Precyzyjne zamykanie produktów tylko z zakręcarkami Zalkin

tanie banery drukowanie banerów banery Łomża
Reklama wielkoformatowa wciąż wpływa na odbiorców
18 kwietnia, 2017
pozycjonowanie stron www pozycjonowanie sklepów online pozycjonowanie toruń
Pozycjonowanie – kluczowe informacje dla początkujących
22 kwietnia, 2017
zakręcarki zalkin maszyny zakręcające zakręcarki butelek

Zakręcarki dla branży spożywczej

W przemyśle żywnościowym niezwykle ważne jest hermetyczne zakręcanie towarów. Po pierwsze – towar absolutnie nie ulatuje z pojemnika, np. w czasie transportu. Po drugie – dłużej zachowuje atrakcyjny smak i zapach, co dla Konsumentów jest naprawdę najważniejsze, kiedy „przeczesują” regały z mnóstwem wyrobów (nieraz kilkunastu innych marek). I po trzecie – można go oczywiście dzielić w ten sposób, aby mówiąc w skrócie nie było go ani zbyt wiele ani zbyt mało. Mówiąc w skrócie zakręcarki, ponieważ takim sformułowaniem określa się maszyny zamykające, między innymi słoiki i butelki, muszą wypełniać niezmiernie wiele różnych zaleceń, aby były zaakceptowane na potrzeby masowego wytwarzania towarów. W ostatnim czasie jeszcze większy nacisk położono na pakowanie przetworów szczególnie delikatnych, przykładowo twarogu i zbudowano urządzenia Ultra Clean oraz aseptyczne. Ich przeznaczeniem jest staranne zamykanie opakowań z jednodniowymi nektarami, wyrobami mlecznymi i wodą mineralną.

Jeżeli mamy na względzie maszyny zamykające produkty w różnych opakowaniach, to trzeba wyodrębnić:

Zakręcarkę butelek – w owym przypadku mamy szansę wybrać zakręcarkę kręcącą się wokół osi centralnej, liniową, jednogłowicową albo wieżę zakręcającą. Takiego wariantu zakrętarki sprawdzają się nie tylko w przemyśle konsumpcyjnym, lecz również sektorze kosmetycznym, monopolowym oraz aptekarskim.

Zakręcarkę słoików – w tym miejscu głowica zakrętarki jest doskonale przystosowana do klasycznych nakrętek słoików. W pierwszej kolejności maszyna ściąga zapas powietrza, zaś następnie zamyka je zgodnie z koncepcją twist-off.

Zakręcarkę do okrągłych konserw – znakomicie się sprawdzają przy zakręcaniu owalnych konserw, które zostały wytworzone, m. in. z aluminium.

Kiedy chcemy dobrać odpowiednią głowicę, to musimy wziąć pod uwagę zwłaszcza budulec, z jakiego przygotowane jest opakowanie. W takiej sytuacji artykuł zostanie w perfekcyjnej ilości umieszczony w plastikowej butelce bądź metalowej puszce. Zakręcarki bezobsługowe mają bardzo wytrzymałą budowę, jaka daje pracownikom bezpieczeństwo. Sporadycznie ulegają usterkom, jeśli są należycie używane oraz czyszczone. Zakrętarki to urządzenia, których budowa ustawicznie podlega modyfikacjom, gdyż bez przerwy tworzone są bardziej oryginalne opakowania o kształtach innych niżeli uprzednie.

Podział zakręcarek ze względu na rodzaj

Ogólnie rzecz ujmując zakręcarki mamy możliwość podzielić na te z jedną głowicą, z wieloma głowicami, maszyny linearne oraz urządzenia dopasowane opakowań o malutkich i średnich objętościach. Zakręcarki z pojedynczą głowicą możemy natomiast rozbić na automatyczne (same pobierają wieczko) i w połowie zautomatyzowane (przykrywkę trzeba pobrać manualnie). Zakrętarki wielogłowicowe, m. in. obracające się wokół własnej osi, mają od 3 do 24 głowic i mają opcję działać na liniach fabrycznych o naprawdę dużej efektywności, ze zbiornikami niezwykle wrażliwymi i wtedy, gdy w butelce lub słoiku artykuł styka się z krańcami pojemnika. Ostatni wariant jest przeznaczony właściwie dla przemysłu aptecznego oraz kosmetycznego (na potrzeby zamykania bardzo często niezwykle małych ilości towaru). W przypadku zakręcarek liniowych zamykanie następuje skokowo – kilka albo kilkanaście głowic jednocześnie zamyka pojemniki z wyrobem. Kapslownice znakomicie sprawdzą się na potrzeby zakręcania wody niegazowanej w szklanych butelkach i napojów z dużą ilością alkoholu. Naturalnie zamykarki są bardzo istotnym komponentem na linii przetwórczej, pomimo że zwyczajnie wymagają w sumie jakiegokolwiek nadzoru. Dzięki zamykarkom dobrej jakości zauważalnie polepsza się ekonomiczność masowego wytwarzania towarów. Zakrętarki mamy szansę skonstruować „od zera” (uwzględniając, przykładowo towar do którego ma być dopasowana i liczbę zamykanych opakowań w ciągu jednej godziny).

Dodatkowe maszyny stosowane w przebiegu masowego wytwarzania towarów

Do dodatkowych urządzeń, za pomocą których powstają całe linie przerobowe, możemy zaklasyfikować: maszyny do nakładania etykiet, nalewarki, dozownice i napełniarki, kontrolery, paletyzatory, depaletyzatory, rozdzielacze i kartoniarki. Wszystkie przytoczone urządzenia mamy szansę zaopatrzyć w dodatkowe opcje, m. in. w aplikatory krawatek. Klasyczny przebieg produkcji rysuje się nam w przybliżeniu w taki sposób: puste opakowania natrafiają na linię przemysłową, są odliczane oraz rozmieszczane. Maszyny nalewające wypełniają postawione pojemniki artykułem, natomiast kapslownice pokrywają szyjki dobrymi zakrywkami. Wkrótce pozamykane artykuły docierają, przykładowo do maszyn pakujących na palety. W każdej gałęzi mechanizm produkcji będzie wyglądał odrobinę inaczej, ponieważ jest on zależny od rodzaju artykułu. Więc do kosmetyków są stworzone inne typy maszyn, natomiast na potrzeby produkcji wina i kolejnych napojów wyskokowych – inne.

Jeśli zaciekawił Cię ów materiał, wejdź w odnośnik tutaj – Zakręcarki butelek – a zapewne wynajdziesz to, czego teraz poszukujesz.

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok