Natryskowe ocieplanie poddasza pianką PUR

Najnowsze metody termoizolacji
29 sierpnia, 2020
Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe
Termos turystyczny – jaki najlepszy i jak go wybrać
29 sierpnia, 2020
Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów

Natryskowe ocieplanie pianką PUR

Ocieplanie natryskowe pianką poliuretanową (PUR jest używane, ponieważ wyróżniają ją porządne parametry termoizolacyjne. Obecnie uznawana jest za jeden z lepszych pośród surowców stosowanych do ocieplania budynków, dlatego co raz chętniej pojawia się w jednorodzinnych domach, innych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Znaczącą zaletą, według której prześciga pozostałe materiały termoizolacyjne jest praktyka aplikacji. Pianę PUR natryskuje się po przestrzeni poprzez specjalny agregat. Natryskowe ocieplanie powoduje, że pianka dostosowuje się do przestrzeni, dzięki czemu doskonale przylega i kształtuje się w zgięciach i zakamarkach. Pozostałe materiały termoizolacyjne trzeba skracać i układać, czym ryzykujemy powstawanie mostków termicznych i zmniejszenie właściwości izolacyjnych. Porządnie rozpylona pianka PUR będzie zdatna na lata, ponieważ mimo upływu lat nie traci swoich właściwości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Są dwa typy pianki PUR: pianka zamkniętokomórkowa oraz otwartokomórkowa. Każda z nich różni się od siebie konstrukcją i atrybutami, z tego względu nadają się do ocieplania odrębnych części budynku. Pianka otwartokomórkowa stosowana jest w głównej mierze do ocieplania natryskowego dachów, poddasza oraz wewnętrznych powierzchni. Doskonale nadaje się też do natryskowego ocieplenia belkowych stropów, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Z kolei  pianka zamkniętokomórkowa przeznaczona jest do natryskowego ocieplania powierzchni zewnętrznych, fundamentów oraz podłóg. Taki rodzaj pianki PUR można również położyć na płaskim dachu, wentylowanych stropodachach lub np. na stropach nad zimnymi wnętrzami

Ponadto piankę PUR wyróżnia doskonała przyczepność. Z tego powodu bez wysiłku można wykonać natrysk na różne, poprawnie spreparowane powierzchnie, dla przykładu drewno albo metalowe elementy, a nawet blachę. Lepiej, by przed natryskiem powierzchnia były wyszorowana z brudu, kurzu i pyłu oraz sucha.  W ten sposób gwarantujemy świetną przyczepność, co sprawi, że pianka PUR będzie się trzymać na wyznaczonym miejscu. Aplikację pianki PUR najbezpieczniej zostawić zajmującym się tym firmom. Żeby przeprowadzić natrysk dobrze konieczne są odpowiednie warunki, na przykład optymalna temperatura i wilgoć powietrza. Co więcej pianka poliuretanowa musi zostać ułożona równomiernie.

Pianka PUR – informacje techniczne

Podział na zamkniętokomórkową i otwartokomórkową piankę PUR motywuje inność właściwości i parametrów. Otwartokomórkowa pianka PUR ma gąbczastą strukturę, dzięki czemu jest całkowicie plastyczna. Pianka PUR po stężeniu jest półsztywna i stanowi wyjątkowo dobrą termiczną izolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, ale słabo chroni przed wilgocią. Co więcej otwartokomórkowa pianka ma niską wagę (ok. 8-10 kg/m3), dzięki czemu nie obarcza konstrukcji budynku. Co do grubości aplikowanej warstwy mniej więcej pojedyncza warstwa nie może być większa 30 mm.

Pianka PUR zamkniętokomórkowa ma bardzo niski wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest wysoko wodoodporna. Dlatego też często wykorzystuje się ją do izolacji termicznej fundamentów. Nie jest niestety paroprzepuszczalna, a na dodatek po zastygnięciu staje się sztywna, dlatego nietrudno ją zniszczyć.

Kupując piankę PUR należy pamiętać o innych ważnych informacjach. Pianki PUR są niezbyt odporne na działanie promieni UV, dlatego konieczna będzie dodatkowa ochrona. Ponadto w oznaczeniu łatwopalności, pianka PUR zdobywa kategorię E, więc jest to materiał łatwopalny, ale samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do najważniejszych plusów pianki PUR wlicza się jej prosta i szybka aplikacja. Jej zdolność do powiększania swojej objętości i formowanie się do załamań i zakamarków, usuwa ryzyko utworzenia się mostków termicznych. Co więcej ocieplanie natryskowe pianką PUR nie zabiera znacznej ilości czasu. W zestawieniu do pozostałych surowców termicznej izolacji to najszybsza metoda ocieplenia budynku. Pianka bez trudu się układa i szybko utwardza, a do tego pozostaje elastyczna i lekka. Ponadto jest mocno przyczepna, dlatego trzyma się na wielu powierzchniach, a z biegiem lat nie traci przyczepności lub właściwości. Nie spłaszcza się, nie traci obszerności, dzięki czemu się nie deformuje. Bardzo ważne jest też to, że po właściwej aplikacji  tego ocieplenia natryskowego, nie oddaje żadnych substancji szkodliwych lub pyłów. Dodatkowo pianka PUR daje bardzo dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR pochodzą głównie z jej właściwości. Za wadę możemy przyjąć niewielką odporność na promienie słoneczne, co dodaje nam następnych kosztów połączonych z ochroną przed promieniami UV. Inną wadą pianki PUR uznajmeny jej łatwopalność. W zależności od komponentów, może być mniej lub bardziej palna, ale według ogólnych zasad pianka PUR mieści się w kategorii E, czyli pali się, ale jest samogasnąca. Także w tym przypadku można zastosować dodatkową ochronę, która będzie osłaniać piankę w czasie pożaru. Przeważnie jednak tym, co sprawia, że pianka PUR traci właściwości termiczne jest nieprawidłowy natrysk, złe utworzenie pianki albo zaaplikowanie zbyt chudych warstw izolacyjnych. Ze względu na to do natryskowego ocieplenia pianką PUR lepiej zatrudnić fachowców.

Ocieplanie pianką PUR

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok