Budowa instalacji biogazowej

Parking lotniskowy parking przy lotnisku w Gdańsku parking Bastion przy lotnisku w Gdańsku
Parkingi lotniskowe w Gdańsku
23 listopada, 2016
Armatura pneumatyczna - Sprężarki tłokowe - Elektrozawory pneumatyczne
Armatura pneumatyczna od A do Z
26 listopada, 2016
Biogazownie pochodnie do spalania biogazu instalacje na biogaz

W których obiektach biogaz może być nadrzędnym źródłem energii?

Po pierwsze w oczyszczalniach ścieków, gdzie sfermentowane odpady pochodzenia biologicznego są głównym źródłem do pozyskiwania energii. W efekcie udaje się zrównoważyć naloty ściekowe, zaś oczyszczalnia wcale nie musi wyzyskiwać następnych źródeł zasilania. Naloty pochodzące ze ścieków są produktami ubocznymi, powstającymi w wyniku procesu czyszczenia ścieków. Fermentacja ma miejsce w oddzielnej komorze, gdzie substancja organiczna ulega erozji biologicznej za sprawą bakterii metanowych. Podczas ich „działania” powstaje właśnie biogaz. Po drugie – na składowiskach odpadów lokalnych (biogaz nazywany jest gazem wysypiskowym). Z nich przedostaje się bezpośrednio do atmosfery, powodując w niej destrukcyjne zmiany, np. pustosząc pokrywę ozonową naszej planety. Wyjątkowo ważne jest, by go „wyławiać”, bo zbyt duże zagęszczenie metanu zmieszanego z powietrzem jest niebezpieczne oraz – zwyczajnie – grozi wybuchem. Optymalnym zabiegiem na wyeliminowanie niniejszego kłopotu jest odgazowanie składowiska odpadów. Mamy możliwość to zrealizować na dwa sposoby: biernie i aktywnie. W pierwszym przypadku kompletną materię odpadową trzeba przebić na na całej powierzchni, zaś w odwiertach ulokować rury perforowane, przez które będzie przemieszczał się biogaz. Zakończeniami rur są pochodnie do spalania biogazu. Zagrożenie jest naprawdę usuwane, aczkolwiek owy system posiada jeden poważny minus: gazu wydostającego się ze składowiska nie można w żaden sposób zużytkować. Pochodnie służą do 100% jego spalenia. Dlatego doskonalszą metodą jest aktywne odgazowanie, gdzie biogaz jest delikatnie zasysany przez komponent ssąco – regulacyjno – pompujący. Szczelność składowiska odpadów bazuje na dwóch warstwach: rekultywacyjnej oraz glinowo – piaskowej. Gospodarstwa rolnicze również wyzyskują metody wsparte na biogazie (biogazownie rolnicze), który płynie przykładowo z pozostałości po produkcji agrarnej bądź odchodów zwierząt gospodarskich.

Plusy użytkowania biogazowni

Obok redukcji wydzielania do atmosfery substancji trujących, atutów ze stosowania biogazu jest przynajmniej parę. Biogaz przynależy do Odnawialnych Źródeł Energii, dlatego im więcej zainteresowanych będzie z niego korzystało, tym słabsze będzie zapotrzebowanie na kopalne surowce energetyczne (w trakcie ich rozpalania wyodrębniają się groźne związki). Jego cechą jest kształtowanie klasy obornika (jest produkowany tzw. poferment, inaczej przefermentowana gnojowica, która posiada mniejszą zawartość „negatywnych” bakterii oraz jest wolna od chwastów), skłonność do utrzymania stabilizacji humusu w glebie i eliminacja patogenów (w rezultacie higienizacji). Co ważne, za pomocą biogazu, spada o blisko 80% siła „brzydkich zapachów”, zaś wody powierzchniowe i gruntowe udaje się w wysokim stopniu „uchronić” od zabrudzeń.

Zadanie: Wznoszenie biogazowni

Postawienie instalacji biogazowej najlepiej powierzyć przedsiębiorstwu, które ma duże doświadczenie oraz odpowiednie upoważnienia. W Toruniu czołowe miejsce zajmuje Wagra, która świadczy takie usługi, jak: projektowanie budowy gazowych, ich wybudowanie, zamontowanie i nadzór, rekultywację terenów zielonych, organizowanie i wybudowanie systemów odgazowania wysypisk odpadków, montaż całej instalacji do pozyskiwania biogazu ze ścieków, specjalnych pomp do jego odsysania i zamontowanie generatorów prądu. Przedsiębiorstwo ma wysokiej klasy sprzętem, m. in. urządzeniami do wykonywania i sprawdzania izolacji, i przeprowadzania prób szczelności instalacji.

Z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

Koszt postawienia biogazowni jest uzależniony od wielu czynników, m.in. od lokalizacji, wariantu składnika, jaki będzie w niej wykorzystywany czy kwoty dofinansowania. Średni koszt wynosi około 15 mln zł/MW, a inwestycja będzie opłacalna w czasie 3 lat. Jeżeli chodzi o skromniejsze systemy na biogaz, które mają moc 230 kW, to koszt wynosi prawie 21 mln zł w przeliczeniu na 1 MW. Wkład zwraca się w blisko 5 lat. Powinniśmy wspomnieć, iż biogaz kwalifikuje się do jednego z wyjątkowo stabilnych źródeł energii. Proces fermentacji substancji organicznej jest procesem ciągłym, co oznacza, że zachodzi 24 godziny na dobę. pełny Instalacja biogazowa może zatem nie tylko się zwrócić, ale również zapewniać wysokie wpływy. Jest to uzależnione od czasu pozostawania w mechanizmie biomasy, powierzchni zbiorników czy poziomu zużytkowania powstałego ciepła.

Który teren będzie idealny pod instalację na biogaz?

Przede wszystkim ten, do którego inwestor ma prawo (posiada umowę przeniesienia własności bądź dzierżawy), posiada minimum 2-3 ha oraz nie posiada wyglądu podłużnego, wąskiego prostokąta. Przed rozplanowaniem budowy należy rzucić okiem, czy w przeciągu paru lat nie uda się otrzymać pobliskich gruntów (przydadzą się do transformacji systemu wykorzystywania sfermentowanej materii biologicznej). Kolejnymi krokami są: zweryfikowanie projektu zagospodarowania przestrzennego, usytuowania biogazowni wobec kolejnych zabudowań, np. budynków, usytuowania sieci energetycznej, uzbrojenia gruntu i odległości od zbioru materiału.

Jeśli jesteś zainteresowany wytwarzaniem oraz wykorzystywaniem biogazu, kliknij w ten odsyłacz – Odgazowanie składowiska odpadów

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok