Kiedy trzeba płacić alimenty? Pomoc profesjonalnego adwokata

Pojazdy uprzywilejowane kursy Kursy dla kierowców
Pojazdy uprzywilejowane – zostań zawodowym kierowcą
27 marca, 2017
kancelaria adwokacka toruń kancelaria toruń kancelaria
Kancelaria notarialna – kiedy potrzebujemy porady adwokata?
31 marca, 2017
Adwokat Toruń kancelaria adwokacka alimenty na dziecko

Alimenty na dziecko – komu przysługują i jak je uzyskać?

Powinnością wszystkich rodziców jest utrzymanie dziecka aż do momentu stania się przez nie dorosłym człowiekiem, a w przypadku dzieci upośledzonych przymus ów ogólnie rzecz ujmując nie zanika praktycznie nigdy. Dopóki dziecko w ogóle nie może samo na siebie zarabiać, więc zapewnić sobie wszelkich podstawowych środków do życia, wówczas rzeczywiście rodzice muszą realizować owy obowiązek. Wyłącznie w przypadku, kiedy majątek dziecka jest odpowiedni oraz jest w stanie mu zagwarantować dobre warunki materialne, wtedy rodzice w zasadzie nie muszą płacić na nie alimentów. Niezdolność dziecka do autonomicznego „zarabiania na życie” jest głównym powodem wyrokowania poprzez sąd alimentów.

Niewątpliwie najpierw sprawa rysuje się nam tak, iż jedno z rodziców idzie do jakiejś z Kancelarii Adwokackich w Toruniu i pyta o pomoc przy sporządzaniu pozwu o rozwód oraz o pośredniczenie podczas rozpraw. Dopiero w dalszej kolejności na jakiegoś z byłych współmałżonków są narzucane alimenty.

Obowiązek alimentacyjny istnieje od terminu urodzenia dziecka aż do czasu, gdy będzie ono miało szansę. egzystować na własną rękę. Usamodzielnienie się wcale nie jest jednoznaczne ze skończeniem 18 lat oraz uzyskaniem dokumentu tożsamości. Właściwie żaden regulamin nie określa jaka jest granica wieku, gdyż każdy przypadek musi koniecznie być omówiony indywidualnie. Przykładem może być przywędrowanie ojca do kancelarii notarialnej w sytuacji niepłacenia alimentów, bowiem był on zdecydowany, iż ukończenie przez syna 18 lat jest tożsame z zakończeniem ich pokrywania. W trakcie dyskusji wychodzi na jaw jednak, iż niepełnoletnie dziecko kontynuuje naukę na studiach czy posiada umiarkowany stopień niepełnosprawności i nigdy nie będzie miało możliwości się uniezależnić wskutek poważnej choroby, przykładowo z powodu autyzmu.

W jakich sytuacjach rodzice nie są zwolnieni z płacenia alimentów?

Jest co najmniej kilka sytuacji, jakie bynajmniej nie uwalniają rodziców z przymusu płacenia alimentów. Jedną z nich jest ożenek (lub zamążpójście) z jednoczesną niemożnością oddzielnego zarabiania na siebie. Oczywiście najpierw współmałżonkowie się wspierają we wszelakich praktycznych kwestiach, więc jeśli któreś spośród nich zarabia dużo oraz jest w stanie partnera utrzymać, w takiej sytuacji rodzice absolutnie nie są zobowiązani już sponsorować dziecka. Jeśli jednak spotykamy się z sytuacją przeciwstawną – partner wcale nie potrafi zagwarantować środków finansowych obojgu – wtedy rodzice mają obowiązek pomóc. Nieraz sprawa jest natomiast tak złożona, że rada fachowej kancelarii jest wręcz nieodzowna.

Alimenty muszą płacić rodzice na swoje upośledzone dziecko, jakie wcale nie jest w stanie indywidualnie na siebie zarabiać. Ma znaczny, umiarkowany lub lekki stopnień niepełnosprawności bądź niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji. I wcale nie ma tutaj znaczenia motyw omawianego stanu rzeczy, przykładowo gdy syn nadużywa napojów z alkoholem albo bierze narkotyki. Mówiąc inaczej, dziecko z nieuleczalną wadą cielesną lub psychiczną są zobowiązani utrzymywać oboje rodzice. Często do prawników z Torunia chodzą rodzice, którzy absolutnie nie planują niepełnosprawnego dziecka utrzymywać oraz działają w taki sposób – bez wątpienia cynicznie – żeby nie spłacać alimentów oraz pozbyć się obowiązku.

Pełnoletnie dziecko może odbierać alimenty również wtedy, gdy skończyło 18 lat, nie pobiera nauki, nie podjęło zatrudnienia i w ogóle nie może znaleźć pracy. Jeżeli chce pozyskać alimenty od matki lub ojca, musi bezwzględnie udowodnić, iż jego sytuacja życiowa jest beznadziejna, np. żyje w biedzie.

Alimenty na pewno zdobędzie każde dziecko, które pobiera naukę, m in. w szkole zawodowej albo w szkole wyższej. Zasadniczo, póki dziecko się uczy, rodzice są zobligowani do tego, aby regulować alimenty. Ustanie zobowiązania alimentacyjnego ma miejsce tylko w jednej sytuacji – gdy córka, pomimo iż uczy się – jest w stanie na własną rękę się utrzymać.

Alimenty – kiedy nie trzeba ich płacić?

Rodzice wcale nie są zobowiązani wypłacać alimentów wtedy, gdy dziecko ma takie przychody, że może pokryć wszystkie koszty życia, m in. sfinansować mieszkanie, wyżywienie, media oraz inne konieczne do właściwego funkcjonowania rzeczy. Przychodem mówiąc w skrócie nie musi być w takim przypadku tylko zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, lecz także renta po zmarłym rodzicu, stypendia osiągane na uniwersytecie lub zarobki osiągane przez pracujące rodzeństwo. Czasami na skutek antagonizmów z którymś z rodziców dochodzi do walki w sądzie. Córka angażuje któregoś z adwokatów z Torunia i rywalizuje z rodzicami, gdyż posiada pracę w rozmiarze 1/4 etatu oraz nie posiada tak naprawdę środków do prawidłowego funkcjonowania.

Pokrywanie alimentów przez jednego z rodziców gaśnie czasem przed osiągnięciem przez syna dorosłości, jednakże przytoczone okoliczności są niesamowicie rzadkie. Dziecko musi obowiązkowo ukończyć naukę i zdobyć fach, za pomocą którego będzie miało szansę zagwarantować byt krótko mówiąc nie tylko sobie, lecz także swojej rodzinie.

Warto pamiętać

Wielkość alimentów jest uzależniona od paru ważnych składników: usprawiedliwionych potrzeb dziecka, opcji zarobkowych rodziców, zdolności ekonomicznych rodziców, zakresu alimentów – bierze się tutaj pod uwagę indywidualne poczynania rodzica w sprawie zapewnienia bytu dziecku.

Jeżeli zainteresował Cię ten materiał, chcesz wiedzieć więcej o poradnictwie prawnym i innych usługach świadczonych przez reprezentantów, kliknij w odsyłacz obok – Kancelaria Toruń – a może odnajdziesz właśnie to, czego poszukujesz.

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok