Uprawnienia budowlane – garść pomocnych informacji

Konsolidacja kredytów - Kredyty konsolidacyjne - Jak otrzymać kredyt konsolidacyjny
Konsolidacja kredytów od a do z
20 września, 2016
Zamrażanie rur Warszawa - Usługi hydrauliczne Warszawa - Usługi gazowe Warszawa - Hydraulik Warszawa
Na czym polega zamrażanie rur?
4 października, 2016

Praca przy budownictwie czeka na młode pokolenia – takie nagłówki prawie co miesiąc pojawiają się na pierwszych stronach gazet. Wkraczający w dorosłe życie Polacy, którzy zdecydują się na zatrudnienie w budownictwie zagwarantują sobie lepszy dobre perspektywy zawodowe. Jak uważa wielu fachowców „budowlanka” doznaje obecnie rozkwitu. A to przez trendy jakie parę lat temu panowały w szkołach średnich i uczelniach wyższych. Studenci z roczników 2000 – 2010 bardzo często zgłaszali się na studia humanistyczne, takie jak prawo, psychologia, czy socjologia. Dzisiaj brakuje inżynierów budownictwa, czy osób wyspecjalizowanych w pracach budowlanych. Spora grupa specjalistów zatrudniona jest za granicą, pozostawiając nasz rynek wybrakowanym.

O ile jeszcze kilka lat wstecz rodzice kierowali swoje dzieci na studia humanistyczne, które pomogą im zdobyć „zawód przyszłości”, o tyle w dzisiejszych czasach okazuje się, że tym zawodem z przyszłością jest stolarz, spawacz, a także pracownik, czy architekt budowlany. Profile uczelni przeistaczają się w szalonym tempie, że aż trudno jest zauważyć jaki nowy kierunek zaoferują nam w kolejnych latach. Jedno pozostaje pewne. Każda osoba pragnąca samodzielnie działać w budownictwie musi nabyć uprawnienia budowlane. Są one podstawą do sprawowania takich czynności jakie odgrywa architekt, czy pracownik wykonujący roboty budowlane.

Regulacje prawne dotyczące uprawnień budowlanych

Wszelkie informacje prawne normujące uprawnienia budowlane zredagowane zostały w ustawie Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 roku. Regulacja ta przedstawia fundamentalne zagadnienia związane z uprawnieniami budowlanymi. Istota uprawnień budowlanych wiąże się z wykonywaniem osobistych czynności technicznych w budownictwie. W rozumieniu prawa budowlanego osoba uzyskująca uprawnienia budowlane jest w stanie zajmować się taką działalnością jak planowanie i kontrolowanie projektów architektoniczno – technicznych, kierowanie pracami budowlanymi i wytwarzaniem elementów konstrukcji budowlanych, nadzór inwestorski oraz sprawowanie opieki technicznej eksploatacji budynków. Po za tym ustawa prawo budowlane normuje również delegacje ustawowe do udzielania odpowiednich zaleceń wykonawczych.

Jak uzyskać uprawnienia budowlane?

Uzyskanie uprawnień budowlanych nie jest wcale tak łatwą sprawą, choć wartą czasu poświęconego na przygotowania. Podstawowe wymogi dotyczą ukończenia szkoły wyższej lub średniej w właściwej dziedzinie, odbycie praktyki w miejscu budowy, lub przy przygotowywaniu projektów budowlanych, oraz ukończenie egzaminu.Aby przystąpić do egzaminu należy złożyć wniosek, do którego wymagane jest dołączenie dokumentu potwierdzającego wykształcenie, książki praktyki zawodowej, kserokopię dowodu tożsamości i kartę osobową. Egzamin na uprawnienia budowlane składa się z dwóch części – testu pisemnego i ustnej odpowiedzi. Pytania egzaminacyjne planowane są niezależnie dla pojedynczej specjalności. Zasadniczo nie ma metody na łatwe zaliczenie egzaminu. Po prostu należy się do niego nauczyć. Dobrze jest również zatroszczyć się o profesjonalną praktykę zawodową, gdyż zdarza się, że na teście wymagana jest znajomość praktyki a nie tylko wiedza teoretyczna. Aby móc przejść do egzaminu ustnego, kandydaci muszą uzyskać minimum 75% prawidłowych odpowiedzi na teście. Egzamin jest ważny przez 3 lata, po czym jesteśmy zobowiązani powtórnie do niego przystąpić. Uprawnienia budowlane przyznaje dziś właściwy organ urzędniczy, wskazany w ustawie prawo budowlane.

W jakich zawodach wymagane są uprawnienia budowlane?

Ukończenie studiów lub zdobycie odpowiedniego wykształcenia związanego z branżą budowlaną do dopiero połowa sukcesu. Jeśli mniemasz, że certyfikat, który uzyskałeś od swojej szkoły jest wystarczający, oznacza to, że jesteś w dużym błędzie. Najpierw musisz zadbać o uzyskanie uprawnień jak i o zdobycie profesjonalnego doświadczenia. Jedynie połączenie wiedzy z praktyką da Tobie największe szanse na osiągnięcie wymarzonego sukcesu w branży. Ściśle mówiąc odróżnia się 3 podstawowe rodzaje uprawnień budowlanych – uprawnienie do projektowania, zezwolenie do kierowania placem budowy, oraz zestawienie tych dwóch specjalizacji. Prawo budowlane opisuje również specjalizacje w jakich możemy się szkolić. Pozyskanie uprawnień budowlanych to zatem obowiązek osób, które zajmują się projektowaniem budynków elementami konstrukcji budowlanych inżynierią dróg, mostów i kolei, oraz systemami telekomunikacyjnymi, kanalizacyjnymi, wodociągowymi i energetycznymi.

Budownictwo to dyscyplina, którą warto się zainteresować. Nie tylko ze względów praktycznych, ale również pieniężnych. W budownictwie wypłaty rozwijają się na bardzo dobrym poziomie znacząco wykraczającym po za średnią krajową. W przygotowaniu do samego egzaminu pomocne będą różne, powszechnie dostępne portale internetowe, takie jak choćby iznynieriabudowlana.org. Na tej stronie odnajdziecie wiele przydatnych porad na temat pozyskania uprawnień budowlanych. Możecie na niej nabyć również program na uprawnienia budowlane, dzięki któremu przyjemnie przyswoicie niezbędną Wam wiedzę. Budownictwo to przyszłość, o którą warto zadbać.

Zapraszamy na stronę internetową, na której umieszczane są istotne informacje na temat uprawnień budowlanych: budownictwo.

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok