Apartamenty sopot tanie noclegi
Apartament Sopot
Sierpień 31, 2020
kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Układanie kamienia na tarasie
Wrzesień 1, 2020
Licówki bydgoszcz - protezy zębów protetyka implanty

PROTETYKA A IMPLANTY- CO WYBRAĆ?

Dlaczego uzupełnianie ubytków jest ważne? Kilka słów o tym, co nam grozi, kiedy bagatelizujemy ubytki.

Nieuzupełnianie ubytków może prowadzić do wielu komplikacji zdrowotnych. Bardzo często to między innymi: wady zgryzu, ubytki kostne, przechylanie i przemieszczanie się zębów, bóle głowy a nawet kręgosłupa! Nawet pojedynczy ubytek może spowodować m. in. widoczne zmiany w funkcjonowaniu stawów skroniowo- żuchwowych. Za zmianami, które wpływają bezpośrednio na wygląd czyli m.in. zmiana linii żuchwy, idą zauważalne konsekwencje zdrowotne: bóle głowy i kręgosłupa, problemy ze stawami, ubytki kostne, wady wymowy. Zęby tracą odporność na nacisk, przez co mogą zacząć się ruszać a nawet stopniowo wypadać. Dlatego powinno się pamiętać o tym, że zawsze uzupełniać ubytki. Nie powinniśmy zapominać o regularnych wizytach kontrolnych u specjalisty.

Jak najlepiej uzupełnić ubytek?

  1. Proteza: wady i zalety

Współczesna stomatologia prezentuje bardzo wysoki poziom. Dzisiejsze protezy ruchome nieporównywalnie różnią się od tych dawniejszych pod względem wygody noszenia jak i estetyki wykonania. Do głównych zalet protez ruchomych można zaliczyć przede wszystkim dobrą dostępność i niską cenę w porównaniu z implantami. Jeśli chcesz zdecydować się na protezę ruchomą, powinny zwrócić szczególną uwagę na dobór spożywanych produktów oraz specjalne środki mocujące protezy. Trzeba także szczególnej dbałości o higienę jamy ustnej. Istotne jest stosowanie odpowiednich preparatów do czyszczenia protez. Ci, którzy wybierają protezy ruchome muszą się przygotować także na to, że umocowanie protezy na podniebieniu może częściowo zakłócać odczuwanie smaków. Protezę tradycyjną należy wymieniać regularnie co pięć lat. Dotyczy to także trochę bardziej inwazyjnej metody stałych mostów protetycznych. Mosty protetyczne to nieruchoma proteza instalowana na koronach zębów filarowych.

Ile kosztuje proteza tradycyjna?

Koszty tego typu protez są zróżnicowane. Cena zależy od tego, z czego ma być wykonana nasza proteza. Cena za protezę może wynosić od 150 zł do 2500 zł. Ważnym aspektem jest także to, że w koszt utrzymania protezy musimy także wliczyć m. in. specjalistyczne środki utrzymujące protezę w czystości, szczoteczkę do sztucznej szczęki, czy specjalny klej. Kiedy zsumujemy wszystkie wydatki związane z protezą w ciągu roku, może się okazać, że uszczuplają nasz budżet średnio o 7-8 tysięcy rocznie! Być może dlatego pacjenci coraz częściej wolą inwestować w implanty.

  1. Czy implanty zębowe są warte swojej ceny?

Z czego składa się implant zębowy? To najnowocześniejsza metoda uzupełniania ubytków zębowych. Implant składa się ze śruby, która jest mocowana w kości wyrostka zębodołowego, łącznika implantu i korony, oraz części protetycznej mocowanej na implancie. Zabieg mocowania implantów jest bezpieczny i nie wymaga pobytu w szpitalu. Podczas wszczepiania implantów stosuje się jedynie znieczulenie miejscowe. Proces wstawiania implantów jest krótkotrwały: zajmuje ok. 20-60 minut, w zależności od tego, ile ubytków mamy do uzupełnienia. Statystyki prowadzone od lat pokazują, że 97% zabiegów kończy się powodzeniem a klienci cieszą się pięknym uśmiechem przez wiele lat. Trwałość implantów jest ich kolejną zaletą- zabieg wykonujesz raz na całe życie. Założony podczas zabiegu implant może nam służyć do końca życia- nie wymaga on regularnej wymiany jak protezy tradycyjne.

Bardzo ważną cechą implantów jest to, że nie wpływają one negatywnie na zęby w sąsiedztwie. Tradycyjne protezy osiadające mogą powodować zanik kości wyrostka zębodołowego i różne schorzenia jamy ustnej. Implanty natomiast nie są niebezpieczne ani dla sąsiadujących zębów, ani dla dziąseł lub kości szczęki. Większość implantów jest wykonana z materiałów bio-kompatybilnych. Dzięki nim, organizm bardzo łatwo integruje wszczepy. Wszczepianie korzenia implantu w kość wyrostka zębodołowego często owocuje wrośnięciem w kość, dzięki czemu zapobiegamy zanikom kostnym w miejscu ubytku.

Czy istnieją różne rodzaje implantów?

Jak wspominaliśmy wyżej, implant składa się z trzech części:

  • Śruba implantu
  • Łącznik (najczęściej ceramiczny/ tytanowy)
  • Korona osadzona na implancie- część protetyczna

Aby implanty mogły służyć wiele lat, wykonane są z najlepszych materiałów. Oto najczęstsze zestawienia materiałów do produkowania implantów: do produkcji śrub najczęściej stosowany jest tytan. Korony osadza się jednak zarówno na metalach zwykłych jak i na metalach szlachetnych. W zależności od preferencji klienta może to być zarówno tytan jak i złoto.  Korony najczęściej wykonane są tylko z ceramiki, a zęby przednie są w całości pełnoceramiczne. To, jakie materiały wybierzemy, determinuje ostateczny koszt implantów. Ceny implantów są różne, zazwyczaj cena za jeden implant to ok. 2,5-3 tys. Cena jest częstym czynnikiem odstraszającym pacjentów.

Plusy i minusy protez i implantów.

Dla większości pacjentów najczęściej najważniejsza jest cena. Najtańsze są protezy ruchome. Niestety wymagają one dodatkowych wydatków związanych ze specjalistycznymi płynami czyszczącymi itp.. Systematyczna wymiana protezy co kilka lat to także kolejny wydatek. Implanty natomiast, chociaż wiążą się z jednorazową, niemałą inwestycją, posłużą nam do końca życia. Nie wymagają jednak specjalistycznego traktowania, i doskonale integrują się z pozostałymi zębami.

Pamiętaj, że uzupełnianie ubytków jest koniecznością. Możliwości wyboru przy uzupełnianiu ubytku jest kilka. Wybieraj zatem to, co najlepsze dla Twojego zdrowia.

Implanty Bydgoszcz

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok