Ocieplanie natryskowe domu pianką PUR

kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Układanie kamienia na tarasie
1 września, 2020
OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien
Czym są okna pasywne?
1 września, 2020

Natryskowe ocieplenie pianką PUR (poliuretanową okazało się stosowane, dlatego że ma porządne cechy termoizolacyjne. Współcześnie oceniana jest jako jeden z najlepszych wśród surowców wykorzystywanych do ocieplania , z uwagi na to co raz częściej znajdziemy ją w domach jednorodzinnych, innych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Dużą zaletą, wobec której prześciga pozostałe materiały termoizolacyjne jest technika nakładania. Pianę PUR rozprowadza się po przestrzeni poprzez stworzony do tego agregat. Ocieplanie natryskowe sprawia, że pianka dopasowuje swoją objętość do powierzchni, co sprawia, że ściśle przywiera i kształtuje się w zgięciach i zakamarkach. Inne materiały termoizolacyjne należy przycinać i dopasowywać, z powodu czego ryzykujemy powstawanie termicznych mostów i zmniejszenie izolacyjnych właściwości. Porządnie nałożona pianka PUR posłuży na lata, ponieważ pomimo upływu lat nie traci swojej jakości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Wyróżniamy dwie wersje pianki PUR: pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Różnią się od siebie konstrukcją i właściwościami, z uwagi na co są dobre do ocieplania innych części budynku. Pianka otwartokomórkowa stosowana jest przeważnie do natryskowego ocieplania dachów, poddasza i wnętrz. Świetnie nadaje się też w natryskowego ocieplenia belkowych stropów, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Z kolei  zamkniętokomórkowa pianka najkorzystniejsza jest do izolacji termicznej powierzchni zewnętrznych, podłóg i fundamentów. Ten rodzaj pianki PUR da się też rozłożyć na płaskim dachu, stropodachach wentylowanych albo na przykład na stropach nad zimnymi pomieszczeniami

Warto dodać, że piankę PUR charakteryzuje doskonała przyczepność. Z uwagi na to bez trudu można ocieplać natryskiem różne, odpowiednio przyszykowane powierzchnie, na przykład drewno i elementy metalowe, a nawet blachę. Dobrze, żeby przed ociepleniem przestrzeń były wyszorowana z brudu, pyłu i kurzu oraz sucha.  W ten sposób gwarantujemy przyczepność, co sprawi, że pianka PUR będzie się trzymać na wyznaczonym miejscu. Położenie pianki PUR najlepiej zostawić fachowcom. Aby wykonać natrysk zgodnie  wytycznymi niezbędne są sprzyjające warunki, np. odpowiednia wilgoć i temperatura powietrza. Co więcej pianka poliuretanowa musi zostać rozprowadzona równomiernie.

Pianka PUR – dane techniczne

Podział na zamkniętokomórkową i otwartokomórkową piankę tłumaczy rozbieżność parametrów i właściwości. Pianka PUR otwartokomórkowa ma gąbczastą budowę, co sprawia, że jest bardzo elastyczna. Pianka ta po wyschnięciu okazuje się półsztywna i robi za bardzo dobrą termiczną izolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, ale słabo chroni przed wilgocią. Co więcej pianka otwarokomórkowa ma małą wagę (około 8-10 kg/m3), dzięki czemu w żadnym stopniu nie nadwyręża konstrukcji budynku. Pod względem grubości nakładanej warstwy jedna warstwa nie może przekraczać 30 mm.

Zamkniętokomórkowa pianka PUR ma najniższy współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a ponadto jest praktycznie wodoodporna. Z tego względu często używa się ją do termicznej izolacji fundamentów. Nie jest niestety paroprzepuszczalna, a poza tym po zastygnięciu staje się sztywna, co sprawia, że łatwiej ją zniszczyć.

Wybierając piankę PUR trzeba pamiętać o jeszcze innych ważnych informacjach. Pianki PUR są słabo odporne na wpływ promieni UV, więc konieczna będzie specjalna osłona. Ponadto w kwestii łatwopalności, pianka PUR zdobywa kategorię E, która oznacza, że jest to materiał łatwopalny, choć samo gasnący.

Zalety pianki PUR

Do głównych plusów pianki PUR należy jej prosta i szybka aplikacja. Jej zdolność do powiększania swojej objętości i formowanie się do załamań i zakamarków, neutralizuje ryzyko pojawienia się termicznych mostków. Ponadto ocieplanie natryskowe pianką PUR nie pożera znacznej ilości czasu. W porównaniu do innych tworzyw izolacji termicznej to najszybsza metoda ocieplenia budynku. Pianka łatwo się układa i szybko utwardza, a do tego pozostaje elastyczna i lekka. Co więcej jest mocno przyczepna, z uwagi na co trzyma się na różnych materiałach, a z biegiem lat nie traci przyczepności albo swoich właściwości. Nie ubija się, nie traci objętości, co sprawia, że się nie deformuje. Ponadto ważne jest też to, że po poprawnej aplikacji  takiego ocieplenia natryskowego, nie emituje substancji szkodliwych albo pyłów. Dodatkowo pianka PUR daje całkiem dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR pochodzą głównie z jej parametrów. Za wadę możemy uznać niewielką odporność na promienie UV, co dodaje nam kolejnych kosztów związanych z ochroną przed promieniami UV. Kolejną wadą pianki PUR jest  jej palność. W zależności od komponentów, może być bardziej lub mniej łatwopalna, ale według ogólnej oceny pianka PUR zalicza się do w kategorii E, czyli pali się, choć jest samo gasnąca. Również w tym przypadku da się zamontować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie osłaniać piankę w czasie pożaru. Przeważnie jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości izolacji termicznej jest niepoprawny natrysk, błędne utworzenie pianki albo położenie za chudych warstw izolacyjnych. Z uwagi na to w celu ocieplania natryskowego pianką PUR lepiej zatrudnić profesjonalistów.

Ocieplanie poddasza pianką

 

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok