Kursy bezpiecznej jazdy, czyli jak zostać dobrym kierowcą.

Sala zabaw Poznań - Urodziny dla dzieci Poznań - Kinderpark Poznań
Urodziny dla dzieci w domu, czy w sali zabaw?
Maj 10, 2012

Bezpieczeństwo w komunikacji samochodowej zależne jest przede wszystkim od stylu jazdy kierowców. Niezwykle często chaotyczne i nierozważne manewry na jezdni są powodem kolizji i wystawiają innych na niebezpieczeństwo. Najgorszym wrogiem uczestników ruchu drogowego jest brak umiejętności przewidywania zagrożeń. Kierowcy bardzo często źle szacują możliwości swoich samochodów i podejmują bezsensowne ryzyko. Zachowania takie jak wyprzedzanie w słabo widocznym miejscu czy wyprzedzanie bez zerknięcia w lusterko to codzienność na naszych ulicach, która nierzadko przyczynia się do tragedii. Dziś bardzo poważnym wyzwaniem szkół jazdy i ośrodków prowadzących kursy bezpiecznej jazdy jest kształtowanie świadomości młodych kierowców w temacie oceny zagrożeń drogowych i zachowań innych użytkowników ruchu. Propagowanie koncepcji jazdy bezpiecznej to obowiązek w czasach wzmożonego ruchu komunikacyjnego. Podpowiemy Tobie zatem jak jeździć bezpiecznie i kulturalnie, tak by nie zagrażać sobie, ani innym.

Dobra kondycja samochodu to połowa sukcesu

Przed każdą, dłuższą podróżą upewnij się czy Twój samochód funkcjonuje poprawnie. Bardzo często źródłem kolizji są czynniki wynikające z złego stanu technicznego pojazdów. W szczególności groźna jest usterka auta na zatłoczonej drodze, gdy kierowca znajduje się w sytuacji bez wyjścia. Niektórym rzeczom możemy jednak zapobiec, pamiętając o dokonaniu pewnych czynności. Rozpocznij od kontroli ciśnienia opon i oceny ich stanu. Sprawne opony samochodowe zabezpieczają przed nagłym poślizgiem i zapewniaj lepszą przyczepność. Kolejną równie ważną czynnością jest przegląd oświetlenia. Dobra widoczność samochodu to podstawa. Zatroszcz się także o sprawne hamulce, dzięki którym nie dopuścisz do zderzenia z wyskakującą z lasu zwierzyną. Sprawdź również ilość płynów samochodowych. zanim odpalisz samochód wyczyść szyby i lusterka, by móc lepiej obserwować jezdnię i otoczenie. W sumie wszystkie te czynności zajmują chwilę, a w dużej liczbie przypadków mogą nam uratować życie.

Pozytywne nawyki kierowcy pierwszym krokiem do sukcesu

Jazda defensywna ma tak naprawdę źródło w głowie każdego kierowcy. To jak nastawimy się do podróży i jak gasimy swoje emocje ma znaczący wpływ na styl jazdy. Zanim ruszymy w podróż dobrze jest poznać całą trasę, by uniknąć problemów, takich jak nagłe zawracanie z niewłaściwie obranej drogi. Informacja o typowych na danym odcinku trasy niebezpieczeństwach będzie bardzo przydatna. Każdy kierowca musi również zadbać o odpowiednią pozycję ciała za kierownicą. Pamiętaj – usiądź w sposób komfortowy, tak by zachować poprawną odległość do pedałów i do kierownicy. Wyreguluj fotel kierowcy w odpowiedni dla Ciebie sposób i w dalszej kolejności dopasuj lusterka w taki sposób, by bok samochodu był jak najmniej widoczny. W lusterku musisz obserwować całość jezdni. Podczas długiej podróży istotny jest komfort klimatyczny. Wybierz optymalną wilgotność i temperaturę w wnętrzu kabiny, zwracając uwagę na to, że nie może być w niej zbyt ciepło. Wysoka temperatura w samochodzie może wpływać na suchość oczu i szybkie zmęczenie organizmu. Wszelkie przemieszczające się elementy w samochodzie, bagaże, lub schowane w bagażniku płyny eksploatacyjne powinny być przytwierdzone do ścian, by nie przemieszczały się podczas prowadzenia pojazdu. Realizacja tych wszystkich czynności lepiej przygotuje Cię do dłuższej drogi.

Jak analizować otoczenie?

Zazwyczaj zdarza się nam obserwować zachowania innych uczestników ruchu drogowego . Z drugiej strony, czy potrafimy wydobywać z tego jakiekolwiek wnioski? W trakcie zajęć na prawo jazdy instruktorzy opowiadają nam o tym, czym jest zasada ograniczonego zaufania. W praktyce stosowanie tej zasady jest niezwykle przydatne i zwiększa poziom naszego bezpieczeństwa. Oczywiście nie zawsze umiemy przewidzieć natychmiastową zmianę pasa ruchu, czy skręt samochodu bez ostrzeżenia. Trzymając się konkretnej odległości od innych uczestników ruchu ( według aktualnych danych są to 3 sekundy od pojazdu znajdującego się przed nami) i nie rozpraszając się zbędnymi czynnościami, takimi jak zmiana kanału radiowego, mamy możliwość korzystniej ocenić zamiar innych kierowców i błyskawicznie zareagować na ewentualne niebezpieczeństwa. Pamiętajmy także o tym, żeby samemu z wyprzedzeniem ostrzegać innych kierowców o swoich zamierzeniach. Kierunkowskaz dający sygnał o zmianie kierunku jazdy powinien być wciśnięty jeszcze przed hamowaniem. Zbliżając się do świateł na skrzyżowaniu sprawdźmy jakie światło świeci się na równoległych pasach dla pieszych. Czerwony kolor światła na pasach oznacza, że w za chwilę dla naszego kierunku również zmieni się kolor sygnalizacji. Zerkaj w lusterka, zwłaszcza przy wyprzedzaniu, by uniknąć kolizji z pojazdem, który zdecydował się na ten manewr przed nami. I na koniec, rób wszystko by jeździć kulturalnie. Nie denerwuj się, ani innych bez potrzeby. Umożliwiaj innym bezpieczne opuszczenie skrzyżowania i jeśli to możliwe daj pieszym przejść na pasach. Bezpieczeństwo zależy głównie od Twojego zachowania!

Nie często dostajemy możliwość na praktyczne przećwiczenie niezbędnych sytuacji na drodze. Ograniczony czas zajęć praktycznych na szkoleniu na prawo jazdy pozwala jedynie zaznajomić się z zagrożeniami w ruchu drogowym. Jednak od kilku lat co raz więcej szkół jazdy prowadzi kursy bezpiecznej jazdy, w trakcie których możesz odkryć czym jest jazda defensywna w praktyce i jak jeździć kulturalnie. Wiele placówek doskonalenia techniki jazdy prowadzi ćwiczenia na macie poślizgowej i w symulatorze zagrożeń w ruchu, co lepiej rozwija umiejętności kierowców. Kurs jazdy bezpiecznej to przeciętnie koszt 400 złotych za podstawową formę szkolenia. Dużo czy niewiele, niech każdy z Was oceni z osobna. Jednak pamiętajcie, że bezpieczeństwo i nasze życie są bezcenne.

Jeśli czekasz na najbliższy kurs jazdy bezpiecznej, zawitaj do naszego ośrodka doskonalenia jazdy w Toruniu. Czekają na Ciebie atrakcyjne promocje i fachowa kadra. Zapraszamy do fachowego ODTJ w Toruniu i na naszą stronę internetową: kurs bezpiecznej jazdy.

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok