazdu do chorego. Za każdym razem musi obowiązkowo podtrzymywać łączność ze stacją medyczną. Kiedy kieruje już ambulansem, musi odpowiednio wcześnie zasygnalizować pozostałym kierowcom, że spieszy z nagłym przypadkiem. Chodzi tutaj o sygnały akustyczne i wzrokowe. Każdy kierowca sanitarki musi koniecznie wcześniej zrealizować profesjonalny kurs dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych, by móc w ogóle zacząć pracę w owym zawodzie. Takie kursy są przygotowywane przez ośrodki doskonalenia kierowców. Należy posiadać prawo jazdy z odpowiedniej kategorii, skończone 21 lat, potwierdzenie od lekarza medycyny pracy i psychologa o braku przeciwwskazań zdrowotnych, wykazać się sprawnością w prowadzeniu pojazdu, a także posiadać właściwe predyspozycje emocjonalne.

Czy warto być kierowcą karetki?

Wszystko zależy od tego, czego się spodziewamy po owym zawodzie. Warto wcześniej upewnić się, że mamy odpowiednią świadomość wymogów w jakich się go wykonuje. Kierowca ambulansu styka się z chorymi zakaźnie, zatem pogorszyć się może też jego zdrowie. Ponadto jest wystawiony na głęboki stres podczas prowadzenia samochodu. Istnieje spore ryzyko, że ulegnie wypadkowi spiesząc z pacjentem z niezwykłą prędkością. Z drugiej strony kierowcy współdziałają przy przenoszeniu pacjentów do szpitala czy analogicznych placówek. Może to prowadzić do obrażeń dłoni, barków albo pleców. Co ważne – zatrudnienie nie odbywa się w stabilnych godzinach. Tu raczej przyjdzie zmierzyć się z układem 12-godzinnym. Następnym centrum stresu są trudne sprawy życiowe chorych, z którymi kierowcy sanitarek spotykają się systematycznie.

Nierzadko mocno wpływa to na negatywne samopoczucie, jest motywem depresji bądź co najmniej zaniżonego nastroju. Z pewnością trzeba ukończyć kurs na kierowcę karetki wówczas, kiedy mamy gwarancję, iż fascynuje nas tylko owy fach oraz jesteśmy silni emocjonalnie.

Na jakie przeciwności są wystawieni kierowcy ambulansów?

Zwłaszcza na nadmierny hałas (syreny ostrzegawcze), kontakt z izotopami radioaktywnymi (istnieje możliwość napromieniowania), wypadki (przykładowo prowadzenie ambulansu z wielką prędkością, przemierzanie skrzyżowań mimo czerwonego światła), przykre skutki oddziaływania materiałów sterylizujących, zarazki chorobotwórcze (które potrafią znajdować się, np. we krwi), wygórowany wysiłek fizyczny i wymuszoną pozycję w trakcie prowadzenia ambulansu, transportowania pacjentów. Niezwykle ważnym (i jednocześnie ujemnym) składnikiem jest styczność z umierającymi osobami albo zmarłymi, co zwiększa znacznie poziom napięcia wewnętrznego. Kierowca ambulansu może także ulec odmiennym urazom, np. tym, jakie uczynią sami pacjenci. Ma to miejsce w przypadku pacjentów chorych psychicznie.

O tym musimy pamiętać!

Comiesięczne wynagrodzenie kierowcy sanitarki mieści się w zasięgu 3.000 zł brutto oraz jest uzależnione od różnorodnych czynników, m in. ilości lat pracy, perspektyw ekonomicznych szpitala albo regionu. Pracodawca zwraca niesamowitą uwagę na kwalifikacje oraz umiejętności, jakie pracownik mógł uzyskać wcześniej na identycznym stanowisku. Uprawnienia do prowadzenia karetki mamy szansę otrzymać tylko na specjalistycznym kursie, zaś pracodawcy spoglądają na nie przychylnym okiem. Zwykle do realizowania niniejszego zawodu jest konieczne średnie wykształcenie i pozytywnie ocenione psychotesty. Każda czynność kierowcy karetki jest pracą niezależną, inaczej mówiąc, że wyłącznie osoba kierująca takim pojazdem jest za niego nieodwołalnie odpowiedzialna. Planujesz dowiedzieć się więcej o kursach dla kierowców sanitarek? wejdź tutaj – Profesjonalny Ośrodek Doskonalenia Kierowców

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok