Chirurgia szczękowa – zabiegi stomatologicznej

Pozycjonowanie lokalne Toruń - marketing intenretowy w mapach
Pozycjonowanie lokalne firm
1 września, 2020
Klimatyzacja bydgoszcz - Klimatyzatory domowe montaż serwis
Klimatyzacja Bydgoszcz
2 września, 2020
Chirurgia stomatologiczna Toruń - stomatologia estetyczna

Chirurgia twarzowo-szczękowa jest częścią medycyny, która łączy ze sobą elementy medycyny ogólnej, chirurgii plastycznej i stomatologicznej. Zajmuje się leczeniem schorzeń jamy ustnej także zębów, szczęki, tkanek miękkich oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii twarzowo-szczękowej przyjmują skomplikowane przypadki, do których należą na przykład uszkodzenia lub zniekształcenia jamy ustnej. Dotyczy to również leczenia długotrwałych stanów zapalnych oraz usuwania zębów mądrości, redukcji wad zgryzu, czy aplikowania implantów.

Chirurg szczękowo-twarzowy, nie zajmuje się tym samym, co lekarz dentysta. Mają wspólny zakres pracy, ale to dwie odrębne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny trudni się naprawą wyłącznie w zakresie jamy ustnej. Podczas gdy chirurgia szczękowa obejmuje leczenie w obrębie twarzowej części czaszki, więc jest szerszym pojęciem.

CZYM ZAJMUJE SIĘ CHIRURG SZCZĘKOWY?

Zniekształcenia twarzy i wady zgryzu

Zniekształcenie twarzy w wyniku wrodzonych lub nabytych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz głęboki czy zgryz otwarty to jedne z najpowszechniejszych problemów, w których specjalizuje się chirurg szczękowy. Deformacja twarzoczaszki może także nastąpić w wyniku urazów mechanicznych – wypadku samochodowego, upadku lub pobicia. Chirurg szczękowo-twarzowy może też poprawić estetykę twarzy pacjenta, nadając pożądany wygląd czy proporcje podbródkowi.

Zatrzymane zęby

Zatrzymanie zębów jest wtedy, gdy ich wzrost ustaje, jednak nie przebijają się przez błonę śluzową lub kształcą się wewnątrz kości. Powoduje to groźny stan zapalny, mogą też przesuwać pobliskie zęby w inne, co łączy się z przykrymi dolegliwościami bólowymi. Zazwyczaj zatrzymanie zębów odnosi się do ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy zapewnia ich usunięcie.

Stany zapalne, torbiel lub guz w jamie ustnej

Zaangażowanie chirurga szczękowo-twarzowego to konieczne działanie, gdy guz lub torbiel występuje niedostępnym miejscu lub w zbliżeniu do zatok szczękowych. Chirurg także leczy stany zapalne kości, które biorą się od zębów.

Złamania kości szczęki

Złamania są możliwe w wyniku wypadku, silnego uderzenia albo urazu. Tego typu zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. W poważnych przypadkach stosowane jest znieczulenie ogólne. W punkcie złamania zazwyczaj umiejscawiane są specjalne szyny, protezy bądź metalowe mikropłytki. Przyjmują one rozmaite kształty, z uwagi na możliwość wyginania ich do odpowiedniego kształtu, do uszkodzonej kości.

Resekcja korzeni zębów

Ten zabieg dotyczy głównie zębów jedno-korzeniowych zwłaszcza w przypadku, gdy zmiany w wierzchołku korzenia są powodem stanów zapalnych żuchwy. Kwalifikują się też zmiany chorobowe przy wierzchołku korzenia, zapalanie na skutek obecności ciała obcego, rozłamu korzenia zęba z martwą miazgą. W przypadku resekcji nie ma konieczności usuwania całego zęba. Likwiduje się zwłaszcza powody dolegliwości. Usuwany jest zaledwie zmieniony fragment korzenia. Pacjent jest pod znieczuleniem podczas zabiegu. Po wyjęciu zmienionej tkanki wraz z wierzchołkiem korzenia, zabezpiecza przed powstaniem kolejnego stanu zapalnego, dzięki uszczelnieniu kanału i uzupełnieniu ubytku.

Sprowadzenie do łuku zębów zatrzymanych

Zazwyczaj odnosi się do kłów. Gdy ząb, w trakcie wzrostu miał niewiele miejsca w szczęce lub wykrzywił się, ortodoncyjnie wprowadza się go do łuku zębowego. Po określeniu jego położenia diagnostyką radiologiczną, odsłania się go chirurgicznie i przykleja zamek ortodontyczny, by przemieścił się na właściwe miejsce w łuku zębowym.

Implanty

Braki w zębach są rezultatem wielu powodów. Zazwyczaj jest to zaniedbanie higieny jamy ustnej, osteoporoza czy cukrzyca, wypadek lub palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, daje możliwość uzupełnienia ubytków zębowych, wszczepiając implanty zębów. Taki zabieg ma dużo zalet, na przykład zapewnia pełną estetykę i funkcje, zbliżonym do naturalnych zębów.

Plastyczność tkanek miękkich i tkanki kostnej

Chirurg szczękowo-twarzowy zajmuje się zabiegami na tkankach miękkich i kostnych, po to by naprawić estetykę jamy ustnej. Odbywają się również przed wszczepieniem implantów zębowych czy leczeniem protetycznym. Kuracja ma wtedy na celu pozbycie się nierówności, fałdek czy zgrubień, aby jama ustna spełniała warunki stabilizowania ruchomej protezy. Takie zabiegi dotyczą też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, powiększenie gęstości tkanki kostnej lub poprawy zatoki szczękowej i dna jamy nosowej.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Na wizytę u chirurga szczękowego niezbędne jest skierowanie. Może je wystawić każdy każdego lekarza – nie tylko stomatologa, lecz też lekarza rodzinnego. Wyłącznie pacjenci w ostrych stanach zapalnych lub po urazach zostaną przyjęci bez skierowania.

Dodatkowo chirurgia szczękowo-twarzowa jest możliwa na NFZ w placówkach, mających podpisane umowy na świadczenia z działu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zazwyczaj jest zależny od ilości pacjentów i wielkości miasta.

Chirurgia szczękowa Toruń 

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok