Termos turystyczny – który najlepszy oraz jak go znaleźć?

Naświetlanie lampą – najlepszy pomysł na wybielanie
21 września, 2020
Firma sprzątająca
28 września, 2020

Turystyczny termos – jaki najlepszy oraz jak go znaleźć?

Planując podróż trzeba zatroszczyć się o dobre przygotowanie. Szczególnie jeśli wybieramy się w góry lub planujemy długie zwiedzanie, należy pomyśleć nie tylko o zapakowaniu wody czy prowiantu, ale też spakowaniu ciepłego lub zimnego napoju. Wiele osób ceni sobie podróżowanie z termosami turystycznymi, które przez dużą ilość czasu zachowują temperaturę herbaty, kawy lub innego napoju. Które termosy są uważane za najlepsze oraz z jakiej przyczyny? Zazwyczaj najbardziej interesującym nas kryterium jest długość utrzymywania ciepła lub zimna, chociaż tak samo ważna jest wytrzymałość oraz szczelność. Wśród szczególnie popularnych turystycznych termosów znajdują się termosy firm Thermos, Stanley i Esbit, dlatego warto je poznać.

Jaki turystyczny termos wybrać?

Kupując turystyczny termos nalepiej spojrzeć na parę ważnych kryteriów, jakie zaważą na tym, czy termos turystyczny nada się w określonych warunkach, czy też nie. Ważna jest tu praktyczność, forma oraz surowce, z których termos turystyczny jest zrobiony. Im silniej zależy nam na trwałości, tym rozsądniej kupić termos przygotowanego z wysokiej jakości tworzyw, jakie nie mają niebezpiecznych substancji oraz korzystnie wpływają na dobre funkcjonowanie termosu.

Powinno się też pomyśleć o tym, żeby termos posiadał zewnętrzną powłokę, za pomocą której mamy gwarancję, że turystyczny termos nie ucieknie się nam z dłoni również w rękawiczkach. Sądząc po tym, jak dalekie przewidujemy wycieczki, powinniśmy dopasować obszerność swojego termosu. Zazwyczaj turystyczne termosy znajdziemy w pojemności: 1l, 0.75l oraz 0.5l. Im mniejsza wędrówka tym mniej pojemny termos wystarczy. Na całodniowe wycieczki powinno się zaopatrzyć się w pojemny termos.

Najważniejszym parametrem, którym powinniśmy się kierować, chcąc dowiedzieć się, jaki turystyczny termos wybrać jest oczywiście czas zachowania ciepła lub chłodu. W tym zakresie ważny jest nie tylko czas zatrzymania ciepła bądź zimna, ponieważ w przypadku świetnych termosów może to być nawet cała doba, ale też zakres temperatur. Nie ma termosu, który utrzyma przez długi czas tę samą temperaturę. Warto nie zapominać, że im bardziej zapełniony termos, tym lepiej będzie on spełniał swoją funkcję. Aby turystyczny termos był dobry, musi posiadać dobry korek. To ten element decyduje o trwałości termosu. Zazwyczaj zamknięcia są zakręcane lub mają automatyczny przycisk. Jeśli zamknięcie nie będzie wysokiej jakości, termos nie zachowa temperatury.

Najbardziej znane turystyczne termosy

Na rynku możemy znaleźć dużo turystycznych termosów, choć szczególnie popularne oraz kupowane należą do trzech producentów, od lat sprzedających zarówno termosy na żywność oraz termosy do napojów, a do tego kubki termiczne (one słabiej spisują się podczas długotrwałych wycieczek oraz charakteryzują się mniejszą pojemnością) wysokiej jakości. Najbardziej znane turystyczne termosy należą do firm: Thermos, Stanley i Esbit. Są one bardzo cenione wśród pasjonatów wycieczek i podróży. Czym cechują się ich termosy?

Turystyczne termosy Stanley

Termosy producenta Stanley posiadają prawie wiekową tradycję powstawania. Produkowane od prawie 100 lat termosy ze stalowym wkładem są niezwykle trwałe oraz od lat sprawdzały się w największych wyprawach. Zdaniem producenta są tak doskonałe, że dadzą radę służyć przez wiele lat w najtrudniejszych warunkach, polegając na swoich właściwościach izolacji termicznej. Jak już wiemy, umiejętność utrzymania temperatury zależy od wielkości i napełnienia termosu oraz elementów struktury. Wszystkie modele różnią się, więc od siebie możliwościami.

W zależności od modeli turystyczne termosy firmy Stanley do napojów lub posiłków utrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 12h w mniejszych termosach do 20-24h w większych, a nawet do 40h przy największych (1,3l);
  • izolację termiczną zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Tak więc izolacja termiczna w przypadku turystycznych termosów Stanley jest bardzo dobra. Trzeba jednak wiedzieć, że żadnym termosie temperatura nie utrzymuje się stała i z upływem kolejnych godzin stanie się nieco niższa/wyższa.

Turystyczne termosy Thermos

Drugą tak samo znaną oraz często polecaną firmą tworzącą turystyczne termosy oraz kubki termiczne jest firma Thermos. To jedna z największych firm projektujących termosy od wielu lat, z najwyższej jakości surowców i materiałów. Co więcej Thermos produkuje termosy we własnych fabrykach, bez udziału innych firm.

Produkty firmy Thermos utrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną  zimna – od 12 do 24 godzin.

Turystyczne termosy Esbit

Esbit, czyli niemiecka firma od lat zdobywa sukcesy na rynku, w projektowaniu swoich termosów obiadowych oraz termosów na picie. Ich obszerna gama produktów zachęca użytkowników, a doskonałe parametry utrzymywania temperatury, jakość i dobra cena, zachęcają, żeby przynajmniej przetestować ich produkty.

Termosy Esbit utrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że zgodnie z danymi producenta, zatrzymanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6 godzinach, 55 °C po 12h, a po 24 godzinach ok. 40 °C.

Czy termos można myć w zmywarce?

Pamiętajmy, że kubków termicznych oraz termosów nie powinno się czyścić w zmywarce. Producenci niektórych termosów wskazują, że w zmywarce można czyścić zaledwie korek, choć nie dotyczy to każdego modelu. Zazwyczaj termosów nie wkładamy do zmywarki, bo silne detergenty oraz działanie wysokiej temperatury podczas mycia, może destruktywnie wpłynąć na ich właściwość do utrzymywania temperatury.

termos stanley zielony

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok