W jaki sposób założyć firmę oraz czy warto zatrudnić księgowego

nalewarki maszyny rozlewnicze i ich rodzaje
Systemy maszyn rozlewniczych i ich typy w produkcji
7 grudnia, 2022
Po czym poznać dobrą księgową?
Czym wyróżnia się dobra księgowa
9 grudnia, 2022
Jak założyć firmę i dlaczego warto nawiązać współpracę z biurem rachunkowym

Założenie firmy to spore  wyzwanie, dlatego że już na początku trzeba wiedzieć, w jaki sposób działalność będzie działała. Dlatego też większość rozpoczynających przedsiębiorców zgłasza się w tym celu po pomoc profesjonalnej księgowej. Warto zdecydować się na tego rodzaju krok, dlatego że w księgowości pracują profesjonaliści, którzy swobodnie poruszają się po nowych prawach i niezbędnych dokumentach. Z uwagi na to rozpoczęcie współpracy, szczególnie długofalowej może przynieść nowo założonej firmie wiele plusów.

Podstawowymi pytaniami, które powinna zadać sobie osoba zamierzająca założyć działalność są pytania o charakter i zakres działania. Ten kto prowadzi przedsiębiorstwo musi wiedzieć, jakie chce oferować usługi albo jakie dystrybuować towary. Powinno się odgórnie określić liczbę współwłaścicieli, pracowników oraz tym samym uzależnioną od tego formę gospodarczej działalności. Już na początku najlepiej ustalić sposób opodatkowania, a także dowiedzieć się, czy planowany obszar działania firmy jest zobowiązany do przystąpienia do VAT-u. W czasie zakładania firmy biuro rachunkowe odpowie na wszelkie ważne pytania, a oprócz tego pomoże wypełnić wniosek do CEIDG niezbędny do tego, by założyć działalność.

W jaki sposób się przygotować zanim założysz firmę

Głównym obszarem, który powinno się mieć przygotowany to charakter działalności. Zakładając firmę właściciel powinien mieć dobry pomysł na swoją firmę. Sporo osób na tym etapie tworzy biznesplan i na bazie niego zakłada, czym będzie trudniła się firma, jakie usługi bądź towary będzie dostarczać i kto będzie docelowym klientem, w jaki sposób będzie się rozliczała księgowo, jaki będzie miała status prawny itp. Dodatkowo najlepiej już od razu uzyskać kwalifikowany podpis elektroniczny. Pewnie niejedna księgowa poleci przedsiębiorcy uzyskanie podpisu elektronicznego albo zaufanego profilu. To dlatego że używanie takiego profilu czy podpisu ułatwia podpisywanie ważnych dokumentów, wniosków urzędowych lub także umów drogą elektroniczną, co oszczędza wiele zachodu, ponieważ zmniejsza wymóg udawania się do urzędów w ważnych sprawach. Taką metodą podpisany dokument można wysłać też elektronicznie i posiada on tę samą wartość, jak dokument odręcznie podpisany.

Wybór formy wniosku do CEIDG oraz jego odpowiednie uzupełnienie

Żeby pełnoprawnie rozpocząć działalność należy zgłosić ją do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) poprzez przeznaczony do tego wniosek. CEIDG to publiczny zapis firm funkcjonujących w Polsce. Wniosek składa się na papierowym wydruku z odręcznym podpisem z wymogiem dostarczenia go osobiście do odpowiedniego urzędu albo drogą elektroniczną, a tam wystarczy podpisać podpisem elektronicznym albo profilem zaufanym, a po tym wysłać do urzędu.

Wybrana księgowa podpowie jak wypełnić kolejne pola. Muszą one być uzupełnione zgodnie z prawdą, bo za wypisywanie fałszywych informacji grozi odpowiedzialność karna, co przedsiębiorca usłyszy od księgowej. Jeśli zdarzy się, że jakieś informacje ulegną zmianie albo z jakiegokolwiek powodu staną  się niepoprawne, bez trudu można je poprawić. Korzystanie z usług księgowej już od pierwszego dnia gwarantuje, że wniosek zostanie prawidłowo wypełniony. Jeśli to początek dobrej współpracy z księgową, we wniosku znajduje się pole do zapisania nazwy i numeru NIP biura rachunkowego, które będzie rozliczało przedsiębiorstwo w zakresie księgowości.

Sam wpis do CEIDG jest bezpłatny więc nowi właściciele firm powinni uważać na fałszywe wiadomości o potrzebie zapłaty. Znaczna część biur rachunkowych wlicza pomoc w składaniu wniosku do CEIDG, jako własną usługę, a jeżeli tak jest, zazwyczaj jest to drobna opłata za wiedzę i pracę księgowej.

Czy osoba zakładająca działalność gospodarczą musi rejestrować się do VAT

Rejestrowanie się do VAT nie jest konieczne dla wszystkich, ale są pewne rodzaje działalności , co są wymagane do rejestracji do VAT-u. Na przykład podatek od towarów i usług obowiązuje osoby prawne i fizyczne, jednostki organizacyjne nie mające prawnej osobowości, ale tworzące osobiście działalność gospodarczą, jako producenci, rolnicy lub usługodawcy. Zobowiązanie rejestracji dotyczy też osób mających zawody doradcze, prawnicze, jubilerskie czy działalności ściągających długi. Pełna lista dostępna jest dla wszystkich. Rejestracja do VAT-u także nie jest trudne. Wystarczy przesłać wniosek VAT-R, który należy złożyć zanim przystąpimy do sprzedaży towarów lub usług. Także w tej kwestii biuro rachunkowe może pomóc.

http://www.ksiegowosc-torun.com.pl/

Czy warto korzystać z usług biura rachunkowego

Żeby prawidłowo tworzyć przedsiębiorstwo nie wystarczy prawidłowo uzupełniać wnioski. Biuro rachunkowe dba o wszelkie szczegóły rozliczania, by przedsiębiorca siegał po jak największą liczbę korzyści i martwił się rozliczaniem bez wsparcia. Powierzenie dokumentów księgowej będzie początkiem rzetelnej współpracy i przygotowywaniu rozliczeń na czas. Księgowa zna konieczne przepisy, a dzięki poprawnemu wykorzystaniu wiedzy, umożliwia przedsiębiorcy korzystanie z przysługujących mu odliczeń i ulg. Kontakt z biurem rachunkowym też jest płynny i bazuje na życzliwej relacji. Regularny przepływ wiedzy tylko pokazuje, jak ważna jest współpraca między właścicielem fimry a biurem rachunkowym. Warto wspomnieć, że księgowa,  z którą klient założy działalność, będzie znać tę działalność od podszewki a dzięki temu będzie oferować pomoc w różnych obszarach działania.

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok