Jak pacjent powinien przygotować się do wszczepienia implantów zębów

Jak wygląda współpraca z biurem rachunkowym
Na czym opiera się współpraca z księgową
14 grudnia, 2022
Na czym polega leczenie zachowawcze? Leczenie bólu zębów
Dlaczego warto podjąć leczenie zachowawcze u dentysty
13 lutego, 2023
Jak przygotować się do wszczepienia implantów zębów

Wszczepianie implantów to całkiem złożony proces z tego powodu niezbędne są odpowiednie przygotowania. Ze strony pacjenta dentysta oczekuje niezbyt wiele. Głównym oczekiwaniem wobec pacjenta jest przybliżenie dentyście własnych preferencji oraz przybliżenie historii chorób, jakie mogłyby okazać się przeciwwskazaniem. Wielu pacjentów tutaj decyduje się na cyfrowe projektowanie uśmiechu, to jest cyfrową metodę, jaka ukaże pacjentowi wynik kompletnego procesu wszczepienia implantów zanim się ono rozpocznie.

W czasie przygotowania przeprowadzone zostaną wszelkie działania diagnostyczne. Dla dentystów bezpieczeństwo to sprawa wielkiej wagi, z tego powodu przed zabiegiem wszczepienia implantów zębów konieczne są badania morfologiczne. Ważny jest tu czas krzepliwości krwi, stężenie glukozy i elektrolitów i oznaczenie OB. Potrzebne to do tego, aby implantolog mógł dokładnie ocenić, czy czas zasklepiania się rany po założeniu implantu przejdzie pomyślnie. Obok badań morfologicznych wymagane są także badania generalnie stanu zdrowia jamy ustnej, zębów i dziąseł. Tak zostaną usunięte zmiany próchnicze oraz choroby błon śluzowych i dziąseł. Zanim zostaną zaaplikowane implanty zębów niezbędne będzie usunięcie problemów zębów, by infekcje w jamie ustnej , nie zawadziło w prawidłowym łączeniu się implantu i kości. Ponadto koniecznym działaniem przygotowującym do założenia implantów zębowych będą badania diagnostyczne. Dentysta za pomocą zdjęć RTG oraz tomografii komputerowej, sprawdza stan kości, zatok i przebiegu nerwów.

Po wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań i odpowiednim przystosowaniu jamy ustnej, następnym etapem będzie pobranie wycisków. Taką metodą lekarz dentysta dopasowuje średnicę, długość implantu i formę odbudowy protetycznej do odpowiednich warunków jamy ustnej pacjenta. Takim sposobem pacjent zyska precyzyjnie dobraną dla niego protezę.

Kiedy stosuje się implanty stomatologiczne?

Te same przygotowania do wszczepienia implantów zębów używa się nie patrząc na przyczyny straty zębów. Potrzeba użycia implantów zębów może pojawić się na skutek ekstrakcji; wypadania zębów ze względu na obecność nieleczonych chorób dziąseł i przyzębia (np. paradontoza) albo ze względu na uraz; zachowania niewykształconych  zębowych zawiązek albo całkowitego bezzębia. Przeważnie do gabinetu stomatologicznego trafiają pacjenci, którzy już utracili ząb i pragną go zastąpić.

Bywa też tak, że leczenie stomatologiczne wskaże, że leczenie zepsutego zęba jest niewykonalne i nieopłacalne a najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie jego wyrwanie w celu zastąpienia go dobrym implantem . Znaczna grupa stomatologów za każdym razem jako najważniejsze stawia na leczenie zachowawcze zębów. Odpowiednia diagnoza jamy ustnej umożliwia specjaliście ustalić, czy w wybranym przypadku należy podejmować działania, które uratują ząb, czy lepszym wyjściem będzie usunięcie zęba oraz jego odbudowa protetyczna.

Dziś dzięki nowoczesnym rozwiązaniom w stomatologii, implantami da się odbudować wybrany ząb lub więcej zębów. Obecne możliwości implantologiczne można wykorzystać do obszerniejszego zastosowania implantów, niż zaledwie do odtworzenia jednego zęba. Brak przeciwwskazań, żeby jeden obok drugiego wszczepiać implanty stomatologiczne, ale obecnie mogą stać się bazą dla protez całkowitych lub częściowych. Da się na nich opierać protetyczne mosty i zwykłe protezy pokrywające szersze luki. Żeby położyć odbudowę na stałe konieczne są ledwie 4 lub 6 implantów dentystycznych.

Zalecenia po założeniu implantu zęba

Po zabiegu wszczepienia implantów zębów implantolog wystawia dla pacjenta szereg zaleceń, jakich trzeba przestrzegać. Tuż po zabiegu należy przygryźć sterylny gazę na co najmniej pół godziny po zabiegu. W ciągu najbliższych kilku godzin nie można spożywać jedzenia, a pierwsze posiłki muszą być płynne lub półpłynne oraz lekkostrawne. Powinno się również unikać gorących potraw, aby nie ogrzewać obszaru zabiegowego, co może wzmocnić ból. Implantolodzy w takich momentach zawsze polecają stosowanie lodowych okładów, a także ssania lodu i picia lodowatych napojów.

Po zabiegu wszczepienia implantów stomatologicznych mogą pojawić się tego rodzaju objawy jak ból i opuchlizna. Trzeba bezwzględnie przestrzegać przepisanych przez stomatologa ilości środków przeciwko bólowi. Zwiększenie dawek nie zmniejszy dolegliwości, ale może być ryzykowne dla zdrowia. Implanty potrzebują precyzyjnej higieny jamy ustnej. Tu pomocne są antybakteryjne pasty i płukanki. Podobnie w przypadku mycia zębów powinno się używać miękką szczoteczkę oraz uważnie myć jamę ustną, by nie podrażniać miejsca wszczepu oraz nie zepsuć szwów.

Kilka dni konieczne jest odłożenie używek na przykład papierosów. W ciągu minimum trzech tygodni powinno się unikać solarium, sauny, pływania oraz wszelkiego fizycznego wysiłku. Dentyści zawsze mówią pacjentom, żeby nie podrażniali palcami ani językiem miejsca wszczepu, aby nie doprowadzić do powikłań. Absolutnym wymaganiem jest pilnowanie wszelkich wyznaczonych wizyt kontroli w gabinecie dentystycznym, nawet gdy pacjent nie widzi niepokojących objawów. Podczas wizyt, stomatolog kontroluje przebieg procesu integracji oraz może zobaczyć, czy łączenie kości z implantem przebiega poprawnie. Po zakończeniu leczenia wymagane są okresowe kontrolne wizyty dwa razy w trakcie roku.

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok