Haluksy – w jaki sposób zapobiegać? Kiedy stosować leczenie zachowawcze a kiedy operować?

wybielanie zębów toruń - esthetic dental clinic
Wybielanie zębów – tylko u dentysty
Marzec 4, 2019
Kursy angielskiego dla dzieci Toruń - najlepsza szkoła językowa w toruniu
Kurs angielskiego – Jeszcze możesz się nauczyć
Marzec 25, 2019

Co to są Haluksy

Haluksy są popularną przypadłość ogromnej części społeczeństwa. Pośród osób borykających się z haluksami większą część stanowią jednak kobiety. Co jest tego powodem? O tym, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” słyszeliśmy już wielokrotnie. Jak uciec przed haluksami, w jaki sposób postępowanie zwyrodnień?

Czym tak naprawdę jest haluks? Z łaciny hallux to paluch koślawy. Jest to deformacja kości palucha u stopy a także zmiany w obrębie stawu. Zaniedbane haluksy są powodem coraz bardziej dokuczliwego bólu. Jak powstają? Deformacje te dotykają o wiele częściej kobiet niż mężczyzn. Haluksy powstają w dużej mierze dlatego, że nosimy wysokie buty, które mocno eksploatują i deformują stopę. Szpilki powodują przeciążenie przedniej części stopy. Paluch jest wtedy mocno obciążony, nadmiernie eksploatowana jest również środkowa krawędź stopy. U osób które są „przy kości” przeciążenia te są znacznie większe, a jeśli połączymy te warunki ze z pracą w pozycji stojącej, mamy gotową klęskę dla naszych stóp.

Haluksy to przeważnie skłonność zapisana w genach- elastyczność tkanek łącznych i skłonność do skrzywień w 70% ma podłoże w dziedziczeniu. Jeżeli więc twoi dziadkowie lub mama mają kłopoty z haluksami, jak najszybciej skontaktuj się z ortopedą, by zapobiegać im w jak najwcześniejszym stadium.

Jak zapobiegać

Przede wszystkim musimy zatroszczyć się o prawidłowe obuwie. Nie mogą to być w żadnym wypadku obcasy. Nie jest też wskazane też noszenia obuwia wąskich, w których palce stopy nie ma wystarczającej przestrzeni do poprawnego ułożenia palców. Ludzie z haluksami powinny wykonywać regularnie specjalne ćwiczenia palców u stóp. Dodatkowo należy zadbać o prawidłową dietę i pozbycie się ewentualnej nadwagi. Jeżeli obserwujesz u siebie początki palucha koślawego, koniecznie zapisz się do specjalisty, który dobierze dla ciebie odpowiedni sposób, który zahamuje postępowanie deformacji.

Dzisiejsza medycyna proponuje przeróżne metody profilaktyki i zatrzymywania zwyrodnień. Najczęściej stosowane to:

plastry na haluksy – są to środki niwelujące ból spowodowany przez deformacje. Często nasączone są leczniczymi olejkami przeciwzapalnymi;
kliny międzypalcowe – pomagają ułożyć palce i stopę w prawidłowej pozycji, dzięki czemu eliminuje się tarcie i działamy przeciwbólowo
peloty w kształcie litery T – to specjalne wkładki żelowe, które utrzymują stopę w zdrowej pozycji, zmniejszają nacisk i wstrzymują postępowanie deformacji. Rekomendowane są szczególnie dla pań, które bardzo często noszą wysokie buty.
wkładki metatarsalne – wykonane z silikonu; stosuje się je do leczenia płaskostopia poprzecznego oraz palucha koślawego. Wkładki te korygują ustawienie palucha i całej stopy.
opaski na haluksy – ten środek ma postać wkładki żelowej, która ma działanie łagodząca, niweluje otarcia i rozkłada nacisk na stopie.
aparaty korekcyjne na dzień lub na noc – stosuje się je głównie do leczenia haluksów a także do polepszenia wyników rekonwalescencji po operacji (tak, tak, haluksy niestety wymagają czasami interwencji chirurga)
Bunito duo – to profesjonalna szyna, która jest używana zarówno po to by przeciwdziałać zwyrodnieniom ale też by działać w początkowej fazie haluksów. Bunito duo nie ogranicza ruchów, działa zarówno w dzień jak i w nocy. Bunito duo to jedyny dwuzawiasowy aparat na haluksy

Jeśli leczenie profilaktyczne nie przynosi skutków lub zostało wdrożone za późno, może się okazać, że konieczna będzie operacja. Obecnie istnieje kilka rodzajów zabiegów dokonywanych w obrębie stopy dotkniętej zwyrodnieniem palucha. Część zabiegów opiera się na operacyjnej korekcji tkanek miękkich, czyli stawu i ścięgien. Pozostałe metody to osteotomie, czyli korekcja kształtu kości palucha i śródstopia.

Jeżeli czujesz, że stan twoich stóp wymaga poprawy, koniecznie zastanów się nad tym, czy twój tryb życia nie jest destrukcyjny dla twoich stóp. Zastanów się czy w twojej rodzinie cierpiał na podobny problem. Spróbuj zrezygnować z butów na obcasie. Jeśli masz nadwagę, pomyśl nad zmianą diety. Najważniejsza jest jednak konsultacja specjalisty, który pomoże zdiagnozować stopę i w razie potrzeby wdroży odpowiednie środki zachowawcze. Pamiętaj, że stopy mamy jedne na całe życie. To na nich opiera się całe nasze ciało, więc należy troszczyć się o nie. Jeżeli czujesz bóle, dyskomfort podczas przemieszczania się, po całym dniu pracy Twoje stopy są opuchnięte, to najwyższy czas, by się o nie zatroszczyć. Nie pozwól, by zwyrodnienia zwiększały się z dnia na dzień.

Szyna na haluksy

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok