Podpis elektroniczny Toruń

DJ konferansjer na wesele Toruń – profesjonalna obsługa wesela
13 stycznia, 2021
DJ na Wesele Toruń
29 stycznia, 2021

W jaki sposób założyć oraz używać podpisu kwalifikowanego?

Procedura założenia podpisu kwalifikowanego nie jest przesadnie skomplikowana. W paru szybkich krokach można uzyskać osobisty podpis elektroniczny, wskazany tylko i wyłącznie jednej osobie. W jaki sposób uzyskać własny podpis elektroniczny? Wystarczy kupić zestaw składający się z oprogramowania, czytnika i karty, a potem zainstalować program w wybranym komputerze. Ostatnim krokiem jest zatwierdzenie tożsamości nabywcy w punkcie partnerskim. Spotkanie jest konieczne do założenia własnego podpisu elektronicznego, z uwagi na to, że to dzięki niemu firma dostarczająca certyfikaty potwierdza, że odpowiednia, nieudająca kogoś innego, osoba będzie używała e-podpisu.

Jeśli jednak wszelkie etapy będą dopełnione z własnego elektronicznego podpisu kwalifikowanego można czerpać bez przeszkód na wskazany czas. Upływ terminu ważności można wskazać samodzielnie. Kupując zestaw określamy, czy oczekujemy podpisu  na 2 czy 3 lata. Po tym okresie można przedłużyć o kolejne lata swój podpis oraz wciąż korzystać z niego bez trudu. By móc bezpiecznie używać osobistego e-podpisu niezbędnych będzie kilka elementów, które decydują o poprawnym składaniu podpisu.

Co składa się na bezpieczny indywidualny elektroniczny podpis kwalifikowany?

Głównym sprzętem, którego potrzeba, aby móc używać podpisu kwalifikowanego jest zestaw zakupiony w sklepie producenta albo jego partnerów. Zwykle w takim zestawie znajdują się: program komputerowy służący obsłudze podpisu kwalifikowanego, kryptograficzna karta oraz czytnik lub token.

Co więcej do każdego podpisu kwalifikowanego dołączone są dwa specjalne kody PIN oraz PUK. Są one potrzebne do poprawnego korzystania z podpisu kwalifikowanego. Kod PIN konieczny będzie przy każdorazowym sygnowaniu dokumentów, z kolei kod PUK to zabezpieczenie w razie kiedy dodany kod PIN został trzy razy wpisany błędnie oraz tym samym certyfikat był zablokowany. Dobry kod PIN używany przy certyfikatach zwykle zawiera 6 do 8 cyfr. To niezwykle kluczowe, żeby zatrzymać kod PIN z dale od innych osób. W razie konieczności kod PIN można zaktualizować.

Mając tak samo czytnik albo token oraz numer PIN, to wystarcza, by podpisywać pliki, z uwagi na to przekazanie ich komuś innemy może wywołać pojawienie kłopotów. Wynika to z tego, że podpis elektroniczny ma taką samą moc prawną, co własnoręczny podpis. W sytuacji utraty jednego z elementów służących do składania podpisu kwalifikowanego, powinno się jak najszybciej zwrócić się do centrum certyfikacji, w celu zawieszenia podpisu, aby nie użyła go inna osoba. Działania z zakresu bezpieczeństwa są tu fundamentem, ze względu na to powinno się wykazać ostrożność.

W jaki sposób można podpisać dokument?

Wstawianie podpisu kwalifikowanego nie należy do skomplikowanych zadań. Wykupienie indywidualnego podpisu umożliwia sygnowanie plików w wielu formatach. Przeznaczone do obsługi oprogramowanie umożliwia składanie podpisu w kilku programach: wspaniale przystosowany do pracy jest np. z programem Płatnik.

Dla przykładu pliki PDF można podpisywać przez aplikację do ich odczytywania: Adobe Reader. Wystarczy tylko wgrać właściwy dokument oraz znaleźć wariant wśród dostępnych certyfikatów. Trzeba wskazać swój indywidualny podpis elektroniczny, a następnie sprawdzić, czy jest on dobry. Kiedy wszystko jest gotowe wystarczy potwierdzić wprowadzone informacje, przy tym wybierając folder zapisu. W tym momencie niezbędny będzie numer PIN, którym zostanie zatwierdzone wprowadzenie podpisu. Po zatwierdzeniu, dokument jest podpisany.

Jak powinien wyglądać prawidłowo podpisany dokument?

To, czy dokument został prawidłowo podpisany można bez trudu zobaczyć przez program albo przez aplikację do odczytu plików PDF. Wszystko dzięki opcji odczytu danych o autorze. Program wskazuje zachowane dane na temat podpisu oraz osoby, która podpisała dokument. By poprawnie sygnować dokument elektroniczny, powinno się trzymać się instrukcji. W opcjach programu powinny znajdować się dostępne narzędzia, także opcje związane z elektronicznymi podpisami kwalifikowanymi. Należy wśród wprowadzonych certyfikatów odnaleźć własny, a następnie ocenić, czy dane się zgadzają. Jeżeli tak, wystarczy wskazać opcję „podpisz dokument” oraz potwierdzić swoje działania przez wprowadzenie prawidłowego numeru PIN. Od tej chwili dokument jest podpisany prawdziwym podpisem .

Trzeba jednak nie zapomnieć, że podpis elektroniczny ma taką samą moc prawną, co podpis odręczny. Z tego powodu, powinno się podpisywać tylko takie pliki, których wiarygodności oraz pochodzenia jesteśmy pewni. Szczególnie, gdy są to pliki potwierdzające współpracę z kontrahentem.

Koszt własnego podpisu kwalifikowanego

By wskazać cenę własnego podpisu kwalifikowanego, powinno się zastanowić się nad tym, w jaki sposób oraz jak długo będziemy potrzebować e-podpisu. Finalizując zakup należy wskazać, jakim sprzętem planujemy operować – to znaczy, które elementy ma posiadać wybrany zestaw obok samego oprogramowania sterującego podpisem – a także jego termin ważności. Indywidualny elektroniczny podpis kwalifikowany można zakupić na 1 rok, 2 lub 3 lata. Co więcej na cenę podpisu kwalifikowanego wpływ mają dodatki. Jeśli planujemy posiadać usługę wgrania oprogramowania przez sprzedawcę podpisu albo pobrać dodatkowe usługi, np. opcję znaczników czasu, określającą precyzyjny moment podpisania dokumentu. Trzeba liczyć się z tym, że cena e-podpisu wzrośnie.

https://podpis-elektroniczny.blacksoft.pl/jak-uzyskac-podpis-kwalifikowany-faq/

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok