W jakich sprawach pomaga notariusz?

prawnik z torunia kancelaria adwokacka alimenty długi z powodu alimentów
Poszukiwany rzetelny i skuteczny adwokat w sprawie alimentów
14 kwietnia, 2017
wynajem telebimów telebimy telebimy do wynajęcia
Wynajem wysokiej jakości telebimów na imprezy masowe
16 kwietnia, 2017
kancelaria notarialna z Torunia profesjonalny notariusz umowy notariusz sporządzanie dokumentów

Z jakimi rzeczami trzeba zawitać do notariusza?

W naszym kraju osoba pełniąca funkcję notariusza zajmuje niezmiernie istotną pozycję, bo wcale nie jest tylko – jak to się potocznie stwierdza – osobą wzbudzającą ufność, lecz też kimś, kto idealnie orientuje się w tajnikach prawa. Notariusz jest stąd pracownikiem publicznym – tak jak policjant – i jego przeznaczeniem jest pamiętanie zawsze o interesach Klienta. Do kancelarii notarialnej zawsze idzie się z pewną sprawą oraz powinniśmy wziąć ze sobą wszelakie nieodzowne papiery. Te, które będą przez niego skonstruowane są stosowane jak dokumenty administracyjne i mają tzw. moc prawną. Mówiąc inaczej, to co zostało w każdym z nich ustanowione wchodzi w życie. Nie jest więc dziwne, iż do kancelarii notarialnej obligatoryjnie musimy wziąć, przykładowo umowy finansowe, testament bądź umowę zbycia lokalu.

Najistotniejszym zadaniem notariusza jest podejmowanie działań odpowiednio z nakazami prawa, odpowiednio z uzyskaną widzą oraz umiejętnościami. Mówiąc w skrócie nie może stąd dojść do naruszenia interesu Klienta, gdy osoba pełniąca funkcję notariusza intencjonalnie krzywdzi własnych Klientów stosując w praktyce liczne niedociągnięcia i zniekształcenia. Każdego notariusza obowiązuje Kodeks Etyki Zawodowej, który precyzyjnie zwraca uwagę na to, jak rejenci są zobowiązani postępować.

Deklaracje, jakie przygotowujemy we własnym zakresie, przykładowo umowę podnajmu działki, pismo o pełnomocnictwie bądź pisma o dostarczeniu darowizny, krótko mówiąc nie są objęte przymusowym akceptowaniem przez notariusza. Przeważnie widnieje w odpowiednich miejscach pieczęć notariusza, jeżeli zależy nam na tym, by podnieść rangę i autentyczność konkretnego dokumentu. Ściślej mówiąc – w ogóle nie ma takiego obowiązku, stąd nie powinniśmy denerwować się o następne pisma.

Polskie prawo rozpatruje jednakże te okoliczności, w jakich notariusz jest po prostu potrzebny. Zaliczają się do nich akty, jakie bez jego pieczęci są traktowane za nieważne.

W dalszej części artykułu umieszczone są niektóre spośród wspomnianych dokumentów:

Umowy nabycia i odsprzedaży wszystkich nieruchomości – apartamentów, domów, działek pod budowę, gruntów gospodarskich, działek wypoczynkowych etc.

Przesłanie darowizny, jeśli ofiarą jest nieruchomość

Oświadczenie woli, czyli testament

Umowa rozdzielczości majątkowej, a zatem tzw. intercyza

Podział spadku, jeśli do podziału jest jakaś nieruchomość

Umowy dotyczące spółek, np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Wyliczone powyżej dokumenty powinny mieć bezwzględnie pieczęcie i podpis notariusza. Inne nie muszą mieć układu aktu notarialnego, można sporządzać je w dowolny sposób. Warto pamiętać, iż jedynie umowy zaakceptowane przed notariuszem faktycznie są zgodne z przepisami.

Jeśli mamy na względzie spółki handlowe, wówczas obowiązkowo muszą one podpisywać w obecności rejenta, m.in. zmiany w zarządzie, dokumenty dotyczące funduszu firmowego, dokumenty dotyczące zdobycia przez współwłaściciela danej części wkładów.

Wykonanie umowy w Kancelarii Notarialnej oraz oznakowanie jej pieczęcią i autografem rejenta podlega stosownym taksom. Są one dosyć duże, jednak zależą głównie od wartości tego, co jest przedmiotem umowy. Jeżeli ktokolwiek pragnie zbyć posiadłość wartą kilka milionów złotych, wówczas musi koniecznie liczyć się z dużymi kwotami. Ostateczna taksa jest określona poprzez Ministra Sprawiedliwości, jednak rzeczywiście jest ona wysoka. Rejenci wcale nie są przymuszeni do stosowania największych taks, zaś co najważniejsze – „walka” między notariuszami sama wymusza ich zredukowanie. Do notariusza chodzimy głównie w niesamowicie ważnych sytuacjach, zatem takich jakie wymuszają pokwitowania przez osobę trzecią lub planujemy przechować znaczną kwotę pieniędzy.

Czy są dodatkowo inne odpłatności prócz taksy notarialnej?

Oprócz tego, iż notariusz musi uzyskać za swoje działania honorarium, powinniśmy opłacić podatek, przykładowo od czynności cywilnoprawnych oraz uiścić opłaty sądowe. Stawki takie są zwracane poprzez rejenta właściwemu urzędowi skarbowemu czy sądowi. Na wszystkich dokumentach, trzeba rzetelnie sprawdzić, co należy spłacić. Szczególnie często Klienci piszą do Kancelarii w Toruniu i chcą natychmiast uzyskać informacje dotyczące tego, ile dokładnie wynoszą wszystkie należności. Tylko w przypadku taksy notarialnej jest opcja negocjacji stawki, ponieważ na pozostałe odpłatności osoba pełniąca funkcję notariusza po prostu nie ma wpływu.

Czego nie wolno robić notariuszowi?

Przede wszystkim – notariusze krótko mówiąc nie mogą podejmować się działań, jakie przeszkadzałyby w dowolnym sensie w spełnianiu zadań osoby zaufania publicznego. Osoba mająca posadę notariusza wcale nie może więc zajmować się handlowaniem, pośrednictwem (m in. w nabywaniu działek) czy doradzaniem w biznesie.

Po drugie – nie może podejmować zatrudnienia bez zgody izby notarialnej, może to być jednak zawód pracownika naukowego, nauczyciela albo będącego skupieniem obu.

Po trzecie – pod jedną nazwą czasem może realizować swoje cele paru notariuszy (przykładowo w postaci spółki cywilnej) ale z ograniczoną odpowiedzialnością.

Jeśli chcesz wiedzieć o wiele więcej, kliknij w link po prawej stronie – Notariusz

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok