Okna Toruń montaż i serwis

Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Rekuperatory i klimatyzatory instalacja i serwis Toruń
1 września, 2020
Mosty protetyczne toruń - stomatologia estetyczna implanty
Mosty protetyczne w stomatologii
1 września, 2020
Montaż okien toruń - okna pcv - pasywne okna Toruń

Okna energooszczędne

Podstwową zaletą budownictwa pasywnego jest skuteczna energooszczędność, jaka wspiera minimalizowanie kosztów ogrzewania. Jednym z najbardziej znaczących elementów wpływających na skuteczność takiego rodzaju budownictwa jest montaż okien pasywnych. Co je wyróżnia od innych okien? Pasywność cechuje się przeważnie skuteczną termiczną izolacją. Korzystne parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach pasywnych z reguły nie przerasta 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im mniejszą wartość określa ten współczynnik tym skuteczniejsza termiczna izolacja. Głębokość większości okien energooszczędnych mieści się około 88-120mm, ale ich pakiety szybowe zazwyczaj są pakietami trzyszybowymi. Dla uwydatnienia efektu w budownictwie pasywnym używania jest też pianka poliuretanowa (PUR) o zbliżonych właściwościach termicznej izolacji. Jeśli chodzi o budowę ram okien pasywnych, z reguły to są okna w konstrukcji drewniano-aluminiowej, drewnianej, PCV oraz aluminiowej.

Jakie są rodzaje okien pasywnych?

Zdecydowanie największą popularnością w budownictwie pasywnym nadal odznaczają się pasywne okna PCV. Takiego rodzaju okna są kupowane ze względu na prosty montaż, bezproblemowe zachowanie czystości oraz całkiem niski koszt. Żeby okna PCV były ocenione jako pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Na przydkład jest to wymóg posiadania 6 komór wewnętrznych oraz aplikacja specjalnych uszczelek, które bronią przed utratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Tak samo jest w przypadku okien pasywnych drewnianych. Okna drewniane są zwykle kupowane ze względu na elegancję i estetykę. Przeważnie, aby stały się pasywne mają trzyszybowy pakiet z 2 komorami. Innym rodzajem okien pasywnych są aluminiowe okna. Podobnie jak w zastosowaniu okien pasywnych PCV oraz drewnianych muszą odpowiadać na określone wytyczne, jednak ich główną zaletą jest zdolność produkcji w dowolnych kształtach. W zamian za to mają mniej swoje właściwości termo izolacji, dlatego niezbyt często wykorzystuje się je w domach oraz mieszkalnych budowlach. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien , warto zakupić drewniano-aluminiowe okna, które zawierają w sobie zalety okien drewnianych i aluminiowych.  W takiego rodzaju oknach ramy przygotowywane są z drewna w złączeniu z z okuciem z aluminium. W tego typu okanch, drewno da się wymienić na PCV.

Zalety wyboru okien pasywnych

Rozmawiając o pasywnych oknach w głównej mierze kierujemy uwagę na ich możliwość termoizolacji. Niska utrata ciepła jest dużą zaletą w zestawieniu do kosztów przeznaczanych na utrzymanie najkorzystniejszej temperatury w środku pomieszczeń. Minimalne straty cieplne gwarantują pomniejszenie eksploatacji systemów cieplnych w czasie zimy oraz klimatyzacji w lecie. Za sprawą zastosowania okien pasywnych poniesiemy mniejsze koszty za docieplenie wnętrza lub wychładzanie powietrza podczas upałów. To sprawia, że o ile koszt związany z zastosowaniem okien pasywnych będzie większy niż w przypadku zwykłych okien, zyski wynikające z porządnej termicznej izolacji zwrócą nam wcześniejsze koszty. Poza termiczną izolacją warto wspomnieć także o dobrej izolacji akustycznej. Poprawnie zamontowane pasywne okna wydajnie odcinają nas od hałasu z zewnątrz, zapewniając nam komfort. Inną zaletą okien pasywnych jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Odporność na promienie UV oraz opady, zapewnia nam komfortową temperaturę bez przegrzewania wnętrz oraz ochronę przed wilgocią oraz powstawaniem pleśni i grzybów. Należy zwrócić również uwagę na zalety wynikające z konstrukcji okien pasywnych. Dzięki swojej budowie są odporne na rozbicie, jednak porządnie wykonane okucia chronią nas przed włamaniem. To zapewnia nam bezpieczeństwo.

Co warto sprawdzić nabywając pasywne okna?

Rzecz jasna w kwestii zakupu okien pasywnych, najistotniejsze są najlepsze parametry oraz certyfikaty gwarantujące jakość danego okna. Należy sprawdzić głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość komór i szyb, wielkość ramy czy surowiec, z jakiego zostanie ono stworzone. Warto także zastanowić się nad doborem okuć i uszczelek, które mają spory wpływ na termiczną izolację oraz bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują również odpowiednią wentylację. Dzięki temu zdobędziemy dostęp czystego powietrza oraz nie dopuścimy do strat cieplnych.

Najistotniejszym wyznacznikiem jest właściwie montaż okna. Na nic zdadzą nam się wspaniałe parametry pasywnego okna, najlepsze materiały oraz okucia antywłamaniowe, jeśli okno nie będzie zaaplikowane w poprawny sposób. Warto tutaj rozważyć skorzystanie z usług fachowca, jaki wykona pracę sumiennie. Zły montaż skutkuje powstawaniem mostków termicznych, którymi będzie uciekało ciepło. To w dużym stopniu obniży wartość pasywnego okna, z powodu czego przestanie być już ono pasywne, ponieważ zatraci swoje najcenniejsze zalety.

Tuż obok prawidłowego montażu trzeba przemyśleć usytuowanie okien tworząc projekt domu. Jeśli zależy nam na całkowitym wykorzystaniu właściwości okien pasywnych oraz czerpania z energii słonecznej. Usytuowanie okien od strony północnej lub południowej jest najkorzystniejsze. Dzięki temu unikniemy przegrzania oraz potrzeby użycia dodatkowej osłony przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Okna Toruń

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok