Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa

Portal akwarystyczny Zakładanie akwarium morskiego Wiadomości akwarystyczne
Tematyka akwarystyczna serwisy
7 lutego, 2017
Wiertła do betonu Kraków tarcze do metalu narzędzia z osłoną diamentową
Profesjonalne narzędzia diamentowe
9 lutego, 2017
Ocieplanie poddaszy Toruń ocieplanie pianką poliuretanową otwartokomórkową systemy otwartokomórkowe Bydgoszcz

Czym jest pianka otwartokomórkowa?

W branży budowlanej mamy możliwość zetknąć się z dwoma rodzajami pianki poliuretanowej: z zamkniętymi komórkami i z otwartymi komórkami. Piankę zamkniętokomórkową o spójności ok 40 kg/metr sześcienny poświęca się przede wszystkim do zabezpieczania przed niskimi temperaturami i ocieplania pomieszczeń magazynowych, ocieplania poszyć dachowych i stropodachów, a także podczas budowania mroźni, a dokładniej przegródek chłodniczych do trzymania owoców i warzyw. Piankę PUR o wyższej lepkości (60kg/metr sześcienny) wprowadza się do termoizolacji dachów, stropodachów, dachów pozbawionych wzniesień, cokołów, podłóg (jeśli planujemy ogrzewanie podłogowe) i do rozgraniczania miejsc, w których mamy do czynienia z silniejszym uciskiem. Natomiast piankę otwartokomórkową mamy możliwość zużytkować do ocieplenia poddaszy, zadaszeń, podłóg i ścianek działowych wewnętrznych, hangarów dla balonów albo lokali produkcyjnych.

Pianka z niezasklepionych komórek jest wykonana z masowych „otworów”, dzięki czemu potrafi „oddychać”, inaczej zapewniać właściwą klimatyzację lokum oraz odprowadzać nadmiernie dużą miarę pary wodnej. Zapobiega tworzeniu się pleśni, z tego powodu doskonale przydaje się do izolacji poddaszy. Posiada nie tylko cechy odcinające, przekazujące parę wodną oraz wyciszające. Jest wyjątkowo lekka, wcale nie obciąża wyraźnie budowli i nakłada się ją przy zastosowaniu hydrodynamicznego natrysku. Można więc ocieplić nią dachy w którymkolwiek prawdopodobnym wymiarze – chociażby te najbardziej zagmatwane. Jakie ma słabe strony? Raczej żadnych, o ile któryś pseudospecjalista jej nie weźmie do wycieplenia fundamentów, do czego totalnie się nie nadaje. Warto nadmienić, że niestety nie jest odporna na oddziaływanie ognia.

Pianka z zamkniętymi komórkami przynosi najwłaściwszą izolację i jest niesamowicie niepodatna na czynniki zewnętrzne. Wykorzystuje się ją zwłaszcza do zabezpieczania umocnień, posadzek z nagrzewaniem podłogowym oraz do ocieplenia poddaszy. Posiada przynajmniej 90% zamkniętych otworów posiada poważną zwartość, ograniczoną przepuszczalność i nadzwyczaj dużą odporność na zginanie. Perfekcyjnie sprawdzi się do izolowania konstrukcji metalowych, rurociągów albo obiektów inwentarskich.

Na jaką piankę PUR się zdecydować?

Wszystko jest uzależnione od tego, jaki element domu będziemy izolować. Pianka z otwartymi komórkami wymaga nieco mniej produktu, zaś w dalszej kolejności – jest niezwykle ekonomiczna. Wskaźnik uszczelnienia jest odrobinę niższy, jednak mimo to zabezpiecza ciepło w lokalu i jest prawdziwą barierą dla hałasu. Jeżeli planujemy ocieplić poddasze, wówczas warto właśnie ją wybrać. Należy też mieć na uwadze, że wypada w takiej sytuacji zatroszczyć się o wymuszony ruch powietrza, ażeby praktycznie w ogóle nie skraplała się para wodna oraz nie powstała pleśń. Ogólnie powinniśmy kierować się formułą kompromisu między odpłatnością, strefą, w której pianka zostanie spożytkowana i oporem cieplnym. Na poddaszu pianka izolacyjna powinna mieć nie mniej niż 10 cm (z zalepionymi komórkami) albo 20 cm (z oczkami), ażeby spełniała swoje zadanie.

Dobre strony pianki otwartokomórkowej: niesłychanie skuteczna izolacja w czasie zimy, znakomite oziębianie w upalnych miesiącach, wygłuszanie dźwięków, „oddychanie” przeciwdziałające zbieraniu się oparów bądź wilgoci, atrakcyjna cena, oszczędność, efektywność i bezpieczeństwo, certyfikaty i atesty.

Atuty pianki zamkniętokomórkowej: niezwykle cenna niewrażliwość na niekorzystne warunki atmosferyczne, nieobecność mostków cieplnych (doskonała nieprzepuszczalność), surowiec niewrażliwy na działanie ognia, praktycznie w ogóle nie obciążający budowli, niewysoki współczynnik przekazywania energii cieplnej, niezawodna termoizolacja, duża hydroizolacja.

Pianka izolacyjna – sprawdzi się w obszarze, gdzie odmienne techniki nie odniosą skutku

Zadaszenia, które mają wyszukane układy, niesamowicie trudno jest ocieplić przyjętymi strategiami. Wyglądają one z pewnością urzekająco, lecz dla ekipy budowlanej stanowią nie lada wyzwanie. Jeśli decydujemy się na zabezpieczenie poddasza, należałoby w zastępstwie wełny mineralnej, postawić właśnie na piankę poliuretanową (bezwzględnie z otwartymi komórkami). To niesamowicie dobra technologia zabezpieczania przed niskimi temperaturami oraz ocieplania miejsc o nierównych kształtach, inaczej z klinami w miejscach połączeń krokwi. Dach trzeba nieodwołalnie wcześniej odrestaurować, żeby uszczelnianie pianką posiadało jakikolwiek sens. Piankę mamy szansę nanosić wprost na elementy metaliczne albo dachówkę. Element metalowy absolutnie nie może posiadać rdzy, natomiast wszelkie dachówki muszą być nietknięte. Zrealizowanie uszczelnienia pianką poliuretanową jest o wiele szybsze niż w przypadku pozostałych artykułów, m in. wełny mineralnej. Absolutnie nie musimy obawiać się ponadto ekspresowej erozji, kurzenia, wydzielania oparów oraz bardzo wolnego schnięcia. Mamy pewność, że izolacja będzie niezawodna przez mnóstwo lat, natomiast my zaoszczędzimy na ocieplaniu budynku.

Na co trzeba zwrócić uwagę? Jakakolwiek firma, która wykonuje uszczelnianie pianką poliuretanową jest zobowiązana w miejscu przygotowywania usługi posiadać wszelakie niezbędne papiery, m in. poprawne oznakowanie materiału lub kartę techniczną produktu. Pracownicy muszą mieć na sobie odzież ochronną osłaniającą nade wszystko drogi oddechowe, skórę, oczy, głowę, szyję. Oprócz tego muszą posiadać badania u lekarza medycyny pracy (i badania pozwalające na działanie na wysokości – jeżeli jest to konieczne) i poświadczenie po przebytym kursie z reguł bezpiecznej pracy.

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok