Chrzest, komunia, ślub – jakie dewocjonalia podarować?

Dobra pizza Toruń - Pizzeria Toruń - Prawdziwa włoska pizza
Pizza – przysmak całego świata
Luty 16, 2017
Tłumacz przysięgły online biuro tłumaczeń online Protlumaczenia.pl
Profesjonalny tłumacz przysięgły online
Luty 17, 2017
W teraźniejszych czasach, kiedy drogie przedmioty stały się dla większości osób najważniejszymi rzeczami w życiu, trudno o upominek, który spełniłby oczekiwania osoby obdarowywanej. Jednak w niektórych grupach ciągle przeważa poczucie, że nieważny jest nakład finansowy, a myśl osoby, która daje upominek oraz symbolika wręczanego prezentu.Takich sytuacji nie trzeba godzinami szukać, starczy przyjrzeć się uroczystościom związanymi z religią. W naszej tradycji są to chrzciny, sakrament komunii, sakrament bierzmowania czy ślub – wydarzenia o charakterze religijnym, wydarzenia ważne dla ich świadków. W przypadku uroczystości połączonych z wiarą najważniejsza jest (naturalnie poza przebywaniem z Bogiem) okazja dzielenia się tak ważnym przeżyciem z osobami, które kochamy. A zaproszeni uczestnicy chcąc przekazać swoją euforię, dają prezenty osobom, których ceremonia dotyczy.

I chociaż na przestrzeni ubiegłych kilku lat trochę przekształciło się podejście dotyczące doboru podarku, to i tak jak na dłoni widać, że dla osób głębokiej wiary, sakramenty ciągle zachowały wymiar duchowy. Dla nich bardzo liczy się przeżycie duchowe i możliwość uczestnictwa w tak znaczącym dniu. Chcąc to podkreślić, dają one małe podarki, które mają zaakcentować nastrój sakramentu i przekazywać ważne przesłanie. Przykładem takich prezentów są dewocjonalia.

Dewocjonalia – czym są i gdzie można je znaleźć?

Dewocjonalia to szeroko pojęte przedmioty nawiązujące do kultu duchowego, wprowadzone do sprzedaży stacjonarnie, online, lub na rynkach przy okazji różnorakiego rodzaju świąt połączonych z wiarą. Pośród dewocjonaliów jednymi z najbardziej powszechnych są zdecydowanie różańce, książeczki do nabożeństwa, ikony z podobiznami świętych, obrazki srebrne, krucyfiksy, świece oraz łańcuszki srebrne z medalikami.

Srebrny łańcuszek z medalikiem na chrzciny?

Jest już tradycją fakt, że w trakcie chrztu rodzice chrzestni przekazują dziecku świecę i dają białą szatkę. Świeca będzie w trakcie ceremonii podpalona przez ojca chrzestnego, natomiast szatką matka chrzestna przykrywa swego chrzestnego. Świeca symbolizuje życie, jej płomień odnowienie jak i wspaniałość wiary. Ponadto szatka jest znakiem błogosławieństwa, a jej kolorystyka – biały – to wyraz cnotliwości.

To jednak jeszcze nie wszystko. Pragnąc dać nowemu członkowi wspólnoty kościelnej coś trwałego, coś co będzie mu przez długi czas przypominać o momencie, w którym przyjął sakrament chrztu niezmiernie często ich wybór to łańcuszek srebrny z medalikiem lub obrazek srebrny z wyobrażeniem aniołów lub Maryi. Są to przedmioty które będą przypominały o tym wydarzeniu nowemu członkowi wspólnoty przez całe jego życie.

Pomysły na prezent komunijny

Prócz Biblii ciągle najbardziej atrakcyjnymi prezentami komunijnymi są łańcuszki srebrne z medalikami bądź różańce. I tutaj można oczywiście spytać, czy jeśli łańcuszek zrobiony jest ze srebra, to czy rzeczywiście jest to upominek trwały. Oczywiście nie powinien to być problem – srebro, o które odpowiednio się dba, będzie przy nas obecne przez wiele lat.

Jeśli idzie natomiast o różańce, to jest to upominek, który jest perfekcyjny dla kogoś, kto miała pierwszy raz komunię. Różańce to w głównej mierze przedmioty, które wspierają nas w modlitwie. Lecz nie znaczy to, że nie mógłby on być wyjątkowy. Wśród klasycznych różańców można znaleźć i takie, które odznaczają się oryginalnymi kolorami i ciekawym projektem. Dla 9-latka jest to duża zaleta, podarowując taki różaniec, sprawicie dużą przyjemność i podkreślicie wyjątkowość momentu. I tak do wyboru masz różańce perliste, różańce w odcieniach różu, różańce w kolorze nieba, czy klasyczne grafitowe różańce. Oprócz odcienia, różańce wyróżniają się także kształtem – czasem paciorki przypominają serca, czasem są to podłużne perełki bądź bryły. Wszystko to sprawia, że różańce wyglądają jak małe dzieła sztuki.

Srebrne obrazki – nowy hit na prezent ślubny

Wśród dużego wyboru dewocjonaliów trzeba nad obrazkami srebrnymi z wizerunkami Rodziny Świętej. Czemu właśnie obrazki srebrne? Oprócz istotnego faktu, że ukazują one Jezusa, Madonnę i Józefa, to chodzi także, co tu ukrywać, o aspekty estetyczne.

Obrazki srebrne wyróżniają się delikatnością, starannością wykonania oraz prostotą, co sprawia, że będą doskonale harmonizować się z każdym mieszkaniem. Nic więc nadzwyczajnego, że to właśnie one cieszą się teraz zaciekawieniem wśród nabywców.

Miejcie na uwadze, że w podarkach komunijnych, upominkach na chrzest lub sakrament ślubu nie idzie o to, by kupić podarek jak najbardziej kosztowny, jak najbardziej nowoczesny. W sakramencie istotny jest przede wszystkim wymiar duchowy, a małe upominki w postaci dewocjonaliów są w stanie religijność podkreślić – dewocjonalia są najodpowiedniejszym tego dowodem.

Jak widać pośród najchętniej wybieranych dewocjonaliów ludzie wciąż kupują klasyczne podarunki: różańce, łańcuszki srebrne, obrazki srebrne czy świece. Właściwie każde z nich będzie idealnym i oryginalnym podarkiem, którym będziesz mógł wyrazić swoją radość przekazując go osobie, która właśnie przyjęła sakrament, niezależnie od rodzaju uroczystości: chrzest, komunia, bierzmowanie bądź ślub.

Więc jeśli chcesz sprawić swym najdroższym frajdę i razem z nimi obchodzić sakrament, przekaż coś innego, przykładowo świece – najedź na link, aby stwierdzić, które dewocjonalia warto przekazać swoim bliskim.

Strona używa cookies
Ok