Siatka do balotów – koniec z przestarzałymi metodami balotowania

Ekrany LED - Bandy LED - Telebimy - Wynajem ekranów LED - Investtech
Telebimy – nowa jakość reklamy i obrazu
26 sierpnia, 2016
Gdansk Taxi - Transport z lotniska - Airport Gdansk - Gdansk Shuttle
Jak najlepiej podróżować po Gdańsku – taxi, rower czy kolejka?
28 sierpnia, 2016

„Bycie rolnikiem to nie jest prosty zawód, a w przypadku coraz większego uzależnienia od warunków pogody – bardzo zawodny” Tomasz Piłat

Głównym zadaniem produkcji żywności jest – bezustannie od setek lat – zaspokajanie coraz bardziej intensywnego poziomu „pochłaniania” przez ludzi artykułów rolniczych. Współcześnie odnotowano większe zainteresowanie produktami ekologicznymi i prozdrowotnymi. Nie tylko samo spożycie jest problemem, ale również bezmyślne trwonienie żywności. Według „Raportu Federacji Polskich Banków Żywności” z 2013 roku w pierwszej kolejności pakowane są do kosza na śmieci wędliny, wyroby piekarskie, jarzyny, owoce, jogurty, kartofle, a później posiłki gotowe, mleko, sery, mięso, ryby oraz jajka. Motywami są przykładowo: nie sprawdzenie czasu ważności, zbyt duże porcje pokarmu, kupno towaru nie realizującego oczekiwań pod względem jakości, złe przechowywanie, przesadnie duże zakupy, brak propozycji na już nabyte artykuły.
Coraz więcej interesantów dzięki różnym dyscyplinom naukowym w rolnictwie, które wciąż się rozwija, wprowadza nowatorskie technologie i nie ma to nic wspólnego z żęciem zboża sierpem albo kosą. Ten problem w tradycyjny sposób został zaznaczony w adaptacji powieści Edwarda Redlińskiego „Konopielka”, gdzie bohaterowie są odgraniczeni od dobrodziejstw cywilizacji moczarami i nigdy nie mieli pojęcia przykładowo o radiu. Środki uprawy oraz transportu, np. kombajny, kosiarki, ale też prasy przeszły duże modyfikacje. Siatka rolnicza również ma za sobą niezwykłą historię, a dziś materiały, z których jest wytworzona oraz przeróżne drogi wytwarzania są coraz staranniejsze. Ci, którzy zajmowali się uprawą oraz zbieraniem plonów nie dociekali na czym bazuje zaawansowany rozwój technologii używanych na wsi, dopóki sami nie zaczęli wprowadzać wygodniejszych, bardziej niezawodnych rozwiązań.

Jaka wytrzymałość siatki rolniczej powinna być w pierwszej kolejności uwzględniona?

Jeśli chodzi o siatkę rolniczą do szczelnego pakowania (m.in. do sianokiszonki) liczą się głównie następujące właściwości: wytrzymałość oraz długość. Te tradycyjne są cięższe niż nowoczesne, gdyż jest to związane z innym sposobem produkcji. Wielu rolników myśli, że wspomniany ciężar siatki jest konsekwencją doskonałych właściwości. Nic bardziej mylnego! Masywniejsze są siatki polietylenowe, lżejsze – z zaawansowanych polimerów. Producenci siatek do balotowania ”serwują” na konkretnym artykule przeważnie wyłącznie jeden z dwóch parametrów, który ma ogromny wpływ na wygodę eksploatacji oraz stan balotowania. Pierwszym jest tzw. przeciętna moc siatki. Z czym to się w zasadzie łączy? Jest ona produkowana z zawarciem określonego marginesu błędu, co oznacza, że własności każdego modelu potrafią różnić się plus-minus w odniesieniu do tych napisanych na opakowaniu. Poniektórzy producenci nie są z tej przyczyny w stanie zagwarantować spodziewanej jakości swojego towaru. Minimalna wytrzymałość konotuje najniższy próg tolerancji i jest na 100% zatwierdzona – nie może być niższa. Ogromną rolę pełni wdrożona technologia: czy siatka do balotów ma skręt tradycyjny (raszlowy) czy „Web-Lock”. Pierwszy wymieniony jest używany także w produkcji damskich rajstop, swetrów, czy skarpet. Jego wadą jest raptowne prucie się, a konsekwencją rozerwane przez prasę włókna. Następna bela nie będzie już porządnie owinięta. „Web-Lock” hamuje przytoczone działanie.

Czym jest siatka hybrydowa?

O niebo lepszym, intensyfikującym pracę i bardziej komfortowym rozwiązaniem jest siatka rolnicza hybrydowa, którą można wykorzystywać w prasach wszelkich możliwych producentów. Jest to wyjątkowe ułatwienie, ponieważ sprawdzi się de facto w każdych okolicznościach. Jest stabilniejsza (modelowane są równiejsze bele), dłuższa (nie trzeba tak szybko zmieniać rolki) oraz niedroga (należność za jeden metr jest niższa). Jej kluczowym zadaniem jest balotowanie siana, słomy, sianokiszonki, torfu, kukurydzy, a nawet odpadów. Posiada opatentowany układ uproszczający umieszczenie w określonym miejscu i przesuwanie się od razu w zakładanym kierunku. Natomiast rdzeń nie sterczy z palety i pełni swoją funkcję nawet w bardzo dokuczliwych warunkach, np. kiedy kropi deszcz. Technologia hybrydowa, a zatem integrowania w całość tego, co indywidualnie się wyklucza, wykształciła się na podstawie rozległych prób laboratoryjnych monitorowanych w manufakturach i na uczelniach, drobiazgowej kontroli jakości, testów bezpośrednich (polowych) i za sprawą samych nabywców, którzy zaprezentowane siatki poddali indywidualnej ocenie. Producentów tej odmiany siatek można pochwalić za: dodanie podwójnej pręgi ostrzegającej przed końcem rolki oraz nieskomplikowane naciąganie na belę (tym samym eliminowanie „rękawów”). Niejednokrotnie zdarza się,że nawet hybryda się rozrywa. Trzeba ją nawinąć na 3 rolki naprężające w prasie, zaś nie na 5 (według informacji podanych przez producenta). Nawet suchą i sypiącą się słomę można nią pomału ”opatulić”, bowiem odznacza się wysoką adhezją.

Chcesz znaleźć producenta siatek dla rolnictwa? Zajrzyj na stronę internetową firmy Benmar, gdzie poznasz kompletną ofertę i wskazówki dojazdu: siatka do balotów.

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok