Pianka PUR – dlaczego warto?

Pozycjonowanie lokalne - dotrzyj do Klientów z Twojej okolicy
Pozycjonowanie lokalne – Google Moja Firma i wiele więcej
19 września, 2017
Banery LED - telebimy i ekrany na kazda okazje
Telebimy i banery LED na imprezy sportowe
13 listopada, 2017

Własny dom to jedno z najważniejszych marzeń. Realizacja takiego marzenia to ogromne wyzwanie logistyczne oraz finansowe. Za najtrudniejszą decyzję do podjęcia uznajemy wybór odpowiedniej działki. Jest to jednak dopiero początek trudnych wyborów. Plan domu angażuje myśli na długi czas. Przeanalizować trzeba nie tylko optymalną powierzchnię, ale też plan pomieszczeń. Wszystkie elementy muszą być idealnie dopasowane, tak aby każdy domownik czuł się komfortowo. Pomyśleć należy też o zachowaniu ciągów komunikacyjnych w projekcie, dzięki temu łatwiej będzie przemieszczać się w domu. Sporym problemem jest także dobór właściwej metody ogrzewania. Sieć gazowa nie jest dostępna w każdej miejscowości. W tym wypadku przeanalizować trzeba zainstalowanie ogrzewania węglowego albo olejowego. Decyzja ta wpływa na domowy budżet, ale także na komfort użytkowania mieszkania.

Nawet najlepsza metoda grzewcza będzie nieskuteczna, gdy nie zadbamy o właściwą izolację termiczną. Ciepło będzie uciekać. Największe straty są efektem niedokładnie zaizolowanego dachu. Dlatego kwestii izolacji nie wolno omijać. Metoda termoizolacji domu ma znaczenie. Stosowane są różne produkty: wełna izolacyjna czy coraz popularniejsza pianka poliuretanowa, określana dla ułatwienia pianką PUR.

Jest w czym wybierać

Najczęściej spotykanym materiałem wykorzystywanym do termoizolacji domów jest styropian. Posiada on dużo zalet:jest lekki, nie obciąża konstrukcji. Jednakże nie nie jest polecany do izolacji tych części domu, które są podatne na ogień – tyczy się to przede wszystkim elementów z drewna. Opcją jest wełna mineralna. Jest ona droższą opcją, ale za to cenioną przez specjalistów zajmujących się termoizolacją. Wełna jest niepalna, doskonale zabezpiecza przed denerwującymi dźwiękami. Izolowanie wełną wymaga jednak masywniejszej konstrukcji dachu, bo produkt ten nie jest lekki. Wełnę trzeba chronić przed nasiąkaniem przez wykorzystanie folii zabezpieczających. Nie są to wszystkie sposoby ochrony domu przed nadmierna utrata ciepła. Coraz częściej fachowcy stosują piankę poliuretanową. Sprawdzi się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Pianka PUR

Poliuretan dostępny jest w licznych wariantach. Tworzy się z niego miedzy innymi piankę wykorzystywaną do ocieplania. Powstaje ona z połączenia dwóch składników: żywicy i utwardzacza, jakim jest izocyjanian. Związki te podgrzewa się i później poprzez zwiększenie ciśnienia powstaje pianka, którą używa się do ocieplania. Natryskiwana pianka powiększa objętość i momentalnie zastyga. W kilka chwil powstaje jednorodna warstwa, która dokładnie wypełnia wszystkie luki. Pianka doskonale przylega do niemal każdego podłoża. Dodatkowe umocnienia są całkowicie niepotrzebne. Natryskiwanie pianki zajmuje niewiele czasu, ocieplenie więźby dachowej można wykonać w jeden dzień.

Rodzaje pianki

Pianka PUR występuje w dwóch wariantach – otwarto i zamknięto komórkowej. Ta ostatnia przeznaczona jest do zabezpieczenia budynków z zewnątrz. jest także świetnym produktem hydroizolacyjny, przez to wykorzystywana jest do ochrony fundamentów. Ocieplanie nią domu od wewnątrz także jest możliwe. Pianka otwarto komórkowa jest bardzo lekka. Ma porowatą strukturę przez co ocieplane elementy mają zapewnioną odpowiednią wentylację. Stosuje się ją do termoizolacji pomieszczeń.

Zalety ocieplania natryskowego

Pianka poliuretanowa jest niezwykle uniwersalna. Można nią zaizolować zarówno zewnętrze części budynku, jak i poddasza, ścianki działowe i posadzki. Stosowana jest jako materiał chroniący przed utratą ciepła w domach przeznaczonych dla pojedynczych rodzin i dla większych społeczności, budynkach wykorzystywanych w celach gospodarczych. Termoizolacja z pianki PUR jest przyjazne dla alergików. Powstała warstwa ocieplająca nie kruszy, dlatego nie jest niebezpieczna nawet dla wrażliwych osób. Pianka PUR nie wydziela toksyn, nie szkodzi przyrodzie. Pianka PUR doskonale zabezpiecza przed utrata ciepła, dlatego nadaje się do nowoczesnego, pasywnego budownictwa. Następną zaletą jest wodoodporność. Pianka PUR nie zmienia kształtu pod wpływem wody. Nie wymaga też zastosowania umocnień, bo doskonale przylega do drewna, betonu czy papy. Podczas ocieplania domu trzeba uważać na mostki termiczne. To właśnie przez nie ucieka ciepło. Zastosowanie pianki poliuretanowej likwiduje ten problematyczny punkt. Pianka PUR tworzy jednolitą strukturę przez co nie ma konieczności docinania materiałów izolacyjnych. Stwarza to możliwość ocieplenia nawet niestandardowej więźby dachowej i to w błyskawicznym czasie. Porównując, ocieplenie z waty wymaga pracy kilku osób, docinania i stosowania dodatkowych wzmocnień.

Właściwe ocieplenie domu to inwestycja, którą trzeba przeanalizować i właściwie wdrożyć. Przemyśleć należy plusy i minusy każdej z metod. Dotychczas stosowane produkty wykorzystywane do izolacji od jakiegoś czasu mają poważnego konkurenta jakim jest pianka poliuretanowa. Pianka PUR jest doceniana przez specjalistów i praktyków, doceniają oni jej mnogość zastosowań. Dużym plusem jest też niewielki czas potrzebny na ocieplenie. Pianka poliuretanowa stosowana jest zarówno w domach jedno lub wielorodzinnych, ale także jako termoizolacja kurników i hal.

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok