Endermologia LPG skuteczne usuwanie cellulitu i ujędrnianie skóry
Endermologia LPG – zabieg skutecznie redukujący tkankę tłuszczową
Wrzesień 25, 2019
Dekoracje ślubne- rodzaje dekoracji weselnych
Dekoracje ślubne – ciekawe pomysły
Październik 24, 2019
Korony cyrkonowe na implantach Toruń

Implantologia jest aktualnie nowatorską dziedziną stomatologii. Polega na uzupełnianiu i naprawie ubytków w uzębieniu. Implant to sztuczny korzeń zęba formowany indywidualnie, w szczególności z tytanu, imitujący wyrwany lub utracony uprzednio korzeń naturalny. Implant stomatologiczny pozwala na wstawienie nowej korony zębowej na miejscu utraconego zęba. Implanty umieszcza się w kość wyrostka zębowego.

Korona takiego zęba przyczepiana jest na zawsze i dobierana kolorem i teksturą do naturalnych zębów, by zminimalizować widoczność ubytku. Implanty zębów mogą zastępować pojedyncze zęby, a także łuki zębowe. Implanty podnoszą komfort pacjenta przy jednocześnie najwyższym standardzie estetycznym. Chirurg stomatolog dobiera najodpowiedniejsze z możliwych uzupełnień indywidualnie dla każdego pacjenta. Po zabiegu zębowe odczuwane są jak naturalne zęby.

KIEDY STOSOWAĆ IMPLANTY?

Wszelkie ubytki zębowe zaleca się do natychmiastowego odbudowania. Na skutek utraty zęba pojawiają się ryzyko powstania problemów zdrowotnych. Sąsiadujące zęby mogą pochylać się z zębodołu ze względu na brak podparcia. Dodatkowo zwiększa się obciążenie, co prowadzi do ich ścierania. W miejscu braku zęba zanika kość, z powodu czego w przyszłości może dojść do wypadania kolejnych zębów. Zakłócony układ żucia niekorzystnie wpływa na stawy, czego skutkiem są nawracające bóle głowy oraz trudności ze snem i mową.

Zwykle implanty stosuje się w przypadku pojedynczych ubytków lub z uwagi na estetykę. Brak zębów powoduje deformację twarzy. Przybiera ona charakterystyczny starczy wygląd: zapadnięta żuchwa, cienkie usta oraz liczne zmarszczki. Warto też zwrócić uwagę na to, że implanty zębów zastępują protezy, które są często niewygodne i przesuwają się podczas jedzenia.

PROCEDURA WSZCZEPIENIA IMPLANTU

Pierwszym etapem jest konsultacja u lekarza stomatologa, podczas której przeprowadza się dogłębną analizę pacjenta i możliwych przeciwwskazań do zabiegu.

Następnie wykonuje się wszystkie niezbędne badania, tak aby wykluczyć choroby, które mogłyby być przeszkodę. Istotne są badania dotyczące stanu kości.

Dopiero po przeprowadzeniu wszelkich konsultacji i badań chirurg stomatolog aplikuje implanty. Sam zabieg trwa kilkadziesiąt minut. Dzięki użyciu znieczulenia miejscowego, zabieg jest bezbolesny. Podczas standardowego zabiegu świdruje się w kości otwór, gdzie stomatolog wstawia implant.

RODZAJE IMPLANTÓW STOMATOLOGICZNYCH

Typ implantów zawsze ustala lekarz stomatolog, a przed wyborem obowiązkowa jest konsultacja. Najpopularniejsze z nich i najdłużej aplikowane są implanty tytanowe. Tytan zapewnia długofalowy czas użytkowania. Minusem tytanowych implantów jest ich estetyka. Z reguły implant nie powinien być widoczny, zdarza się, że dochodzi do obniżenia się linii dziąseł , co prowadzi do uwidocznienia srebrnoszarego koloru implantu.

Zastępnikiem dla tytanowych implantów są cyrkonowe implanty, nazywane także implantami ceramicznymi. Uważane są za najestetyczniejszą metodę, ponieważ imitują naturalną tkankę zęba i są bardziej odporne na ścieranie oraz działanie elementów zewnętrznych – korozję, a także zmiany temperatury otoczenia.

ZALETY IMPLANTÓW ZĘBÓW

Implanty są głównie wytrzymałym i pewnym wypełnieniem ubytków zębów. Prezentują się i sprawują się jak zęby naturalne, zapewniają pełen komfort, dzięki czemu redukują niepewność tak, jak jest w przypadku luźnych protez. Nie ma potrzeby szlifowania naturalnych, pobocznych zębów, tak jak w przypadku mostów protetycznych. Oprócz tego zabezpieczają przed zanikaniem kości, następującym po utracie zębów. Odtwarzają właściwe funkcje żucia, co pozwala na spożywanie pokarmów bez żadnych ograniczeń.

PRZECIWWSKAZANIA DO WYKONANIA IMPLANTÓW ZĘBOWYCH

Przed wstawieniem implantu obowiązkowe jest zrealizowanie szeregu badań. Lekarz stomatolog ocenia ilość oraz jakość kości, a także stan sąsiadujących zębów. Zazwyczaj organizm dobrze przyjmuje implanty, jednak istnieje sporo przeciwwskazań.

Bezwzględnym przeciwwskazaniem są ciąża i nieustabilizowana cukrzyca. Możliwość wykonania implantów wykluczają też choroby psychiczne i schorzenia niszczące organizm: nowotwory, narkomania, AIDS, alkoholizm. Również dolegliwości przyzębia i jamy ustnej, takie jak parodontoza, mogą uniemożliwić przyjęcie implantu zęba.

IMPLANTY ZĘBOWE – MOŻLIWE POWIKŁANIA

Każdy implant jest ciałem obcym i ze względu na to, istnieje ryzyko odrzucenia. Właściwy zabieg zmniejsza to ryzyko. Najcześciej występującymi nieprzyjemnymi skutkami procesu leczenia są dyskomfort, opuchlizna tkanek i zasinienie. Może wystąpić również ból, na który przepisuje się leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. W przypadku powiększenia się węzłów chłonnych, bólu gardła czy gorączki należy jak najszybciej zgłosić się do stomatologa .

CENY IMPLANTÓW ZĘBOWYCH

Wszczepienie implantów to jeden z najdroższych zabiegów w stomatologii.

Ceny są zróżnicowane i zależne od wielu zmiennych. Oscylują między 1600 do nawet 4 000 zł za pojedynczą śrubę. Do kosztów należy także wliczyć cenę diagnostyki, zabiegu, łącznika protetycznego, śruby gojącej oraz korony protetycznej. Ceny koron też są rozbieżne i uzależnione od ich typu. Im trwalsze i bardziej estetyczne tym cena rośnie. Może to być koszt rzędu od 700 do 1 200 zł.

Po przeliczeniu cena pełnej procedury sięga od 4,5 do 10 tysięcy złotych.

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok