Chirurgia stomatologiczna Toruń

Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci
Stomatolog dziecięcy
2 września, 2020
Kubek termiczny contigo - Kubek termiczny na prezent najlepszy kubek do pracy
Termokubek Contigo najlepszy dla Ciebie
3 września, 2020

Chirurgia szczękowa jest częścią medycyny, która łączy ze sobą części składowe medycyny ogólnej, chirurgii plastycznej i stomatologicznej. Polega na leczeniu chorób jamy ustnej także zębów, szczęki, tkanek miękkich oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii szczękowej trafiają złożone przypadki, do których należą na przykład uszkodzenia lub zniekształcenia jamy ustnej. Dotyczy to także leczenia przewlekłych stanów zapalnych i ekstrakcji zębów mądrości, redukcji wad zgryzu, czy wstawiania implantów.

Chirurg szczękowo-twarzowy, nie zajmuje się tym samym, co lekarz dentysta. Mają podobny zakres działania, jednak to dwie odrębne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny trudni się naprawą jedynie w obrębie jamy ustnej. Natomiast chirurgia szczękowa obejmuje leczenie w zakresie twarzowej części czaszki, dlatego jest szerszym pojęciem.

NA CZYM POLEGA PRACA CHIRURGA SZCZĘKOWEGO?

Zniekształcenia twarzy i wady zgryzu

Odkształcenie twarzy na skutek wrodzonych lub nabytych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz głęboki czy zgryz otwarty to jedne z najczęściej spotykanych problemów, którymi zajmuje się chirurg szczękowy. Deformacja twarzoczaszki może też nastąpić w wyniku urazów mechanicznych – pobicia, wypadku samochodowego lub upadku. Chirurg szczękowo-twarzowy może także podnieść walory estetyczne twarzy pacjenta, formując pożądany zarys czy proporcje podbródkowi.

Zatrzymane zęby

Zatrzymanie zębów ma miejsce, gdy ich wzrost ustaje, lecz nie przebijają się przez błonę śluzową albo rosną w środku kości. Skutkiem tego jest groźny stan zapalny, mogą też wypchać pobliskie zęby w nieodpowiednie, co łączy się z nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi. Najczęściej zatrzymanie zębów dotyczy ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy gwarantuje ich usunięcie.

Stany zapalne, torbiel lub guz w obrębie jamy ustnej

Zaangażowanie chirurga szczękowo-twarzowego to konieczne działanie, kiedy guz lub torbiel pojawia się niedostępnym miejscu lub w okolicach zatok szczękowych. Chirurg też leczy stany zapalne kości, które biorą się od zębów.

Złamania kości szczęki

Złamania są możliwe na skutek wypadku, silnego uderzenia lub urazu. Tego rodzaju zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. W groźniejszych przypadkach aplikuje się ogólne znieczulenie. W obszarze złamania zazwyczaj umieszczane są odpowiednie protezy, szyny bądź metalowe mikropłytki. Przybierają one różne kształty, z uwagi na możliwość wyginania ich do wybranego kształtu, dla uszkodzonej kości.

Resekcja korzeni zębów

Ten zabieg dotyczy głównie zębów jedno-korzeniowych zwłaszcza w sytuacji, gdy przekształcenia w wierzchołku korzenia są powodem stanów zapalnych jamy ustnej. Kwalifikują się też efekty choroby w pobliżu wierzchołka korzenia, zapalanie w wyniku obecności ciała obcego, rozłamu korzenia zęba z martwą miazgą. W przypadku resekcji nie ma potrzeby pozbywania się całego zęba. Likwiduje się w szczególności powody dolegliwości. Usuwany jest tylko patologiczny ułamek korzenia. Pacjent jest znieczulony na czas zabiegu. Po wyjęciu zmienionej tkanki wraz z wierzchołkiem korzenia, zabezpiecza przed wytworzeniem następnego stanu zapalnego, dzięki uszczelnieniu kanału i wypełnieniu ubytku.

Sprowadzenie do łuku zębów zatrzymanych

Najczęściej odnosi się do kłów. Kiedy ząb, w trakcie rozwoju miał niewiele miejsca w szczęce lub wykrzywił się, ortodoncyjnie wprowadza się go do łuku zębowego. Po ustaleniu jego miejsca dzięki diagnostyce radiologicznej, odsłania się go chirurgicznie i zakłada zamek ortodontyczny, by przemieścił się na właściwą pozycję w łuku zębowym.

Implanty stomatologiczne

Braki w zębach powstają z rozmaitych powodów. Najczęściej jest to zaniedbanie higieny jamy ustnej, osteoporoza czy cukrzyca, wypadek lub palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, zapewnia możliwość uzupełnienia ubytków zębowych, wszczepiając implanty . Takie działanie ma wiele zalet, na przykład gwarantuje pełną estetykę i funkcje, podobne do pozostałych zębów.

Plastyczność tkanek miękkich i tkanki kostnej

Chirurg szczękowo-twarzowy wykonuje zabiegi na tkankach miękkich i kostnych, by polepszyć estetykę jamy ustnej. Odbywają się także przed wszczepieniem implantów zębowych czy leczeniem protetycznym. Kuracja ma wówczas na celu pozbycie się zgrubień, fałdek i nierówności, po to by jama ustna spełniała warunki stabilizowania ruchomej protezy. Te zabiegi obejmują też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, zwiększenie gęstości tkanki kostnej lub poprawy dna jamy nosowej i zatoki szczękowej.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Na konsultację u chirurga szczękowego konieczne jest skierowanie. Można je odebrać u każdego lekarza – nie tylko stomatologa, lecz także lekarza rodzinnego. Tylko pacjenci w ostrych stanach zapalnych lub po urazach zostaną przyjęci bez skierowania.

Warto wspomnieć, że chirurgia szczękowo-twarzowa jest dostępna na NFZ w przychodniach, które mają podpisane umowy na świadczenia z zakresu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zazwyczaj zależy od wielkości miasta i ilości pacjentów.

Chirurgia szczękowa Toruń

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok