Prowadzenie księgowości Toruń

Gabinet ortodontyczny Toruń
8 lutego, 2021
Pompy ciepła – co warto wiedzieć
9 lutego, 2021

Posiadanie firmy wiąże się wprost z potrzebą prowadzenia księgowości. Na podstawie dokumentów księgowych zapisywane są wszystkie wydarzenia finansowe zachodzące w firmie, za sprawą czego o wiele łatwiej analizować wydatki. Dokumenty księgowe zawierają m.in. dane na temat zakupów i sprzedaży, wydatków czy inwestycji działalności i dane z kategorii podatków i wynagrodzenia pracowników. Ze względu na fakt, że księgowość jest istotnym i szerokim działem niemal każdej firmie, w zależności od jej wielkości niezbędna jest osoba, zatrudnione biuro rachunkowe lub cały wydział odpowiedzialny za prowadzenie ewidencji rachunkowej.

Istnieją dwa podstawowe sposoby prowadzenia rozliczeń księgowych, to są: pełna księgowość, inaczej księga handlowa i księga przychodów i rozchodów, czyli księga podatkowa. Reguły opisane w ustawie o rachunkowości regulują zasady, które określają, które przedsiębiorstwa muszą wybrać pełną księgowość, a jakim wystarczy księga przychodów i rozchodów. Uzależnione to jest od działalności i od charakteru firmy i przychodu rocznego.

Metody prowadzenia księgowości

Księga handlowa to najobszerniej rozbudowana metoda rozliczeń. Poprzez dokładne dane pokazuje sytuację finansową przedsiębiorstwa: płynność, rentowność i gospodarność finansową. Na podstawie pełnej księgowości firma rozlicza się z fiskusem. Według ustawy o rachunkowości do posiadania pełnej księgowości zobowiązane są na przykład spółki handlowe w tym osobowe, kapitałowe i spółki w organizacji, fundacje i stowarzyszenia nawet , gdy ich przychodem są wyłącznie składki członków, a także województwa, powiaty, gminy i ich związki. Ponadto pełną księgowość prowadzą osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych i spółki partnerskie, o ile w poprzednim roku obrotowym ich przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i operacji finansowych miały przynajmniej równowartość 2.000.000 euro w polskiej walucie.

Natomiast księga przychodów i rozchodów jest formą uproszczonej księgowości. Wpisy na temat rozchodów i przychodów muszą zawierać w tym wypadku zestawienia dochodów, kosztów i przychodów z podziałem na podatkowe zwolnienia. Do zestawień w księgowości uproszczonej muszą zostać uzupełnione także ewidencje trwałych środków, zatrudnionych osób, a także wykaz dochodów zwolnionych z podatku z poprzednich lat. Księgę przychodów i rozchodów prowadzą osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych i spółki partnerskie, jakich przychód pełnego roku nie przewyższa 2.000.000 euro w polskiej walucie.

Sposób prowadzenia księgowości zależy od obszaru działalności firmy, jej charakteru, wielkości i struktury. O tym, któremu sposobowi prowadzenia księgowości musi podlegać konkretna działalność gospodarcza zawsze warto omówić ze specjalistą. Dla porównania zakładając firmę ze wsparciem księgowej, przedsiębiorca z pewnością uzyska porady od samej księgowej, jaka metoda stanie się najwłaściwsza.

Księgowość elektroniczna

Tak jak w pozostałych branżach, w księgowości też pokazują się nowoczesne rozwiązania technologiczne. Szczególnym udoskonaleniem w prowadzeniu firmy są stworzone w ciągu ostatnich lat komputerowe programy, gwarantujące sprawne prowadzenie ksiąg. Zazwyczaj takie programy można wykupić w abonamencie lub na własność. Wiele biur rachunkowych używa takich programów, głownie z uwagi na to, że księgowość elektroniczna jest ogromnym usprawnieniem pracy księgowej, ale także komfortu przedsiębiorcy. Wśród obszernych funkcji w elektronicznej księgowości zawierają się: możliwość sprawnego i szybkiego przekazywania, wystawiania, a także kompletowania dowodów księgowych, modyfikacji planów kont, szybkiego podglądu finansów lub wglądu w informacje o składkach i podatkach ZUS. Zwykle program elektronicznej księgowości jest wyjątkowo przystępny w obsłudze, a kolejnie aktualizacje pilnują, by program był bez przerwy zgrany z aktualnymi przepisami.

W jaki sposób nawiązać współpracę z księgową?

Możliwości współpracy z księgową są zróżnicowane. W przypadku ogromnych przedsiębiorstw, gdzie jest bardzo dużo wytwarzanych dokumentów księgowych, najmocniej korzystne będzie zaangażowanie własnej księgowej (lub nawet powołanie całego działu księgowego) na etat. W sytuacji mniejszych i średnich przedsiębiorstw zwykle wykorzystywaną praktyką jest prowadzenie księgowości, nawiązując współpracę z biurem rachunkowym. Istotne we współdziałaniu z księgową jest ustalenie narzędzi, z jakich będą używać dwie strony, by w jak najbardziej szybki sposób oddawać dokumenty i podejmować działania w księgowości. W księgowości trzeba pilnować terminów, ze względu na to wszystkie dokumenty, zawsze skompletowane i jak najlepiej opisane muszą dotrzeć do księgowej we właściwym terminie. Ponadto niezbędna jest także dobra komunikacja. Komponentem komunikacji rzutującym na jak najlepszą współpracę, na jaki powinno się zwrócić uwagę jest rzetelny przepływ informacji. Księgowa musi posiadać dojście do najważniejszych informacji finansowych i sytuacji firmy, aby móc dobrze wypełniać swoje zadania.

www.taxbiuro.net

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok